Który multigrade od Fomy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

Salve,
Poranny pobyt w ciemni wyczerpał moje zapasy papieru i wartałoby pomyśleć o zakupie świeżej partii. Pomyślałem że czas najwyższy aby spróbować w końcu multigrada. Na moje warunki może wystarczyłoby kupić kilka gradacji, ale nie chce mi się odstawiać szopek z trzema paczkami papieru w mojej małej łazience. Stąd pytanie; na pewno wielu z Was używa bądź używało multigradów od Fomy i moglibyście coś polecić, tudzież wskazać na co powinienem zwracać uwagę. Myślałem nad zakupem po prostu dwóch paczek, miękkiego i normala; jednak pomyślałem że może zdarzyć się jakaś nietypowa sytuacja i będę potrzebował akurat twardego, więc chyba jednak taniej wyjdzie kupić komplet filtrów i tylko jedną paczkę papieru. Wiem że Foma to raczej średni wybór (ale tak samo średnie są moje zdjęcia :-P ). Poza tym do Wojoczka w Czeskim Cieszynie mogę się przejść spacerkiem i zamówić wszystko u nich z katalogu fomaobhod. Polecilibyście coś?
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Który multigrade od Fomy

Post autor: UIMP »

Papiery Fomy są całkiem przyjemne, zwykle biorę Fomabrom Variant 112 - bardzo podoba mi się jego faktura po wysuszeniu. Jak potrzebuję plastiku, to zwykle Fomaspeed Variant 312.
Dostałem kiedyś od Wojoczka wzornik Fomy, są tam wszystkie papiery we wszystkich rodzajach powierzchni i podłoża. Bardzo ułatwia wybór.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

O, to ja też będę musiał zapytać o wzornik. Bardzo dziękuję :-D
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Który multigrade od Fomy

Post autor: outi »

Gdzie takie wzorniki można wyżebrać? :D
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

outi pisze: Gdzie takie wzorniki można wyżebrać? :D
Muszę Cię rozczarować, jak znam pana Piotra to ten wzornik jest tylko jeden- "do pomacania". Ale przynajmniej można pooglądać :-D
Wojoczek ma sklep z bronią i militariami na rynku w Czeskim Cieszynie, ma też mały kącik z filmami i papierem foto. To co ma w sklepie jest już w większości po terminie ( można wyżebrać za okazyjną cenę ;-) ), ale opłaca się u nich zamawiać papiery Fomy, świeżutkie, prosto z fabryki.
ajsikel
-#
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2008, 01:30
Kontakt:

Który multigrade od Fomy

Post autor: ajsikel »

sredni wybor?

w hameryce przepadaja za fomkom


Imperitus pisze: Salve,
Poranny pobyt w ciemni wyczerpał moje zapasy papieru i wartałoby pomyśleć o zakupie świeżej partii. Pomyślałem że czas najwyższy aby spróbować w końcu multigrada. Na moje warunki może wystarczyłoby kupić kilka gradacji, ale nie chce mi się odstawiać szopek z trzema paczkami papieru w mojej małej łazience. Stąd pytanie; na pewno wielu z Was używa bądź używało multigradów od Fomy i moglibyście coś polecić, tudzież wskazać na co powinienem zwracać uwagę. Myślałem nad zakupem po prostu dwóch paczek, miękkiego i normala; jednak pomyślałem że może zdarzyć się jakaś nietypowa sytuacja i będę potrzebował akurat twardego, więc chyba jednak taniej wyjdzie kupić komplet filtrów i tylko jedną paczkę papieru. Wiem że Foma to raczej średni wybór (ale tak samo średnie są moje zdjęcia :-P ). Poza tym do Wojoczka w Czeskim Cieszynie mogę się przejść spacerkiem i zamówić wszystko u nich z katalogu fomaobhod. Polecilibyście coś?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

ajsikel pisze: sredni wybor?
w hameryce przepadaja za fomkom
O, to nie wiedziałem. Zawsze widziałem jak używają Ilforda. Jedyny profesjonalista zza granicy o którym wiem że używa Fomy to Borut Peterlin. No, tyle że on jest słoweńcem.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Który multigrade od Fomy

Post autor: LD »

Imperitus pisze:
ajsikel pisze: sredni wybor?
w hameryce przepadaja za fomkom
O, to nie wiedziałem. Zawsze widziałem jak używają Ilforda. Jedyny profesjonalista zza granicy o którym wiem że używa Fomy to Borut Peterlin. No, tyle że on jest słoweńcem.
Jest jeszcze Bruce Barnbaum który wychwalał Fomatone Variant MG111 w jakimś artykule. Niestety nie mogę podać linku bo gdzieś mi się zawieruszył. Pisałem do niego w zeszłym roku i podtrzymywał swoją dobrą opinię o tym papierze.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Który multigrade od Fomy

Post autor: Nomad »

Kiedyś używałem Fomy stałogradacyjnej, i bardzo sobie chwaliłem. Być może MG mają również dobry, a na ogólną ocenę firmy wpływa opinia o ich filmach, faktycznie często wadliwych?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

Nomad,
Sam się zastanawiam jak oni to robią że papiery mucha nie siada (chociaż ja też na razie korzystałem tylko ze stałogradacyjnych) :-P , a filmy- przepraszam miłośników fomy, ale nie miałem jak dotąd pozytywnych doświadczeń z nimi i raczej ich unikam.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Który multigrade od Fomy

Post autor: rbit9n »

ja tam, prócz FMP200, nie miałem zaś przykrych doświadczeń z negatywami fomy, aczkolwiek kupuję tylko w fomaobchod.cz.
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Który multigrade od Fomy

Post autor: Jerzy23 »

Imperitus pisze:
ajsikel pisze: sredni wybor?
w hameryce przepadaja za fomkom
O, to nie wiedziałem. Zawsze widziałem jak używają Ilforda. Jedyny profesjonalista zza granicy o którym wiem że używa Fomy to Borut Peterlin. No, tyle że on jest słoweńcem.
To nie jest tak, że zawodowiec z automatu wybiera Ilforda MG FB albo jakiegoś Orientala, a papiery tańszych firm to tylko dla amatorów.

Foma jest używana przez profesionalistów powszechnie, o ile efekt jaki uzyskują jest satysfakconujący. Papiery Fomabrom oraz wszelkie warianty ciepło tonowe są czesto wybierane przez fotografow posługujących się techniką kontaktową. Widziałem pracę odbite na Fomie takich tytanów jak:

Jindrich Streit
Václav Jirásek
Bogdan Konopka
Andrzej Jerzy Lech
Ireneusz Zjeżdżałka

i paru innych. Najgłębsze czekoladowe tony uzyskiwałem zawsze w połączeniu z Fomatone Classic i stężonym tonerem selenowym. Żaden zachodni papier nie daje takich efektów.
ajsikel
-#
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2008, 01:30
Kontakt:

Który multigrade od Fomy

Post autor: ajsikel »

rbit9n pisze: ja tam, prócz FMP200, nie miałem zaś przykrych doświadczeń z negatywami fomy, aczkolwiek kupuję tylko w fomaobchod.cz.
tam tez są felery. natomiast obsluga klienta jest z automatu bdb, ę ą i bez szemrania oddają z nawiązką.
to sie chwali.
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Który multigrade od Fomy

Post autor: sokol07 »

Używam fomaspeeda variant w wersji 313 (półmat velvet). Nie widziałem papieru, którego faktura bardziej by mi się podobała na małych formatach. Żadnych zastrzeżeń nie mam, działa jak powinien.
Natomiast w dużych formatach zawsze pracowałem na błyszczącym ilfordzie.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Który multigrade od Fomy

Post autor: flonidan »

Nie jestem fanem multigradów fomy-na wyjściu bardzo twarde ,cieńkie łatwo się gną.Natomiast używam Foma karton 542 kozia skóra -super do litów.Ale teraz robiłem na barycie stałokontrastowym Fomy i powiem ,że rewelacja ,odcienie jak w latach 80-tych,świetna biel ,mnóstwo półtonów ,niestety do Ilforda trochę mu brakuje .Ale jeśli chodzi o cenę to są bezkonkurencyjne.
ODPOWIEDZ