Jaki powiększalnik do średniego? Meopta, Durst, Paterson?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Jaki powiększalnik do średniego? Meopta, Durst, Paterson?

Post autor: klawinski »

Witam,
Od pewnego czasu szukam sprzętu do ciemni, o ile koreks itp są małym problemem (wydatkiem), o tyle powiększalnik jest większym problemem. Służyć ma głównie do 645. Na oku mam dwa Opemusy. Jeden to 5 (w komplecie z obiektywem 80mm i maska do filmu na mały i średni obrazek, więc idealny dla mnie), drugi to 6 ale nie wiem jeszcze z jakim obiektywem i osprzętem. Jakie są różnice pomiędzy tymi modelami? A może lepiej poszukać czegoś innego np. jakiegoś Dursta (tylko jakiego)? Nie ukrywam że cena ma znaczenie :)
Trampek
-#
Posty: 110
Rejestracja: 22 lut 2012, 00:17
Lokalizacja: Usedom_Niemcy

Re: Jaki powiększalnik do średniego? Meopta, Durst, Paterson

Post autor: Trampek »

klawinski pisze:Witam,
Od pewnego czasu szukam sprzętu do ciemni, o ile koreks itp są małym problemem (wydatkiem), o tyle powiększalnik jest większym problemem. Służyć ma głównie do 645. Na oku mam dwa Opemusy. Jeden to 5 (w komplecie z obiektywem 80mm i maska do filmu na mały i średni obrazek, więc idealny dla mnie), drugi to 6 ale nie wiem jeszcze z jakim obiektywem i osprzętem. Jakie są różnice pomiędzy tymi modelami? A może lepiej poszukać czegoś innego np. jakiegoś Dursta (tylko jakiego)? Nie ukrywam że cena ma znaczenie :)
Jeżeli nie przeszkadza ci jakość produktów z demoludów to bierz to co najtańsze.
jeżeli chciał byś mieć coś trochę lepszego i nie przeraża cię cena 300 zł to Zainteresuj się firmą Kaiser i jej powiększalnikami serii V
Seria V to wszystkie powiększalniki w nazwie których jest litera V
np VCL 60 VCV6000 VP6000 itd itp
Zaleta ? Dobte wykonanie , modułowa konstrukcja umożliwiająca wymianę głowic .
a głowice sa zwykłe do fotografii cz/b , z szyfladą lub bez na filtry multigrade , z wbudowanym filtrem multigrade i głowice z filtrami do koloru które to filtry też służą do fotografii cz/b na papierach multigrade.
kaiser robi konstrukcje solidne i dość zgrabne.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Trampek, Różnica w jakości między Meoptą, a Kaiserem to nie przepaść jak między Zenitem a Olympusem OM4Ti. Raczej jak między Prakticą VLC3 a Olympusem Om 10, więc niewielka.
klawinski Między Opemusem 5 a 6 jest zasadnicza różnica w w przypadku użycia głowicy do koloru. Otóż w przypadku piątki powiększalnik w wersji cz-b i kolorowej jest powiększalnikiem kondensorowym, a w szóstce do cz-b jest kondensor, a do koloru już mieszacz steropianowy. Są tacy dla których to najważniesza cecha powiększalnika.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

Dzięki za odpowiedzi, kaiserów na ebayu nie znalazłem (w uk szukam, bo tu zamieszkuje), zależy mi głównie na b&w, kolor i tak będe nosił do labów. A co sądzicie o Durstach? Bo tych też jest bardzo dużo.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Dursty to prawie genialne konstrukcje, przemyślane i ekstremalnie wygodne.
Nie będziesz żałował.
Trampek
-#
Posty: 110
Rejestracja: 22 lut 2012, 00:17
Lokalizacja: Usedom_Niemcy

Post autor: Trampek »

J.A. pisze:Trampek, Różnica w jakości między Meoptą, a Kaiserem niewielka.
klawinski Między Opemusem 5 a 6 jest zasadnicza różnica w w przypadku użycia głowicy do koloru. Otóż w przypadku piątki powiększalnik w wersji cz-b i kolorowej jest powiększalnikiem kondensorowym, a w szóstce do cz-b jest kondensor, a do koloru już mieszacz steropianowy. Są tacy dla których to najważniesza cecha powiększalnika.
I dlatego kaiser jest lepszy bo w każdej chwili wystarczy że dokupię sobie inną głowicę i mam zmieniony powiększalnik.

Co do jakości wykonania na temat produktów z demoludów mam wyrobioną opinię
I jeżeli chodzi o fotografię to trzymam się od nich z daleka.
Wiem że wiele osób ma sentyment do ich wyrobów . Sam do dzisiaj mam Zenita.
Ale jest tylko eksponatem z lat dzieciństwa .

A prawda jest taka że nie wytrzymują konkurencji ze sprzętem z "zachodu"

Durst , dobrze wykonany jakościowo . Nie ma do czego się przyczepiać .
Tak samo jak Kaiser.
W klasie sprzętu amatorskiego za dobre pieniądze masz bardzo dobry towar.

Kaisery co jakiś czas są na Allegro

Ostatnio poszedł za nie dużą kasę na tej aukcji
http://allegro.pl/powiekszalnik-kaiser- ... 04844.html

[ Dodano: Czw 26 Cze, 2014 ]
klawinski pisze:Dzięki za odpowiedzi, kaiserów na ebayu nie znalazłem (w uk szukam, bo tu zamieszkuje), zależy mi głównie na b&w, kolor i tak będe nosił do labów. A co sądzicie o Durstach? Bo tych też jest bardzo dużo.
Głowica do koloru z jej ustawieniami filtracyjnymi świetnie nadaje się do cz/b
tak więc nie skreślaj ze swej listy poszukiwanego sprzętu , powiększalnika z taką głowicą
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

To był mój pierwszy cel przed Jobo. Bardzo fajne i nowoczesne powiększalniki. Jeśli jest kompletny to nie będziesz żałował zakupu.
Sprawdź czy ma ramki, których będziesz potrzebował, bo nie widzę na zdjęciach.
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

Masz na myśli ramki do zdjęć czy filmu? Na jednym ze zdjęć jest jakiś prostokąt który mi osobiście przywodzi na myśl klatke filmu 645 ale ja nigdy powiększalnika na oczy nie widziałem :/
Rozumiem, że technicznie jest możliwość robienia odbitek ze średniego? Bo jak szukałem na forach to trafiały mi się różne opinie (ale to było o 6x7 ze są zaciemnione rogi).
Teoretycznie jest kompketny, gorzej że ja sam nie wiem co tak naprawde w tym komplecie być powinno.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Trampek, Ty chyba celowo ignorujesz ważne rzeczy w zdaniach.
Kaiser to tani sprzęt amatorski. Meopta niewiele jakością wykoanaia mu ustępuje. Deprecjonowanie Meopty i stawianie jej na przeciw Kaisera jest mocnym nadużyciem.
Dobry powiększalnik to LPL, Durst. I to jest rzeczywista różnica w kalsie w porównaniu z demoludami. Gdyby do wyboru był Krokus i Kaiser, to bez wahania wskazałbym na Kaisera. O Philipsie się nie wypowiadam, bo nigdy go nawet na oczy nie widziałem.
I dlatego kaiser jest lepszy bo w każdej chwili wystarczy że dokupię sobie inną głowicę i mam zmieniony powiększalnik.
Dla czego jest lepszy bo nie rozumiem? Ma kolorową głowicę z kondensorem?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

też byłem napalony na taki powiększalnik, ale mi przeszło. dlaczego? otóż sprzęt jest bardzo niszowy i dokupienie do niego jakichkolwiek akcesoriów graniczy z cudem. i to wcale nie jakichś wyszukanych, ot kondensor większy kupić, albo ramki 6x6. także dałem sobie spokój i kupiłem od kolegi z forum dursta m670 z kondensorem i głowicą kolorową i mnóstwem innego szpeju.

z kaiserów warto się zainteresować topową linią. wisi nawet jeden do formatu 6x6 (VPM6005 - z głowicą zmiennogradacyjną) na angielskiej zatoce, ale że idzie jako komplet, to cenę ma horrendalną. te topowe kaisery są bardzo dobre, kolega ma VPM 9005 i nie może się nachwalić.

także ja z osobistego doświadczenia radziłbym rozejrzeć się za jakimś durstem, albo m605, albo m670.

taka jest moja opinia, tak ja to widzę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

A jest jakiś prosty sposób na rozkodowanie symboli durstów. Mam tabelke z niektórymi modelami tzn. który do jakiego formatu się nada, z jakich lat pochodzi itp, ale większości modeli tam nie ma :/
Co do tego Philipsa, troche się napaliłem, ale czekam na odp od sprzedawcy na temat zawartości zestawu (o obiektyw i ramke znaczy sie zapytałem), troche też obawiam się wywindowania ceny w ostatnich godzinach licytacji.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja znam tylko ostatnio katalog dursta (nowe logo), w którym są opisane modele m370, m670, modular 70, m805 i laborator 1200.

http://darkroom.ru/info/manuals/durst_catalog_eng.pdf

nie wiem jak w przypadku innych, ale z tego co się orientuję, między m605, a m670 można swobodnie żonglować akcesoriami.

dzięki odpowiednim dodatkom można m370 przerobić na powiększalnik do formatu 6x7.

i tak dalej.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2014, 14:40 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

http://m.ebay.com/itm/301222857542?nav=WATCHING_ACTIVE
kurcze troche zamieszania robie ale nazwa brzmi obiecująco, a i cena nie odstrasza. Tahari pisał, że ma jobo ....
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

cena dobra, ale czy on ma wszystkie karetki, bo tu nie tak jak w durście, że wymieniasz tylko ramkę, ale musisz mieć całą karetkę do odpowiedniego negatywu. podobnie jak w LPL bodajże.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ