Rolleiflex i ja robimy słabe technicznie zdjęcia...

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Rolleiflex i ja robimy słabe technicznie zdjęcia...

Post autor: ostrygad »

Witam

Wczoraj odebrałem Rolleiflexa 2.8 C , rolka testowa zrobiona. Na negatywie mocarne zaświetlenia. Cztery klatki wyszły okej , reszta nie nadaje się do niczego.

Na forum przeczytałem wątki:

viewtopic.php?t=2597
viewtopic.php?t=1831&postdays=0&postorder=asc&start=0
viewtopic.php?t=2654
viewtopic.php?t=4011
viewtopic.php?t=7445

Sprawdziłem wedle uwag w postach:
- migawka zamyka się prawidłowo na wszystkich czasach, lamelki nie zwalniają
- komora czysta bez odprysków
- uszczelnienia komory w stanie dobrym , zamyka się jak mniemam prawidłowo (to mój pierwszy Rolek)
- wywoływałem jak zawsze , trzpienia nie zapomniałem a i objemka też była.

Będę wdzięczny za pomoc i odpowiedź na pytanie skąd takie zaświetlenia ?
Na koniec dodam, że zauważyłem dzisiaj ,że u podstawy kominka brakuje jednej śrubki. Znalazłem zastępczą i dokręciłem. Możliwe ,żeby były takie przecieki przez niedokręcony kominek ?



pozdrawiam

Kuba
Załączniki
scan0001.jpg
scan0008.jpg
scan0003.jpg
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

"Kominek" chyba nie, ponieważ w DLR komora lustra i komora filmu nie są ze sobą połączone - to znaczy są to osobne komory. Tylna klapa też raczej nie, bo miałbyś zaświetlone bardziej boki łącznie z marginesami. Tu widać, że światło wpada od przodu i z dołu przez okienko kadrowe. Czyli szukaj szczeliny pod obiektywem. Najlepiej weź duży karton, wytnij w nim prostokąt taki, żeby włożyć weń otwarty aparat i głowę. Skieruj aparat na żarówkę i obserwuj gdzie światło przenika do wnętrza aparatu. Karton jest po to, żebyś się nie oślepiał tą żarówką, bo małych nieszczelności możesz nie dostrzec. W ciemności oko lepiej dostrzeże szczelinki.
Nie miałem Rolleia, może on jest inaczej skonstruowany i obie komory jakoś inaczej są połączone. Mam Starta i Lubitela.
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

...dzięki ! W między czasie zrobiłem drugą rolkę z dokręconym kominkiem i jest poprawa dość znaczna ale to jeszcze nie to. Z chęcią spróbuję jak radzisz.
Kubiq
-#
Posty: 55
Rejestracja: 13 sty 2011, 23:32
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Kubiq »

Tak jak kolega wcześniej mówił, kominek i jego komora nie może mieć nic wspólnego z zaświetleniem części filmu. Może tym razem robiłeś zdjęcia na niepełnym słońcu i mniej wpadło?
Czekamy na diagnozę, fajny sprzęt ;]
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

...za namową kolegi Technika zrobiłem test z pudłem. Wyniki dosyć mnie zaskoczyły...światło wpadało jakby przez obiektyw celowniczy (zasłaniając go ręką , a konkretniej mówiąc jego górną część, nieszczelność znikała). Skoro komory nie są połączone zastanawiałem się jak to możliwe, że światło przedostaje się przez obiektyw celowniczy.

Na zastanawianiu się skończyło. Aparat od tygodnia jest u Pana Nagova. Wstępna diagnoza sugeruje, że gumowa tuleja znajdująca się pomiędzy przednią obudową a obiektywem nie pracuje poprawnie. Tuleja działa na zasadzie harmonijki i pełni rolę uszczelniającą. Tłumaczyło by to dlaczego zdjęcia na schowanym standardzie są okej, a na wysuniętym są zaświetlone. Aparat powinienem otrzymać do końca września.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Powodzenia! Fajny aparacik, tylko żeby majster nie zdarł z Ciebie skóry :-D
Lux mea lex
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

...obaczymy.
ODPOWIEDZ