Rolleicord + lampa speedlight ?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Rolleicord + lampa speedlight ?

Post autor: yaki »

witam analogofile :)) od jakiegos czasu robie foty rolleicordem i teraz chcialbym porobic foty tym aparatem z lampą.
Czy możliwe jest uzycie do tego celu mojego speedlighta 480 ex2 od canona, jezeli tak to co bym potrzebowal i w jaki sposob, (czy musze kupic jakac old style lampe?)
Czy jest to bezpieczne dla speedlighta?
Z gory dzieki za cenne rady :)) pozdrawiam

yaki
Załączniki
2013-03-09 14.55.25.png
Ostatnio zmieniony 09 mar 2013, 14:59 przez yaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Yaki
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Czy ten aparat ma synchronizację X? To najważniejsze pytanie.
Jeżeli ma, to do speedlitha potrzebujesz kostki przelotki z gorącej stopki na kabelek. Nic więcej nie potrzebujesz, ale lampa Canona będzie pracować tylko z pełną mocą. Więc trzeba ekspozycję wyliczać na podstawie wzoru liczba przewodnia lampy/Odległość lampy od obiektu = przesłona. np. 20/4=5 przesłona między 4,5 a 5,6.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Przyjrzyj się jeszcze uważnie, czy masz w co wpiąć tę kostkę przelotkę. W moim rolku nie ma gniazda na flesz, więc bez statywu lub specjalnej szyny robi się akrobatyka.
Lampa jest bezpieczna :) Jeśli ma tryb manualny, będzie łatwo. Z automatyką musisz sprawdzić, mi działało (ale ja nie mam canonowskiej lampy).
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Canonowskie speedlighty mają albo manual - czyli zwarcie X, albo auto - czyli współpraca z dedykowanym body więc raczej nie Rollei ;-) A o kostce przelotce, to myślałem takiej z kabelkiem. A Rolleicord chyba ma sanki, takie zwykłe bez centralnego styku. No i chyba ma w ogóle jakieś wyzwalanie lampy?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: yaki »

załączylem zdj swojego, rollka, jedyne co ma to te wejscia z przodu .
Jakis pomysł na to koledzy ? :))

[ Dodano: Sob 09 Mar, 2013 ]
lampa ma tryb manual

[ Dodano: Sob 09 Mar, 2013 ]
a tu lampa : http://www.optyczne.pl/1024-nowość-Spee ... EX_II.html

[ Dodano: Sob 09 Mar, 2013 ]
hmm liczba przewodnia 43, czyli co z 2 m bedzie przesłona 22??
Yaki
stfn
-#
Posty: 48
Rejestracja: 13 maja 2012, 15:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: stfn »

Lewy dolny róg na zdjęciu to gniazdo synchro lampy błyskowej. Czyli tam wtykasz kabelek wychodzący od kostki.

Oraz, tak, f/22, dla filmu ISO 100. Lampa nie możliwości błyskania na 1/2, 1/4 mocy?
yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: yaki »

ma mozliwos nawet wiecej 1/32 1/8 i chyba nawet 1/64,,,

[ Dodano: Sob 09 Mar, 2013 ]
a co to zmienia ?? ze ma?
Yaki
stfn
-#
Posty: 48
Rejestracja: 13 maja 2012, 15:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: stfn »

Dzięki temu możesz regulowac moc lampy, a więc i wymaganą przysłonę w obiektywie:

Czyli na pełnej mocy (LP 43) dla 2metrów, ISO 100 będzie f/22, na 1/2 mocy (LP~21) będzie 21/2 czyli okolice f/11, itd :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

stfn pisze:Oraz, tak, f/22, dla filmu ISO 100. Lampa nie możliwości błyskania na 1/2, 1/4 mocy?
Oraz NIE. Ta lampa ma 43 przy maksymalnym zoomie. Przy ustawieniu na 50 mm, będzie miała gdzieś w okolicach 30-35.
Pamiętaj by zoom lampy ustawić na 50 lub lepiej na 35 mm bo będzie winieta.
Co do gniazdka synchro. Masz tam gdzieś opisy w stylu P F X M? Małe kółko z takimi lub podobnymi oznaczeniami.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

J.A. pisze:Canonowskie speedlighty mają albo manual - czyli zwarcie X, albo auto - czyli współpraca z dedykowanym body więc raczej nie Rollei ;-) ...
Mają coś więcej.
580 EX II ma własny sensor i tryb własnej automatyki. Pozazdrościli Metzowi. Na lampie ustawiasz czułość, użytą przysłonę, ustawiasz zoom i jazda. To jest ustawienie C.Fn-05-3
Używałem w tym trybie 580'tkę z Canon A-1, teraz z Olympus OM-2. Automatyka nawet daje radę ale nie zmuszałem jej do wielkiego myślenia. Zazwyczaj dodawałem trochę światła w sufit.
Przez lata używałem młotki Metz, a teraz mam coś lżejszego w plecaku. Żal tylko dwóch palników w Metzu.
Popatrz czy seria Speedlite 4xx ma tę funkcję.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Moja przyjaźń ze speedlightami zakończyła się na EZ 540. Wolę Metza i to nie młotka, (którego też mam), a 54 MZ 3. Ma wszystko co potrzeba. Działa z cyframi, analogami i wszystkim co ma złącze PC i ma dwa reflektory.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

J.A. pisze:Moja przyjaźń ze speedlightami zakończyła się na EZ 540. Wolę Metza i to nie młotka, (którego też mam), a 54 MZ 3. Ma wszystko co potrzeba. Działa z cyframi, analogami i wszystkim co ma złącze PC i ma dwa reflektory.
No widzisz, a ja odwrotnie. Z żalem porzuciłem Metze gdy w końcu w 580EXII pojawił się tyrystor. Pasuje do moich EOS'ów i różnych analogowych korpusów.
Pewnie gdybym miał Metz'a z epoki cyfrowej, to bym się go trzymał. Ale mój młotek nie przyjmował stopek do cyfrówki. Za to miał wentylator w palniku i raz na wiele lat nawet się włączył przy przegrzaniu.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: yaki »

do J>A>

raczej nie widzialem tych literek na rollku
czyli co ustawiam zoom na 35 i co dalej bo moj o biektyw w rollku to 80mm,
jak teraz mam liczyc biorac pod uwge wzor

do mreka:)
z tego co przewertowalem specyfikacje nic o sensorze nie wiadomo , moja lampa bto 430 ex 2, chyba ni ma


jesze pytanie czego szukac na allegro, w sensie jak nazywas sie ten kabelek z kostka?

thx thx thx za wiedze:)

[ Dodano: Nie 10 Mar, 2013 ]
i dlaczego przy pelnym zoomie ltory dla tej lamy nwynosi 100 =43
przy 50 mm bedzie ok =35 liczba przew.???

nieproporcjonalnie mniej?

[ Dodano: Nie 10 Mar, 2013 ]
takie cos da rade?


http://allegro.pl/szyna-wraz-z-kostka-d ... 05868.html
Yaki
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

yaki pisze:raczej nie widzialem tych literek na rollku
Więc należy założyć że jest tam synchronizacja X. Ale może się okazać że jednak nie X i wtedy synchronizacja wypada przed pełnym otwarciem migawki. Ale tym się na razie nie będziemy przejmować, bo i tak nie wiemy jak tam jest. Wyjdzie w praniu.
yaki pisze:czyli co ustawiam zoom na 35 i co dalej bo moj o biektyw w rollku to 80mm,
jak teraz mam liczyc biorac pod uwge wzor
80mm w Rolleiu to standard, tak jak 50 w małym obrazku. Ale w Rolleiu masz kwadrat, a reflektor lampy jest wyprofilowany do prostokąta poziomego, więc by prawidłowo naświetlić cały kwadrat musisz zoom lampy ustawić szerzej niż standard, czyli 35 mm.
Wzór się nie zmienia. Zmieniają się tylko dane.
Więc najpierw ustaw na Canonie przesłonę 4, zoom na 35 i zobacz jaką odległość Ci pokaże lampa. Przekształcając wzór odległość * przesłona = LP.
I w tym momencie wiesz jaką masz LP dla 35 mm przy konkretnym ISO. Reszta to już normalnie.
yaki pisze:i dlaczego przy pelnym zoomie ltory dla tej lamy nwynosi 100 =43
przy 50 mm bedzie ok =35 liczba przew.???
Bo to nie są zależności proporcjonalne.
yaki pisze:takie cos da rade?
Dokładnie takie coś.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
chromonikiel
-#
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2010, 19:31
Lokalizacja: opoczno

Post autor: chromonikiel »

witam na forum ;]
Odezwij sie do mnie w sprawie osprzętu do wyzwalania. Swego czasu błyskałem lampą YN486 wyzwalając ją z gniazda PC , działało w manualu na Kievie 6C i Marioli RB67. W zestawie na ożenienie mam kabel PC 5m oraz dwie kostki synchro.
ODPOWIEDZ