wywoływacz ID-11 na 5L i inne proszkowe

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jacekp
-#
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:46
Lokalizacja: australia
Kontakt:

wywoływacz ID-11 na 5L i inne proszkowe

Post autor: jacekp »

Kupiłem wywoływacz ID-11 na 5L bo proszków na 1L nie było. Czy mogę rozważyć odpowiednio paczkę A na 5 równych części i paczkę B na 5 równych części by uzyskać proszek na 1L roztworu ?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dzień dobry. a może dobry wieczór?
jednym słowem witamy na forum.

a teraz do rzeczy. nie powinno się dzielić proszków. nie są to mieszaniny jednorodne, w związku z czym, mimo najszczerszych chęci, może się okazać, że w naważkach są różne proporcje składników i może być przysłowiowa bułka, bo jedna część można działać bardziej, a druga mniej.

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 325
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pikusław »

Mi metoda podziału działa jak na razie (niestety nie ma Xtola na litr a od razu rozrabiać 5 to chyba dla mnie zbyt ryzykowne). Byle tylko jak najdokładniej odmierzyć te części (czyt. porządna waga wskazana), a potem zważyć jeszcze raz dla pewności.
Magazynuję wiedzę i filmy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Pikusław pisze:Mi metoda podziału działa jak na razie (niestety nie ma Xtola na litr a od razu rozrabiać 5 to chyba dla mnie zbyt ryzykowne). Byle tylko jak najdokładniej odmierzyć te części (czyt. porządna waga wskazana), a potem zważyć jeszcze raz dla pewności.
To już było wałkowane. Ale przypomnę. XTola trzeba rozrabiać jako super stock, czyli zamias w pięciu litrach w dwu i pól. Rozłać do małych (pólitrowych) butelek pod korek, Przed użyciem rozcieńczyć 1:1, mamy kodakowski stock i 1:3, mamhy kodakowskie 1:1. W ten sposób wytrzymuje bez problemu rok. To odnośnie XTola.
Nie rozważa sie proszków. To że Ci działa nie znaczy, że zawszye zadziała. To są mieszaniny, nie roztwory. A mieszaniny mają to do siebie, że cięzszy odczynnik zbiera się na dole. Nawet granulacja ma znaczenie. Zmieszaj w równych proporcjach cukier puder i kryształ. Zostaw na miesiąc i zobacz jak bedzie wyglądał. Nie dotykany puder będzie na dnie a kryształ na górze. Oczywiście nie wpełni, ale da sie to wyraźnie zaobserwować.
W fabryce kofekcjonowanie opakowań też odbywa się tak, że składniki sa dodawane w odmierzonych porcjach, a nie że ktoś najpierw namiesza 50 kilogramów i potem z całości doważna opakowania jedno dwu czy pięcio litrowe.
Nie rób tego, bo kiedyś się srodze zdziwisz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 325
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pikusław »

J.A. pisze:To już było wałkowane. Ale przypomnę...
Nawet nie wiedziałem. Jeśli takie cuś działa to z pewnością wypróbuję. Czy temperatura wody musi być w tym przypadku wyższa żeby dobrze się prochy rozpuściły?
Magazynuję wiedzę i filmy
jacekp
-#
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:46
Lokalizacja: australia
Kontakt:

Post autor: jacekp »

Czy tak można rozrobić też ID-11 w 2,5 L?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

dzieliłem D76 na 5 porcji i nie bylo z tego powodu problemów.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

jacekp pisze:Czy tak można rozrobić też ID-11 w 2,5 L?
ID-11 chyba kiedyś tak rozrabiałem.
Ale uwaga: z D-76 tak zrobić już się nie da
viewtopic.php?t=6446
Więc może lepiej pożycz wieki garnek od najbliższej (Ci) kobiety, rozmieszaj 5l i zagazuj w mniejszych butelkach
Ostatnio zmieniony 09 lut 2012, 15:52 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

d-76 nie ma 5l tylko 3,8l i nie da się zrobić superstocka 1,4 l, pływa biała zawiesina która znika dopiero po dolaniu właściwej ilości wody - sprawdzone.
jacekp
-#
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:46
Lokalizacja: australia
Kontakt:

Post autor: jacekp »

Zapomniałem odpowiedzieć rbit9n-mu z Polską mam tylko 7 godzin różnicy. Jak umnie 14.00 to w polsce 7.00 rano.

W czasach gdy niewielu już wywołuje tradycyjnie jest coraz to mniejszy wybór wywoływaczy. Przyjdzie czas ze trzeba bedzie kupować wywoływacze na 100L
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

jacekp pisze:W czasach gdy niewielu już wywołuje tradycyjnie jest coraz to mniejszy wybór wywoływaczy. Przyjdzie czas ze trzeba bedzie kupować wywoływacze na 100L
He he, to już jest. Wywoływacz Claytona, F76 (ich wersja D76, ale z relacji użytkowników ponoć dużo lepsza), jest sprzedawany w B&H w minimalnej ilości na 120 l:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/4 ... _Film.html
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

jacekp pisze:
W czasach gdy niewielu już wywołuje tradycyjnie jest coraz to mniejszy wybór wywoływaczy. Przyjdzie czas ze trzeba bedzie kupować wywoływacze na 100L
D76 D23 i FX37 sam sobie składam. na rynku jest szeroko dostęp do odczynników. wystarczy dokładna waga i nie dość, że ma sie niemal nieograniczoną ilośc chemii, to jeszcze za ok 30% ceny gotowych wywoływaczy.
jacekp
-#
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2012, 13:46
Lokalizacja: australia
Kontakt:

Post autor: jacekp »

Gdzie można te składniki kupić?
czmielek
-#
Posty: 225
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Post autor: czmielek »

ja kupuje w sklepie AKTYN tanio i Cz.d.a
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Z AKTYNa na antypody nie będzie tanio. :mrgreen:
jacekp pisze:Gdzie można te składniki kupić?
Musisz znaleźć u siebie jakiegoś dostawcę i kupić dokładną wagę. >Tutaj znajdziesz przepisy< i pamiętaj, że odczynniki muszą być cz.d.a to polski skrót czysty do analizy. Ty masz szukać "pure p. a."
Ostatnio zmieniony 10 lut 2012, 20:23 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ