i jak mam to oagarnac ... ???

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

stormurimages
-#
Posty: 21
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:13
Lokalizacja: Suomi

i jak mam to oagarnac ... ???

Post autor: stormurimages »

film ten sam ( nowy Tmax 400 ), wywolanie to samo ( Tmax 7 min w 20st ) . Naswietlanie to samo ( wg swiatlomierza). Przy obiektach bliskich zero problemow z ostroscia , kontrastem, oddaniem szczegolow. Plany dlasze ( 20 m i dalej ) KATASTROFA. Ziarnistosc , plaskosc, zero kontrastu, zero ostrosci ..... jak ponizej : barn ( crop 100% ze skanu 2400 dpi ) .

Skanowane identycznie jak np studio_1

Dodatkowo przy skanowaniu tego samego ujecia( studio 2 ) , tylko naswietlonego -1EV ( niedoslwietlone ciut ciut ) pojawily sie pierscienie (Newtona ? ).

Problem jest powtarzalny i regularny.niestety. Rozne oswietlenie, plany, . powtarzalne jest tylko jedno : ostrzenie na nieskonczonosc ( calkowicie schowany miech / rb67 pro sd / .

HELP PLEASE !!!

aaa. i przypomialo mi sie :)

ten sam motyw, ta sama odleglosc, film ( ta sama rolka ) bracketing : 0, -1EV, +1EV - na negatywie praktycznie nie widze roznicy . Ok- w ogole nie widze roznicy... czyzby az taka tolerancja ( 2EV )?????
Załączniki
tak jak powinno byc ... ?
tak jak powinno byc ... ?
pierscienie
pierscienie
dalszy plan
dalszy plan
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Jedyne co mi przychodzi do głowy to niepoprawna ekspozycja (uszkodzenie światłomierza lub nieprawidłowe jego użycie).
stormurimages
-#
Posty: 21
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:13
Lokalizacja: Suomi

Post autor: stormurimages »

swiatlomierz pewny , to wykluczam od reki. jesli nawet walniety - to bracket powinien pokazac roznice w naswietleniu !!! ( iso 400, f8, 1/125 1/250 1/500 ) - swiatlomiersz wskazal f8 1/250 , slr Canon wskazal na matrycowym f8 1/250 . Roznicy w naswietleniu praktycznie niet ... . warunki pogodowe sie nie zmienily ( jak nie bylo slonca , tak nie ma ) , ekspozycje co ok 2 sekundy....

to jest mniejszy problem, ale chyba "odkrylem" przyczyne DUZEGO problemu : skala glebi ostrosci : moj obiektyw ( KL 127 mm f3.5 L ) "niechetnie" ostrzy na oo .... dopiero f22-32 lapie 10m- oo.

MOZLIWE ???
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

jak najbardziej mozliwe
a co do naswietlania to pewnie masz slabo wywolane negatywy i dlatego nie widzisz roznicy. albo za krotko wolane albo chemia zuzyta.
stormurimages
-#
Posty: 21
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:13
Lokalizacja: Suomi

Post autor: stormurimages »

dadan_mafak pisze:jak najbardziej mozliwe
a co do naswietlania to pewnie masz slabo wywolane negatywy i dlatego nie widzisz roznicy. albo za krotko wolane albo chemia zuzyta.
no i chyba mam rozwiazanie :) dzieki wielkie ! :) mogla by ciut nizsza temp. - teraz dopiero "zajarzylem" - ok 1-2 stC... no i to ostatnie wolanie w tym wywolywaczu.... ALE z drugiej strony : studyjne byly na tej samej rolce i JEST roznica...

ale generalnie mam tendencje do "niedoswietlen"... taki nawyk digitalny ;) - to tez musze skorygowac .
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nawyk digitalny :mrgreen: dobre ;-)
na studyjnych miales wiekszy kontrast fotografowanej sceny. to i lepiej widoczne sie zrobilo
stormurimages
-#
Posty: 21
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:13
Lokalizacja: Suomi

Post autor: stormurimages »

bo tu wszystko jest "digitalne", chcialem kupic telewizor z kineskopem - nie ma, nowy aparat na film, nie ma, gramofon - JEST !!!! 1 ostatni, samochod bez komputerow - jeszcze ostatnie egzemplarze sa - w dzikich cenach ( nie zamarzaja ;) ) . Ale z drugiej strony tu sie ceni i szanuje "robote reczna"- i placi wielokrotnie wiecej jak za "z automatu".

a jak powiem, ze czasem podchodze do teleizora, zeby go wylaczyc, to ktos uwierzy ? I to nie teskonota za "starociami" , a proba niezwariowania do konca. cenie zdobycze nauki i techniki, co nie znaczy ,ze mam zrezygnowac z "klasycznych" przyjemnosci jak np whisky pedzona "analogowo" , niezmiennie tak samo w malej rodzinnej destylarni od 170 lat :)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

stormurimages pisze:bo tu wszystko jest "digitalne"
Bo jak tego chcecie - to nie narzekajcie.

Marketing kształtuje podaż.
Gdyby tego nikt nie kupował - to by nie sprzedawali.
stormurimages
-#
Posty: 21
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:13
Lokalizacja: Suomi

Post autor: stormurimages »

Chcecie ? czyli ja i kto jeszcze ? albo z2giej strony kto i ja w tej liczbie ? dlaczego ja ? Ja nie !

Ok , tomograf jest ok , USG jest ok , laser chirurgiczny jest ok. ale uzywa sie tez Roentgena, normalnego skalpela chirurgicznego, metalowych szwow. jedno nie eliminuje drugiego ...

Dam chyba najlepszy przyklad : Nokia . Nokia Kengat (buty) produkuje od 104 lat gumowce ( tak ! ) , zreszta doskonalej jakosci. Po wielu latach zaczela produkowac opony do samochodow, rowerow, i motorow. Niezrownane na snieg i lod . Wiem , bo mam . dzial oponiarski nazywa sie : NOKIAN. W latach 70/80tych zaczeto "konszachty" z elektronika ( bodajze na spole z Philipsem ) - telewizory, monitory, i takie tam ( ja mam np talerz satelity Nokia... ) , przeszlo na komorki - najwiekszy producent na swiecie ... Ja nie lubie.

Nokia Corp. do dzis produkuje gumowce, opony , elekronike uzytkowa, i ... komorki. Z czego komorki sa najmniej dochodowe . Najlepsze €€€€ daja opony ( dane mam z gazet ) .

Mozna ? Mozna ! Dlaczego Hassel robi V ? Mamiya RZ i 7 ? Bo jest popyt !!! Wiele z dzisiejszych ofert to "kreacja potrzeb na sile i wbrew woli klientow" - niezwykle skuteczna ( co nie dziwi patrzac jakie € staja za ta "kreacja" ... Ale nijak sie to ma do rzeczywistosci... ) . i to moje takie 3 centy.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Tak jak w telewizji: oglądasz sobie spokojnie reklamy, a tu nagle film - wkurzające prawda. :lol:
Awatar użytkownika
matth
-#
Posty: 145
Rejestracja: 21 cze 2009, 12:21
Lokalizacja: Poznań/Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: matth »

slawoj, na szczęście bloki filmowe są krótkie i rzadko się pojawiają ;-)
<Pozdrawiam>
M.
ODPOWIEDZ