Jaki powiększalnik do średniego? Meopta, Durst, Paterson?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

"framing/mount plates various sizes" myślałem że chodzi o ramki. Teraz troche zgłupiałem, ale dzięki za tę infirmacje przyda sie. Tak czy ibaczej eysłałem już zapytanie o detale
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp

Post autor: jac123 »

rbit9n pisze:
też byłem napalony na taki powiększalnik, ale mi przeszło. dlaczego? otóż sprzęt jest bardzo niszowy i dokupienie do niego jakichkolwiek akcesoriów graniczy z cudem. i to wcale nie jakichś wyszukanych, ot kondensor większy kupić, albo ramki 6x6.
To nie do końca tak. Ja mam taki powiększalnik. Do tego powiększalnika nie ma ramek 6x6, są tylko ramki do małego obrazka, które do średniego wyjmujemy z karetki. Jedyna rzecz której nigdy nie widziałem to kondensor do 6x7, o którym piszą że niby jest. Generalnie to co ludzie sprzedają to jest komplet, jakby co można się dopytać. Jeśli jest karetka i dwa kondensory tzn ,że jest komplet.
Gdyby coś to mój też jest do sprzedania.
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

Jac123 - nie do końca rozumiem. Jedyny dokładny opis tego sprzętu jaki znalazłem jest na http://www.jollinger.com/photo/enlargers/philips.html
5 akapit w opisie tego modelu mówi że w komplecie jest tylko maska do małego obrazka. Myślałem, że do średniego dokupujemy opcjonalny osprzęt ale po Twoim poście już zwątpiłem.
6 akapit mówi, że kondenser który jest w komplecie pokrywa tylko 24x36 mm.
Reasumując - kupując komplet sklepowy zrobie odbitki z 645? Bo z tego co wyczytałem raczej nie.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Tak, w komplecie jest tylko maska (wkładka) do małego obrazka - widać ją w karetce, robiąc średni obrazek wyjmujemy ją i resztę regulujemy suwając w karetce tymi marginesami.
Na zdjęciach widać, że są 2 kondensory, zapewne do małego i do 6x6, a więc 6x4,5 zrobisz.
W tej cenie nic tylko brać. Sam bym kupił gdyby nie koszty przesyłki do Polski.
Miałem wszystkie powiększalniki z tej serii, mam też dokładne instrukcje.
Aha, dodam tylko że to się nazywa Philips ale robił to LPL w Japonii. To są lepsze powiększalniki niż tańsze modele Durstów czy kaiserów (nie wspominając o demoludach).
Aha, na zdjęciach z tego co widzę jest komplet, nic nie trzeba dokupywać. Wbrew pozorom to w konstrukcji dość prosty powiększalnik, uniwersalny, bez wodotrysków ale solidny.

Aha, i jeszcze. Tu na zdjęciach z tego co widzę jest full komplet. Tzn masz kondensory, ale masz też głowicę do koloru. Chcąc korzystać tylko z kondensorów głowicy nie montujesz. Chcesz mieć głowicę do koloru, wyjmujesz kondensory. W tym powiększalniku jest taka opcja.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2014, 19:10 przez jac123, łącznie zmieniany 5 razy.
Trampek
-#
Posty: 110
Rejestracja: 22 lut 2012, 00:17
Lokalizacja: Usedom_Niemcy

Post autor: Trampek »

klawinski pisze:Jac123 - nie do końca rozumiem. Jedyny dokładny opis tego sprzętu jaki znalazłem jest na http://www.jollinger.com/photo/enlargers/philips.html
5 akapit w opisie tego modelu mówi że w komplecie jest tylko maska do małego obrazka. Myślałem, że do średniego dokupujemy opcjonalny osprzęt ale po Twoim poście już zwątpiłem.
6 akapit mówi, że kondenser który jest w komplecie pokrywa tylko 24x36 mm.
Reasumując - kupując komplet sklepowy zrobie odbitki z 645? Bo z tego co wyczytałem raczej nie.
Daj sobie spokój z tymi "patentami"
Chcesz mieć sprzęt tani i sprawdzony przez wielu amatorów ?
To bierz Dursta albo kaisera.
Durst klasa sama w sobie nawet w przedziale amatorskim .
kaiser system V również .
I jak pisałem , jak sobie kupisz najprostszą wersję to zawsze możesz głowicę zdjąć sprzedać a dokupić inną .
System V ma 4 głowice
zwykłą do cz/b bez szuflady na filtry multigrade
zwykłą do cz/b ze szufladą na filtry multigrade
zwykłą do cz/b z głowicą do multigrade
Kolorową z szufladą lub bez na filtry do multigrade.

Do Dursta i kaisera na rynku jest sporo dodatków i części zamiennych .

Philips , bardzo fajny powiększalnik , ale dostań do niego jakiś element zapasowy.
Natomiast , polecam i zachwalam zegary powiększalnikowe Philipsa
w wersji cyfrowej.

[ Dodano: Pią 27 Cze, 2014 ]
J.A. pisze:Trampek, Kaiser to tani sprzęt amatorski.
Ma kolorową głowicę z kondensorem?
1 Kolega właśnie szuka taniego , dobrego powiększalnika amatorskiego.
2 jak wiesz kaiser system V w wersji z kondensorem ma go w dolnej części
głowicy ale górna część głowicy jest dostępna w kilku wariantach.
ja spotkałem przynajmniej 6 wersji dla formatu 6x6 , a jest jeszcze kilka
odmian małoobrazkowych i 6x7 ale to kolegi nie interesuje.
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

Panowie, pachnie mi tu wojną systemową :)
Ten Philips mi sie podoba bo jest nowy, kompletny i mi pasuje. Jeśli cena nie sięgnie zbyt wysokich pułapów to raczej go wyzme.
Trampek - dzięki za rady, doceniam je i z pewnością zapamiętam. Kilka czynników wpływa na moją decyzje. Między innymi odległość i tutaj z tym Philipsem konkurują dwie Meopty (ale to demoludy przecież). Niestety sprzedający nie chcą wysyłać, a ja nie będe gonił 500 km i wydawał 100 funciaków na paliwo, żeby kupić coś za 50 funtów.
Jak widać po moich wypowiedziach zaczynam zabawe z ciemnią i na moje potrzeby nie będe rozbudowywał zestawu przez dłuższy czas.
Jeszcze raz dzięki za rady, zobaczymy jak aukcje się potoczą :)

EDIT:
Zakupiłem Philipsa za równowartość 250zł. Wszystko dziewicze :) nawet składane wcześniej nie było. Brakuje żarówki, ale głowice do koloru zamontuje. Potrzebuje też obiektyw. Poluje na nikkora, ale koszta rosną i być może zadowole się chwilowo czymś tańszym.
Wie ktoś, kto produkował obiektywy dla Jessopsa? To byłaby najtańsza opcja, ich powiększalniki to podobno rebrandowane LPL, ale o obiektywach nic nie znalazłem.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5576
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jac123 pisze:To nie do końca tak.
coś innego wyczytałem na grupie na yahoo, ale nie będę się spierał.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

To musiała być jakaś pomyłka na yahu.
Mam spis części do tych powiększalników. Jedyne wkładki to były na mały obrazek i na slajdy.
ODPOWIEDZ