Ustawienie ostrości w aparacie bez dalmierza

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ustawienie ostrości w aparacie bez dalmierza

Post autor: technik219 »

oKuba pisze: 19 gru 2021, 17:16 czy takie leciwe dalmierze nie maja przypadkiem generalnie takiej przypadlosci i sa np. niedokladne?
Ja bym powiedział, że są niejednokrotnie dokładniejsze niż współczesne. Taki np. radziecki Blik 1 już z fabryki wychodzi rozregulowany. Jedyna przypadłość jaka może dopaść stare dalmierze to "wypalona" plamka na skutek utlenienia barwników.
Lux mea lex
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ustawienie ostrości w aparacie bez dalmierza

Post autor: oKuba »

technik219, Dzieki! Wlasnie takiej informacji oczekiwalem
PPaweł
-#
Posty: 1362
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ustawienie ostrości w aparacie bez dalmierza

Post autor: PPaweł »

Przypuszczam, że jest tego na tyle mało, że ciężko ocenić, jakie są "generalne przypadłości". Wiadomo, że każde urządzenie może zostać uszkodzone lub rozregulowane, ale taki dalmierz to jest lusterko i przekładnia z kółek zębatych. Tam się nie bardzo ma co uszkodzić z samej tylko starości.
W4513l
-#
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2021, 22:20

Ustawienie ostrości w aparacie bez dalmierza

Post autor: W4513l »

trochę mi się rozpisaliście :mrgreen:
Wiec najpewniej załatwię sobie taki dalmierz i będę prosił Boga, aby nikt nie grzebał przy obiektywie. Teraz następne pytanie. Czy ktos z was miałby taki dalmierz do sprzedania? :D
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Ustawienie ostrości w aparacie bez dalmierza

Post autor: jac123 »

Dalmierz to dość prosta konstrukcja. Większość można ustawić w przypadku rozregulowania, bądź dedykowanym pokrętłem, bądź zaglądając do jego wnętrza.
Aha, no i szukaj czegoś z wyraźną plamką, bo niektóre z nich, te starsze szczególnie, mają słabo widoczną plamkę i trudno się ustawia ostrość.
ODPOWIEDZ