Fotografia otworkowa

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Fotografia otworkowa

Post autor: Antoni »

Witajcie,

Mam blaszkę z dziurką 0,2 mm. Chcę ją zamontować w miejscu obiektywu w aparacie Bronica ETRS. Chciałbym mniej więcej poznać jaką będę miał ogniskową po zamontowaniu tej blaszki, jakich czasów dla jakich odległości mam używać itd itd ... Nie moge sobie poradzić z tym czeskim programem do obliczania odległości, przysłony itd.. Czy moge liczyć na Waszą pomoc ? Bardzo proszę! Jeżeli mam coś tam zmierzyć w aparacie to proszę napiszcie, zmierzę :)

Tomek
Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Leszeg »

Chyba musisz zmierzyć odległość między blaszką , a płaszczyzną filmu. Znając budowę Bronki , to na szeroki kąt bym nie liczył.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Zastanawiam się, czy da się z ETRS zrobić kamerę otworkową. Jak wyzwolisz migawkę, skoro jest ona w obiektywie?
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Problem chyba nie w migawce, ale w lustrze. W ETRSi można je podnieść, we wcześniejszych nie. Bo czasy dla sensownego otworka będą zaczynały się od sekundy w górę, więc da się użyć "kapelusza" zamiast migawki...

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Dzięki.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym lustrem, że w ETRS nie da się go podnieść Jerzy. Dłuższe czasy w ETRS to: 1s 2 s 4 s i 8 s oraz " bulb " ;) heh przy każdym z czasów lustro się podnosi ;) więc nie wiem o co chodzi z tym lustrem.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Hmm spekulowałem sobie bez aparatu w ręce.. Nie jestem pewien, czy da się uruchomić spust migawki bez zapiętego obiektywu.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Jerzy, odpiąłem wlasnie obiektyw i kasetkę - gra gitara :) Śmiga migawka bez obiektywu.

Odległość od pierścienia mocowania obiektywu do miejsca szyberka to 70 mm

Blaszka ma 0.2 mm. Jakie czasy i czy ta blaszka nie jest za mała. Jaki w tym przypadku bedę miał kąt Pytam o to bo to dość istotne, ponieważ zdjęcia robie w pokoju. Zrobiłem już zdjęcia próbne cyfrą Nikona z tą samą blaszką i jakoś to wyszło choć jak patrzę na zdjęcia otworkowe, to i tak te moje są za bardzo rozmyte. No ale kichać cyfrówke - to miałabyć tylko próba. Mam do zrobienia z 7 różnych prac - serii zdjęć i właśnie chciałbym je wszystkie wykonać otworkiem z Bronici.

Jesli bredze to przepraszam, pracuje od 7

Nie wszystkie prace będą robione w pokoju.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2010, 11:04 przez Antoni, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

0,2? Będziesz miał kąt widzenia podobny do 75 (broniki), a przesłona ok. f150. Znów piszę z głowy, ale mam taki otworek zrobiony ze starej Agfy Clack...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Uff no właśnie więc oki, może być 75 mm. Super dzięki :) Jeszcze jedno pytanie.

Moja cyfrowka to stary Nikon D 70. To nie jest pełna klatka. Jaka ogniskowa dla mojego Nikona będzie mniej więcej tym samym co ogniskowa obiektywu 75 mm w Bronice o klatce 6 x 4.5 cm.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Moim zdaniem ogniskowa (oraz jednocześnie kąt widzenia naszej kamery) nie zależy od średnicy otworka.
Ogniskowa to odległość otworka od materiału światłoczułego.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

morotegari pisze:Ogniskowa to odległość otworka od materiału światłoczułego.
Pełna zgoda :) Użyłem skrótu myślowego..
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Antoni pisze: Jaka ogniskowa dla mojego Nikona będzie mniej więcej tym samym co ogniskowa obiektywu 75 mm w Bronice o klatce 6 x 4.5 cm.
Zakręciłeś troche. Chodzi teraz o otworki czy o obiektywy?

Jeżeli o obiektywy to wg. talebelki w ksiązce Daniela Lezano 80mm w 60x45 = 50mm w 36x24. Czyli 75mm w 60x45 = ok. 46-47mm w 36x24. teraz matryca w d70 ma ok 23.7 x 15.5 mm. więc mały obrazek przeliczamy ok 1,5, czyli 1,5 x 46mm = 69mm (naturalnie ta wartość jest dla obiektywu nie przystosowanego pod pełna klatke).

Teraz pinhole, bedzie troche łatwiej. skoro 60x45 z 70mm to kąt widzenia 56 stopni(wg. PD), więc dla Twojej matrycy w nikonie żeby osiągnąć ten sam kąt widzenia odległość od otworka musiała by wynosić ok 26,5 mm. Nie mam tego body ale z tego co pamiętam to chyba wychodzi na to zę otworek musiałby być troche w środku, nie na mocowaniu. Ale moge sie mylić. Antoni zmierz odległość od otworka do matrycy w nikonie to powiem Ci dokładnie.

Jeżeli popełniłem gdzieś bład, prosze poprawcie mnie, jestem dziś już dość mocno padnięty:)
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Witaj Marianov, bardzo konkretnie się rozpisałeś i chwala Ci za to.

Pierwszy akapit odpuszcze sobie juz na jutro - też padnięty jestem :) ale

zmierzyłem właśnie odleglość matrycy od dziurki w blaszce, jest to 45 mm
Czyli mam rozumieć, że aby tak juz mniej więcej uzyskać podobny obraż w Nikonie i Bronice,
muszę wsunąć blaszke w korpus Nikona tak aby była w odległości ....cm od matrycy. Jak możesz
to już tak dokładniej poprosze - w jakiej odległości ? :) Takie informacje bardzo mi pomogą, będe
mógł sie skupić na zdjęciach robiąc wcześniej probkę Nikonem z zamontowaną blaszką,
a obok mieć ustawioną Bronice z blaszką nie obawiając sie o to, czy obejmę w kadrze
wszystko to, co objąć chce.

------

Ups...

Wygląda na to, że blaszkę w body Nikona mógłbym przesunąć najwyżej na odległość 35 mm - lustro przeszkadza ;)


W takim razie może inaczej....

Mam dodatkowe body do Bronici, moge je wykorzystać do otworków - nawet byłbym bardzo za tym.

Zostawiając blaszke w Nikonie w odległości od matrycy 45 mm, aby uzyskać ten sam kąt w Bronice na jaką odleglość od szyberka musiałbym ją ustawić. W body Bronici jest trochę więcej miejsca między pierścieniem a lustrem - więc może w ten sposób się uda ?

Teraz to ja namieszałem
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Ja rozumiem to tak: zwykły Nikon i zwykła Bronica z otworkami ustawionymi na krawędzi mocowania obiektywu dawałyby takie same ogniskowe. Twój Nikon ma mniejszą matrycę, więc jego ogniskowa w tym położeniu będzie o X większa, gdzie X to różnica wielkości między matrycą a pełną klatką.
Zatem zakładając, że różnica wynosi 1,5 ogniskowa ma te 69mm. Żeby to samo osiągnąć na Bronice (swoją drogą po co?) musisz oddalić otworek o hmm Yx1,5-Y= Z mm, ale pewności nie mam :) Y to odcinek między krawędzią bagnetu a filmem, linia filmu jest zaznaczona na magazynku kółeczkiem z kropką..

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Antoni pisze:Jak możesz
to już tak dokładniej poprosze - w jakiej odległości ? :)
ok 26,5 mm.
Antoni pisze:Zostawiając blaszke w Nikonie w odległości od matrycy 45 mm, aby uzyskać ten sam kąt w Bronice na jaką odleglość od szyberka musiałbym ją ustawić. W body Bronici jest trochę więcej miejsca między pierścieniem a lustrem - więc może w ten sposób się uda ?
Nikon przy 45mm : 34°55'57"
ekwiwalent ogniskowej w bronice dla tego kątu widzenia: ok 119mm czyli otworek musi być 5 cm przed body. musiałbys zrobić np taki walec z kartonu, założyć na mocowanie body i z przodu przykleić krążek z wklejonym w srodek otworkiem. Pamiętaj że pomimo podobnych kątów widzenia masz zupełnie inne liczby przysłony na obu aparatach i musisz indywidualnie dobierać czas :!: dla tego wariantu z 119 ogniskową masz f/595 czyli w pomiesczeniu czasy lecą w godziny,a doliczając efekt szwarcszilda to ho ho... do wiosny może sie naświetli :lol:


Prościej: zamocuj otworek na broni normalnie tj. z ogniskową 70mm daje ci to przy dziurce 0,2 f/350 (wogóle to proponowałbym większa, np. 0,30 lub ,35 taki otworek dawał mi całkiem ostre obrazy i czasy były sensowne- łap najmiejaszą igłe, folia alu, dziurkuj w odstępach i pod skaner, wycinasz najrówniejsza i z odpowiedną wielkością, mi tak udawało sie przy odrobine szcześcia robić nawet 0,15 ) ustaw aparat przed obiektem który zamierzasz fotografowć, opuść lustro. Skombinuj jakąś lampe 300W albo dwie ew. zbierz wszystkie lampki z domu, od rodziny, przyjaciół i jak najmocniej oświetl fotografowany obiekt. Patrząc na matówke przykryj siebie jaimś materiałem zeby zaciemnić otocznenie( tak jak w aparatch wielkoformatowych, rozumiesz) i pownieneś mniej więcej widzieć obraz. Jezeli bedzie za słaby proponuje zrobić system z wymiennymi blaszkami - zakładasz dużą dziurke (1mm lub 1,5mm dadza odpowiednio f/70 i f/47 wiec baaardzo jasno już - jak na pinhola) do kadrowania, a jak wszystko ustawisz zakładasz dziurke roboczą 0,2 czy jaką tam sobie zamarzysz.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ