Poprwana ekspozycja z filtrem czerwonym

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5622
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Linhof pisze:Nie ma jej w nocy.
jest. i może to zabrzmi głupio, ale promieniowanie podczerwone Kosmosu rejestruje się na zwykłych filmach, przy kilkugodzinnym naświetlaniu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 285
Rejestracja: 27 maja 2012, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Oki, to trochę teorii, zapraszając do szerszej dyskusji. Każdy przedmiot o temperaturze powyżej 0 Kelvinów emituje podczerwień. Podczerwień dzieli się (zgrubny podział) na bliską, średnią i daleką. Filmy na podczerwień uczulone są na podczerwień bliską, czyli na pasma emitowne przez obiekty o temperaturze słońca lub podobnej. Także ciepło = podczerwień. Promieniowanie słoneczne to bardziej ultrafiolet. Innymi słowy focąc w słoneczny, ciepły dzień ekspozycja jest zbliżona do tego co mamy na światłomierzu. Jeśli brak jest słońca promieniowanie podczerowne występuje, ale w innym paśmie. Trzeba dokładnie dobrać zakres uczulenia materiału (filmu) do warunków, w których chcemy focić (Rollei IR do 820 nm ale Ilford SFX do 740 nm), pamiętając, że film IR bez filtra czarnego/czerwonego da podobne efekty do klasycznego filmu B/W. Moderatorze, czy fociłeś w nocy z filtrem czarnym, czy bez. Moim zdaniem film uczulony na bliską podczerwień nie zarejestruje nic w nocy z filtrem czarnym, ponieważ zakres uczulenia jest poza dostępnym spektrum fal. Pytam serio, bo chcę jak najwięcej doświadczeń. W moich doświadczeniach w pochmurny dzień (nie wspominając o nocy) na filmie IR z czarnym filtrem nie zarejestruje się nic (albo prawie nic), zaś bez filtra powstanie praktycznie normalne zdjęcie B/W, ponieważ film IR jest uczulony szerzej niż normalny film B/W o zakres podczerwieni.
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10282
Rejestracja: 11 maja 2011, 15:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie prawda, podczerwień emitują źródła enertii. Tak samo jak nie każdy przedmiot świeci, światłem widzialnym, tylko je odbija.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 285
Rejestracja: 27 maja 2012, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

J.A. pisze:Nie prawda, podczerwień emitują źródła enertii. Tak samo jak nie każdy przedmiot świeci, światłem widzialnym, tylko je odbija.
Za Wikipedją:
Podczerwień (promieniowanie podczerwone) (ang. infrared, IR) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym, a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm.

Każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego emituje promieniowanie cieplne (zobacz ciało doskonale czarne). Już w temperaturze kilku kelwinów ciała emitują promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie dalekiej podczerwieni, ciała o temperaturze pokojowej emitują najwięcej promieniowania o długości fali rzędu 10 μm. Przedmioty cieplejsze emitują więcej promieniowania i o mniejszej długości, co pozwala na ich łatwe wykrycie.

Zakresy promieniowania
Funkcjonuje kilka podziałów podczerwieni na pasma, używanym w Polsce jest:

bliska podczerwień (ang. near infrared, NIR), 0,8−2,5 μm
średnia podczerwień (ang. mid infrared, MIR), 2,5−25 μm
daleka podczerwień (ang. far infrared, FIR), 25−1000 μm
Należy jednak zaznaczyć, że terminologia ta jest płynna, i stosowana w różny sposób w różnych zastosowaniach – np. termografia posługuje się tymi samymi nazwami dla innych przedziałów długości fal.

Noktowizja
Podczerwień stosowana jest w noktowizji, w użyciu są dwa sposoby noktowizji:

Bierna – detektor rejestruje promieniowanie podczerwone wysyłane przez przedmioty i jeśli nie są one oświetlone przez inne źródła podczerwieni, to ich promieniowanie zależy od ich temperatury. Zasada ta umożliwia zbudowanie termowizora, który pozwala widzieć w ciemności obiekty cieplejsze od otoczenia. Na tej zasadzie działa pirometr służący do zdalnego pomiaru temperatury.
Czynna – polega na emisji podczerwieni i skierowaniu jej na obserwowany obiekt oraz obserwacji odbitego promieniowania. Najpopularniejszym źródłem podczerwieni są ciała rozgrzane, dioda świecąca w podczerwieni LED, ale czasami wykorzystuje się też półprzewodnikowe lasery podczerwone.
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

http://digital-photography.pl/pl/fotogr ... -podstawy/
Z informacji autora: polska wersja w przygotowaniu. Będzie kiedy będzie ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10282
Rejestracja: 11 maja 2011, 15:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A są ciała o temperaturze równej lub niższej zeru bezwględnemu?

Już ten zapis jest kuriozalny.
Jak trafiam na takie wpisy, to po prostu je ignoruję. Jeżeli zaczynają się od błędów merytorycznych nie należy zakładać, że dalej ich nie będzie.
A emisja promieniowania poczerwonego następuje w źródle energii. Promieniowanie podczerwone tak jak światło dla nas widzialne, to promieniowanie elektromagnetyczne, podczerwień jest po prostu poza zakresem naszej percepcji. Nie zobaczymy jej, ale możemy ją poczuć przez dotyk.
Tak jak stół nie emituje światła tylko je odbija, tak samo nie emituje podczerwieni tylko ją odbija.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5622
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Linhof pisze:ciepło = podczerwień
dziękuję. koniec dyskusji.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ