Reanimacja aparatu Start

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Reanimacja aparatu Start

Post autor: ushuru »

Radziłem sobie samodzielnie z zabawami fotograficznymi aż do dziś... kiedy natrafiłem na problem z aparatem który powoli składam. Zatem zarejestrowałem się i już przechodzę do rzeczy.

Otóż od jakiegoś czasu kompletuję Starta z części zakupionych na bazarach. Jest już właściwie kompletny, jednak mam z nim w zasadzie dwa problemy:
1. Lustro. Jest w stanie katastrofalnym. Zdjęcie przesyłam w załączniku. Nie wydaje mi się żeby dało się to jakoś naprawić (te struktury są pod szkłem). Gdzie można takie coś dorobić i ile może to kosztować?
2. Nie wiem czy uda mi się skalibrować mechanizm ostrzenia, nie znalazłem żadnych opisów jak tego dokonać, a jak znam życie to nie będzie ostrzył równo na obu obiektywach zaraz po zmontowaniu.
Załączniki
lustro.jpg
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2014, 15:02 przez ushuru, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ushuru pisze:1. Lustro. Jest w stanie katastrofalnym. Zdjęcie przesyłam w załączniku. Nie wydaje mi się żeby dało się to jakoś naprawić (te struktury są pod szkłem). Gdzie można takie coś dorobić i ile może to kosztować?
Trzeba oddać do srebrzenia (lub zrobić nowe). Zacznij od jakiegoś lepszego zakładu szklarskiego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Kekacz
-#
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2011, 09:41
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kekacz »

ushuru,
W Rzeszowie jest człowiek, który hobbystycznie (mam nadzieję, że mnie nie zabije jak to przeczyta ;) ), już Starta restaurował i to takiego z 1955 roku, łącznie z wymianą lustra, kalibrowaniem wszystkiego od nowa:
http://rkf.rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=157
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

ze swej strony, mogę tylko pogratulować samozaparcia w przedsięwzięciu.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Kekacz pisze:[mam nadzieję, że mnie nie zabije jak to przeczyta ;)
Etam, najwyżej ciężko okaleczy ;-)
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

nord pisze:ze swej strony, mogę tylko pogratulować samozaparcia w przedsięwzięciu.
Dziękuję. Chociaż nie wiem czy jest czego gratulować. :)

@Kekacz, napisałem i tam. Ale obawiam się, że nie dysponuję takimi środkami finansowymi jak Alien. Postaram się jednak zrobić wszystko co w mojej mocy, aby mój Start jeszcze zadziałał.
Głupio zresztą by było jak bym tego nie dokonał, bo film już do mnie jedzie :oops:

Odkrywam fotografię na nowo... a raczej "na staro" - bo w analogu jestem zielony jak trawka na wiosnę, moja styczność ograniczyła się do zrobienia jednej rolki 35mm idiotenkamerą od Olympusa i 2 rolek takiego samego materiału na Zenicie E. Wywoływaniem z racji że byłem jeszcze dzieckiem, bardzo luźno zainteresowanym fotografią, zajął się lokalny fotolab. Teraz będzie się to musiało zmienić, bo nawet nie wiem czy jakiś lab w mieście woła coś innego jak 35mm, a jeśli nawet, to czy robią czarno-białe Fomapany :)
Awatar użytkownika
Kekacz
-#
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2011, 09:41
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kekacz »

Nie martw się o koszty na zapas. Poczekaj tylko aż Alien się odezwie.
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

Skontaktowałem się z Alienem.

A w międzyczasie zdążyłem zbudować sobie stanowisko do pomiaru czasu otwarcia migawki, które pozwoliło mi zmierzyć czasy od 1/15 do 1/125.
Błąd długości czasu otwarcia mieści się w jakichś 5% wartości nastawionej, czy jest to wartość akceptowalna?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tak. Nie będziesz w stanie zaobserwować różnicy na zdjęciach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

ushuru pisze:Błąd długości czasu otwarcia mieści się w jakichś 5% wartości nastawionej, czy jest to wartość akceptowalna?
Z takim odchyłem Start dostąpiłby zaszczytu nośnika naklejki JCII PASSED
http://www.trademarkia.com/logo-images/ ... 102020.jpg
Lux mea lex
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Jeśli chodzi o napylenie ponowne lustra to najtańsze rozwiązanie to znaleźć zakład naprawy lamp samochodowych. Takie napylenie w zakładzie samochodowym kosztuje niewiele, niestety powłoka taka jest delikatna i podatna na starcie, więc najlepiej w ogóle tego nie dotykać tylko od razu zamontować.
Inny sposób to znaleźć jakiegoś starego polaroida z lustrem i dociąć odpowiedni wymiar.
wesu
-#
Posty: 62
Rejestracja: 20 maja 2013, 10:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: wesu »

ushuru pisze: A w międzyczasie zdążyłem zbudować sobie stanowisko do pomiaru czasu otwarcia migawki, które pozwoliło mi zmierzyć czasy od 1/15 do 1/125.
Błąd długości czasu otwarcia mieści się w jakichś 5% wartości nastawionej, czy jest to wartość akceptowalna?
Slajdy możesz nim robić :)
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

Za słaby się czuję w te klocki jeszcze żeby slajdy robić :D

W każdym razie zostaje mi:
- ogarnać lustro
- skalibrować ostrzenie
- sprawdzić i ew. poprawić światłoszczelność puszki

i eksploatować :D
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

ushuru pisze:- ogarnać lustro
Popytaj znajomych, daj ogłoszenie, poszperaj na Al..o - może znajdziesz "złachanego" Lubitela. One mają dobre lustra. Będzie pasować.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

Jedyny jak to określiłeś "złachany" Lubitel na części to ten:
http://allegro.pl/lomo-lubitel-166-i4126388993.html
tylko z tego co widzę to jakieś truchło w stanie bliżej nieokreślonym, nie wiem czy warto brać - wolałbym żeby się nie okazało że kupię trupa z równie kiepskim lustrem.

Zrobiłem również nieco dokładniejsze pomiary czasu otwarcia migawki, wyniki niestety okazały się zdecydowanie gorsze.

Kod: Zaznacz cały

Wyniki pomiarów czasów naświetlania:
1/15: powinno być 0.06(6)s, jest 0.069s, błąd 4.5 %
1/30: powinno być 0.03(3)s, jest 0.028s, błąd 16 %
1/60: powinno być 0.01(6)s, jest 0.018s, błąd 12.5 %
1/125: powinno być 0.008s i tyle jest
1/250: powinno być 0.008s i tyle jest
ODPOWIEDZ