kalibracja RH Designs - densytometr

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

kalibracja RH Designs - densytometr

Post autor: kal800 »

Hej

W związku ze zmianą powiększalnika czeka mnie wyjątkowo upierdliwy proces kalibracji zegara :-x - niestety nie mam nawet co próbować kombinowania na obecnych nastawach - przechodzę z mieszacza na kondenser. Największym zagadnieniem w procesie jest porównywanie odbitego klina Stouffera do wartości referencyjnych na wzorcu. Na oko absolutnie się nie da precyzyjnie. Poprzednim razem sobie poradziłem z tematem w taki sposób, że skanowałem Epsonem V700 próbkę oraz wzorzec i następnie korzystając z funkcji densytometru w Photoshopie porównywałem oba materiały i udało mi się dzięki temu dosyć precyzyjnie skalibrować sprzęt. Niestety po V700 zostało wspomnienie, a posiadany skaner biurowy ledwo rozróżnia czerń i biel ;).

Najlepszą metodą byłoby pomierzenie tego densytometrem - miałbym wówczas kalibrację doskonałą, ale nie mam takowego, a są to urządzenia zdecydowanie kosztowne - trochę mało uzasadniony wydatek jak na czynność wykonywaną dosłownie parę razy w życiu. Czy ktoś wie gdzie można by pozyskać taki miernik na zasadzie wypożyczenia? A może ktoś z Was dysponuje takim miernikiem i mógłby na weekend użyczyć?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

kalibracja RH Designs - densytometr

Post autor: zladygin »

prv
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

kalibracja RH Designs - densytometr

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: 08 gru 2022, 23:11 przechodzę z mieszacza na kondenser.
Jeżeli wywoływałeś negatywy pod mieszacz, czyli do gradientu 0,7 (na oko oczywiście), to licz się z tym, że te negatywy będziesz naświetlał z filtrami 0-1
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ