Rollei sp200

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Rollei sp200

Post autor: nipen »

Czołem. Na niektórych klatkach ww. negatywu pojawia się czarny piasek, widoczny w różnych skupiskach. Niektórzy uważają, że może to być wina przerywacza. Czy może być inna przyczyna? Dodam, że zjawisko to występuje tylko na niektórych klatkach (albo moje oczki gorzej widzą). A może to zwalona emulsja?
Ostatnio zmieniony 07 lip 2011, 18:32 przez nipen, łącznie zmieniany 1 raz.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

To mam nie przerywać? Problem pojawia się na niektórych klatkach w ramach jednego negatywu..
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

A dokładnie płuczesz przed wywołaniem?

Nawet z małego obrazka schodzi potężna ilość "atramentu" po zamoczeniu.
A niech mnie TSS pokąsa!
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Płuczę, i to kilka razy. Chcę kupić spora ilość tego filmu, ale te piegi nie dają mi spokoju. Wygląda to tak, jakby ktoś chlapnął pędzelkiem. Dodam, że czarne jest po odwróceniu do pozytywu. Poszukam przykładu.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Mam przykład (pentax 645).
Załączniki
czarny piasek.jpg
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Pierwszy raz widzę coś takiego na Superpanie. Używam nałogowo w małym obrazku i jestem zadowolony.

Przeglądam właśnie "Błędy fotograficzne" Kreysera myśląc że to pozostałości po bańkach powietrza, ale to chyba tez nie to.
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

nipen, a jaka jest ostatnia kąpiel? Stosujesz jakiś zmiękczacz? I gdzie to suszyłeś?
Może to kurz po prostu?
Ostatnio zmieniony 08 lip 2011, 00:23 przez enthropia, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Bartek.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Czy ten problem nie ma jakiegos podobienstwa do historii ze zwojowa Foma 200 ? (Albo Arista Edu 200 ?) Moze to jednak Foma robi te Rolleie ?
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Zmiękczam Ilfordem, owszem. Suszę w warunkach dość 'odpylonych'. Ale rzecz się dzieje na pojedyńczych klatkach jednego negatywu, więc kurz raczej nie. Nie zdarza się to często, ale jednak, i tylko na Rollei`u 200sp. Poza tym, kurz na pozytywie dałby raczej plamę jasną. To wygląda, jak dziury w emulsji.
jdas
-#
Posty: 25
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:21
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jdas »

Mogą to być tylko dwie rzeczy.

1. Wada emulsji - ale jeżeli występuje to tylko na niektórych klatkach to byłoby to dziwne. Zdarzyło mi się to tylko raz na Fomie, ale wtedy to cały negatyw był upstrzony, a plamki wyglądały inacznej.

2. Kurz - ale nie podczas suszenia, tylko w trakcie robienia zdjęcia (dlatego kropki na odbitce są ciemne, a na negatywie jasne). Może aparat zassał jakiś pył, a błona była naelektryzowana i przyciągnęła.

Osobiście stawiam na to drugie.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2011, 10:45 przez jdas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

nipen,

miewałem ten efekt na różnym materiale. Najczęściej na Shanghai GP3. Z moich doświadczeń wynika, że powody tego mogą być dwa:

1. Aktywny przerywacz - np. cytrynowa FOMA. Po zastosowaniu wody destylowanej efekt ustępuje lub istotnie się zmniejsza

2. Woda używana do rozrabiania odczynników lub płukania. Zakładając, że kąpiel wstępna i odczynniki bazują na wodzie destylowanej pozostaje kwestia wody do płukania. Często jest zanieczyszczona węglem lub wapniem. Jeżeli płukanie jest pod ciśnieniem (np. kaskadą z kranu) lub intensywne może prowadzić do takich efektów. Po filtrowaniu wody (np. Brita) lub stosowaniu wody demineralizowanej (destylowanej) efekt powinien ustąpić. Oczywiście wtedy do płukania musimy zastosować metodę Ilforda.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Takie "cóś" pojawiło mi się na dwóch ostatnich klatkach (dolne klatki wiszącego filmu) po wyschnięciu (RR 400S). Podejrzewam, że w tym miejscu pozostały jakieś kropelki checzy, które wysychając dłużej spowodowały punktowe ściemnienie emulsji. Po użyciu ściągaczki ze ściereczki mikrofibrowej i zaprzestaniu używania zmiękczacza (fotonal) nigdy więcej się nie pojawiło. Oczywiście po powiększeniu (mały obrazek) plamki były odpowiednio większe, nie jak piasek, ale jak kocie łby.
Lux mea lex
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Wszystko rozrabiam w destylowanej (ostatecznie w demi), płuczę w koreksie, ale bez kaskady, do ostatniej kąpieli używam Ilforda. Ale przerywam cytryną Fomy. Tylko dlaczego jedna klatka? Co do zassania kurzu? Raczej nie, nigdy Pentax 645 nie pobrał takich ilości, ani jego optyka :).
Ostatnio zmieniony 08 lip 2011, 20:19 przez nipen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

nipen,

na początku napisałeś, że na "niektórych" co chyba oznacza więcej niż jedna. Teraz piszesz, że na jednej. Faktycznie efekt występuje tylko na jednej? U mnie widać było piasek przede wszystkim na niebie. Tak na marginesie to nie jest to jakiś unikalny błąd. Piasek widziałem też np. na przeźroczach wołanych w procesie E-6
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

'...na jednej...' na negatywie, co wskazuje losowość występowania zjawiska. '...na niektórych...', czyli też na jednej. A, że jest na kilku negatywach... . Istotą jest wyjaśnienie zjawiska, ale bez demonizowania : ). Na jasnych partiach jest tego jakby więcej, ale może to wynikać z 'lepszej widoczności'.
ODPOWIEDZ