Problem z przechowywaniem filtrów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
FlatEric
-#
Posty: 14
Rejestracja: 17 sty 2009, 20:06
Lokalizacja: Warszawa

Problem z przechowywaniem filtrów

Post autor: FlatEric »

Od wielu lat, a nawet dziesięcioleci, dręczy mnie uporczywy problem z filtrami - najczęściej radzieckimi, bo takich mam z dawnych lat najwięcej.

Otóż filtry trzymane w oryginalnych opakowaniach, niezależnie od miejsca przechowywania (w szufladzie, torbie, w różnych pomieszczeniach itp.) i rodzaju filtra (barwny, bezbarwny, czysta nasadka) pokrywają się z czasem mętnym nalotem - wyglądają dosłownie jak zaparowane.
Dzieje się to z różną intensywnością, ale dotyczy ponad 2/3 moich filtrów i nasadek - zrobiłem wczoraj mały remanent i z niemal 20 filtrów problem nie dotknął w zasadzie tylko 5 (w tym, o dziwo, wszystkich szarych, pełnych i połówkowych).

Spotkaliście się z czymś takim? Co może być przyczyną takiego zjawiska i jak sobie z tym radzić?
W zasadzie pomysł mam jeden - podejrzewam nieodtłuszczone fabryczne pudełka. W takim razie pomóc winno ich staranne umycie - ale czy na pewno...

Pozdrawiam

Grzesio
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

W zasadzie sam odpowiedziałes sobie na postawiony problem - jeśli to pudełka to może po prostu z nich zrezygnować ? Powkladaj filtry np w papierowe koperty (mogą być takie na płyty CD) lub zrób z pergaminu. A może to szkło ma takie właściwości - przecież to sovietskoje dzielo ;-) Osobiście nie mam tego problemu, pozbylem się radzieckich filtrów jakiś czas temu...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

To pewnie grzyb / pleśń.
Trzeba filtrów używać / wietrzyć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
FlatEric
-#
Posty: 14
Rejestracja: 17 sty 2009, 20:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FlatEric »

Z grzybem byłoby o tyle dziwne, że nigdzie indziej mi się na optyce nie pojawił (a z filtrami mam ten problem od 20 lat, jak nie więcej) - ale może to kwestia szczelności pudełek (choć na filtrach w foliowych kopertkach też to występuje) albo powłok...

Czyli będę musiał podejść do sprawy kompleksowo - wyczyścić filtry, wymyć pudełka - a potem zobaczymy! :)
ODPOWIEDZ