śnieg a antihalo

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

śnieg a antihalo

Post autor: filozof97 »

Witam!
Typowe klisze mają warstwę antyrefleksyjną. No właśnie, typowe- teraz mam Polypana który taki do końca typowy nie jest, a jego nietypowość objawia się m.in brakiem antihalo.
O ile normalne taśmy trzeba naświetlać kilka razy mocniej niż pokazuje światłomierz na śniegu (system strefowy...) to jak to się ma do błon bez antihalo? One mają jasne światła, więc może należy naświetlać tak, jak pokazuje światłomierz czy wprowadzać znacznie mniejsze prześwietlenie? Próbował ktoś z Was- jeśli tak, to z jakim efektem?
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 05:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Szczerze sie przyznam ze naświetlałem juz tego polypana w śnieżnych warunkach (ze standardową poprawką na śnieg) lecz jeszcze nie wołałem... :roll: do tego nie mialem pojecia jaką poprawke przyjąc przy efekcie schwarzschilda, tak samo jak dla ilforda pan f ?? bo szukalem i szukalem i zbyt wiele nie wygoglowalem na ten temat, troche niewiadomych i pytań tylko...
Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 08:50 przez grochu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Poprawkę musisz dać, bo mierząc "jak automatyka pokazuje" otrzymasz zdjęcie niedoświetlone. Mierzysz albo padające, albo na szarą kartkę, albo na dłoń i otwierasz przysłonę o 1,5 - 2 działki, albo... zrób kilka naświetleń próbnych i sam zobaczysz. To, że Polypan nie ma warstwy przeciwodblaskowej będzie skutkowało tylko powstaniem "mgiełki" (halo) wokół najbardziej odbijających światło powierzchni: białe koszule, pieluchy na sznurze, połacie śniegu, świecące przedmioty. Czasami to przeszkadza mniej lub bardziej, a czasami pozwala uzyskać ciekawe efekty. To halo można do pewnego stopnia podkreślić albo zmniejszyć przez zastosowanie odpowiednich wywoływaczy. Można zwiększyć również dokonując pewnej prostej operacji mechanicznej (całkowicie odwracalnej i nieszkodliwej dla sprzętu) wewnątrz aparatu. Jednak zasady naświetlania są takie same jak dla klasycznych materiałów.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Re: śnieg a antihalo

Post autor: Minolciarz1979 »

filozof97 pisze:
O ile normalne taśmy trzeba naświetlać kilka razy mocniej niż pokazuje światłomierz na śniegu (system strefowy...) to jak to się ma do błon bez antihalo? One mają jasne światła, więc może należy naświetlać tak, jak pokazuje światłomierz czy wprowadzać znacznie mniejsze prześwietlenie?
Niezaleznie czy ma warstwę czy nie, naświetlasz tak samo. Czyli mierząc ze śniegu prześwietlasz o 2-3 EV (2 dla sniegu w cieniu, 3 dla oświetlonego słońcem). Inaczej bedzie kiszka, gdy coś, co ma być w strefie VII czy VIII naświetlisz na V. Lepiej jednak naświetlac na cienie - światła wyjdą raczej zawsze.
ODPOWIEDZ