Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 489
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: EE2 »

Silnik wyprodukował Siemens, podgrzewacz nie ma nabitej cechy producenta ale świece żarowe w nim siedzą Beru :mrgreen:
Do tego elektryczna pompka obiegowa z Audi 80 1.6 Turbo D (występowała też w BMW i Mercedesach z tego co mi wiadomo).
A i przekaźniki od załączania tych świec żarowych to Hella :mrgreen:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1519
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 17 maja 2023, 21:30 Pewnie miesza Valeo z Valeo
Procesor fotograficzny Valeo :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10103
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: J.A. »

aka pisze: 16 maja 2023, 21:14
J.A. pisze: 16 maja 2023, 21:01Nie ma to sensu,
Ciekawość. Jak patrzę na kręcący się w procesorze koreks to brakuje mi wyobraźni - jak osiągnąć stabilizację temperatury podczas całego procesu? Z mojego doświadczenia - koreks w temperaturze pokojowej, zalany wodą o temperaturze 38.5C, umieszczony w kąpieli wodnej 38C i po 3 minutach temperatura wody wewnątrz koreksu <37C. Zadziwiająco duży spadek jak na ogrzanie puszki, szpuli i filmu.
Specjalnie dla Ciebie. Przy okazji EE2, chciałeś widzieć jaki jest poziom wody w płaszczu.
Zaprojektowałem i wydrukowałem specjalne dno do przedłużki Jobo 1530. Dzięki temu w dławiku mogłem zainstalować czujnik temperatury i mierzyć ją w czasie rzeczywistym. Niestety nie mam rejestratora temperatury z odpowiednią dokładnością pomiaru, więc musisz mi uwierzyć na słowo, choć poparte kilkoma fotografiami i filmami.
Założenia testu.
Przeprowadzić pełny proces wysokotemperaturowy i obserwować zmiany temperatury w czasie jego trwania. Na tapet poszedł C-41 bo krótszy. Oczywiście bez filmów i prawdziwej chemii (aż tak rozrzutny nie jestem), ale ze szpulami i pełną symulacją kolejnych kąpieli i płukań między nimi. Real time bez żadnych modyfikacji czasu. Także realna objętość płynów, żeby zachować realną bezwładność cieplną. Jeżeli rotacyjnie w puszce 1520 potrzeba 240 ml, a na przedłużce piszą, że należy dla niej uwzględnić 330 ml, to przyjąłem, że 110 jest na film, a 20 jako stała objętość lejka. Wlewałem 350 ml. Patent wygląda jak na załączonych zdjęciach.
Praca urządzenia
https://youtu.be/V7RJa0C9aJg
Szybkość przyrostu temperatury po założeniu koreksu do procesora
https://youtu.be/B9NlXOE7CK8
Wnioski są jednoznaczne. Procesor bardzo szybko dogrzewa koreks do zadanej temperatury, 5 min wystarcza z okładem na ogrzanie koreksu i jego zawartości. Sam się zdziwiłem jak zobaczyłem w jakim tempie rośnie temperatura wewnątrz koreksu.
A teraz najważniejsze.
Przez cały proces temperatura na tym termometrze nie zmieniła się więcej niż o 0,2 °C.

Jakby ktoś miał dobrej klasy rejestrator temperatury, najlepiej z dwiema czujkami, to chętnie pożyczę, by zrobić prawdziwy test. Wtedy każdy będzie sobie mógł zobaczyć na wykresie jak to ładnie działa.
Załączniki
Temperatura tuż po merdaniu z osadzeniem czujki.
Temperatura tuż po merdaniu z osadzeniem czujki.
Wnętrze koreksu zalane wodą.
Wnętrze koreksu zalane wodą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 489
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: EE2 »

J.A., Dzięki :-)
Wygląda na to, że to, co wymyśliłem sprawdzi się w praktyce :-)
Póki co przy pierwszym użyciu jeszcze bez płaszcza wodnego na zimno wyszło na to, że silnik podnośnika szyb nawet po mocnym ograniczeniu napięcia nie nadaje się do ciągłej pracy i grzeje się zbyt mocno.
Mam już silnik od wycieraczek - ten powinien sprawdzić się o wiele lepiej :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5653
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 maja 2023, 18:06 Specjalnie dla Ciebie.
Jest mi niezmiernie miło :-) Dzisiaj właśnie wywołałem film w C-41 i mierzyłem temperaturę w punktach kontrolnych i powiem, że opracowałem procedurę grzania i stabilizacji gwarantującą zachowanie parametrów właśnie +/-0.2C mimo wyjmowania koreksu z kąpieli co 15 lub 30 sekund. Nie jestem zdziwiony wynikami Twojego testu, naocznie można się przekonać co i jak, a właściwie to w końcu miliony wywołanych w procesorach Jobo filmów nie mogą "się mylić" ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10103
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: J.A. »

Dla jasności, nie +/- 0,2, tylko zakres 0,2. Ale to już szczegół.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5653
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 maja 2023, 18:57 Dla jasności, nie +/- 0,2, tylko zakres 0,2. Ale to już szczegół.
Ano tak, uprościłem bo mi temperatura trzymała 37.8C przy temperaturze kąpieli wodnej wg cyrkulatora 38.5C. Pewnie przy temperaturze w pomieszczeniu 18C a nie 26C te parametry się nie powtórzą i tu jest wyższość procesora w kwestii stabilnej temperatury.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 489
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: EE2 »

Dawno nic nie było a więc pora na aktualizację.
Zaniechałem budowy procesora wzorowanego na jobo i poprzestałem na tym:
9021DE6D-88ED-4AC4-B110-F08B2A0D6AD1.jpeg
Do kompletu jest jeszcze napęd szpuli koreksu. Kręci ciągle w jedną stronę - przeciwnie do nawinięcia filmu tak aby film zagarniał płyn pomiędzy zwoje. Sprawdza się bardzo dobrze. Dziś wywołałem film ECN2 po raz pierwszy na ciepło i tak jak wydawało mi się, że na zimno było OK tak dopiero teraz widzę jak to powinno wyglądać :-)
Zdjęć napędu nie mam, jak zrobię to wrzucę do tego tematu. Miała być skomplikowana konstrukcja działająca jak jobo - jest rozwiązanie bardzo proste ale 100% skuteczne :-)
Pozdrawiam
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
darekdp1
-#
Posty: 243
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: darekdp1 »

Wiele osób używa tych grzałek i wychodzi dobrze.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 489
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: EE2 »

Bo one całkiem nieźle trzymają temperaturę tylko, że nie można ufać temu co pokazuje wyświetlacz tylko kontrolować rzeczywistą temperaturę za pomocą dobrego termometru. Sama metoda agitacji ciągłej poprzez powolne kręcenie szpulą tak aby film "zgarniał" płyn między zwoje też dobrze się sprawdza przy wywoływaniu koloru :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ