czyszczenie kliszy

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

chasyd
-#
Posty: 12
Rejestracja: 19 sty 2009, 23:22
Lokalizacja: Zduńska Wola

czyszczenie kliszy

Post autor: chasyd »

Witam chciałem sie was spytać czym najlepiej wyczyścić klisze, czy istnieje jakiś domowy sposób. Tak aby oczywiście jej nie uszkodzić. Coś mi skapało na koszulki w mojej ciemni tzn. w kiblołazience i po wyjęciu coś zostało mi na kliszy. Akurat pech chciał że na najlepszych kilku kadrach co udało mi się ostatnio zrobić i chciałem je sobie dodatkowo zeskanować. .........
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Hmm sam mam ten problem, za wcześnie włożyłem film do koszulek i poprzyklejały się syfy po stronie emulsji. Wypłukałem film drugi raz w czystej wodzie, ale pomogło częściowo.
Chętnie poczytam inne pomysły :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
chasyd
-#
Posty: 12
Rejestracja: 19 sty 2009, 23:22
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: chasyd »

znalazłem coś takiego jak Tetenal Film Cleanerspry 400ml kosztuje 23,50 w fotonegatywie coś mi się wydaje że nie uniknę tego zakupu....
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Ja bym spróbował ponownie wypłukać w koreksie (jak emulsja zmięknie, to się odklei), najlepiej w kaskadzie.

Nigdy tego nie robiłem, więc rozważam teoretycznie.
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

Klisze z przyklejonym pergaminem od strony emulsji czyściłem w demineralizowanej z mirasolem. Wrzucałem film na kilka minut, a później delikatnie przecierałem paluchami zabrudzone miejsca. Czyszczenie odbywało się "w zanurzeniu" albo zaraz po wyciągnięciu z kąpieli, jak na filmie było jeszcze sporo wody. Mniej zapaskudzone filmy udało się wyczyścić zupełnie, niestety na mocno obklejonych pozostały delikatne ślady po papierze. Jest ryzyko uszkodzenia, ale w tym przypadku nie miałem nic do stracenia... bez czyszczenia filmy nadawałyby się do śmieci.

T.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

chasyd pisze:Tetenal Film Cleanerspry
To umiarkowanie działa... Przy zaciekach może jeszcze, ale przy brudzie na emulsji nie. I zostawia swoje ślady, choć nie widoczne na odbitkach :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
storm
-#
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: storm »

Może Fotospeed FC50 Film Cleaner, właśnie zastanawiałem się nad zakupami u brytoli.

Używał ktoś z was Terenala Anti newton spray czy jakoś tak? Mam go od pół roku a nigdy nie użyłem bo obawiałem się ze nie domyje kliszy.
Czym to zmyć?
ODPOWIEDZ