Regulacja aparatu :)

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
dominik
-#
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2008, 00:59
Lokalizacja: Kraków

Regulacja aparatu :)

Post autor: dominik »

Mam pytanie odnośnie regulowania ostrości aparatu.
Mam sobie kilka analogowych aparatów, do nich wymienną bądź nie optykę.

Potrzebuję to otworzyć aparat i umieścić jakąś matówkę w miejscu filmu i obserwować obraz na niej. Sprawa tyczy się lustrzanek dwuobiektywowych, dalmierzy, więc niekoniecznie jest pryzmat i ostrzenie ot tak sobie na nim, a jeśli to nie zawsze ostrość sobie odpowiada. Można by było zrobić kilka rolek i dokładnie wymierzyć sobie, ale wierzę, że są lepsze sposoby.
Pytanie więc brzmi - jak takiej kalibracji dokonać samemu? :)
Oczywiście nie pytam co i jak w którym konkretnie aparacie, bo to wiem, nie wiem tylko jak to zrobić bez rolki filmu :)
:)
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

Hmmm.

A nie da sie po prostu wlozyc matowki na jakichs podkladkach i wyostrzyc, patrzac na nia?

Nie bardzo rozumiem problem.

BTW jak tam Agfa z walnietym pomiarem? :)
--
Maciek
Awatar użytkownika
dominik
-#
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2008, 00:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dominik »

maqsz pisze:Hmmm.
A nie da sie po prostu wlozyc matowki na jakichs podkladkach i wyostrzyc, patrzac na nia?
Nie wiem, mam gdzieś dwie matówki, ale do aps-c i podejrzewałem, że po prostu są lepsze sposoby :) Nie wiem też jak to wpływa dokładnie na obraz i czy regulacja w oparciu o tak włożoną matówkę będzie ok.
maqsz pisze: Nie bardzo rozumiem problem.

BTW jak tam Agfa z walnietym pomiarem? :)
Z Agfą jest źle, nawet bardzo źle, prawdopodobnie coś nie tego jest z światłomierzem :( na 26 zdjęć poprawnie naświetliła 7 i to tylko tych z lampą, gdzie aparat z góry zakłada 1/30s i nic innego. Reszta jest czarna mimo iso400. Jak tylko zeskanuję film to Ci go prześlę, ale coś jest ewidentnie nie tak :( Niestety ustawić cokolwiek w tym aparacie nie ma jak :) Patrzyłem też jak go rozkręcać i nie wydaje mi się to proste (brak śrubek, więc pewnie zatrzaski). Tak czy inaczej druga klisza w nim siedzi i zobaczymy co z tego wyniknie.
:)
Awatar użytkownika
dominik
-#
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2008, 00:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dominik »

Przypatrzyłem matówkę, zdaje zdecydowanie egzamin, zwłaszcza taka do ostrzenia ręcznego, tyle że jest to bardzo malutkie :/ jest w sprzedaży coś bardzo dużego do tego? Minimum jak 35mm.

Ktoś wie czy takie coś się nadaje?:

http://allegro.pl/item578921041_matowka ... _9_cm.html
:)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dominiku wystarczy kawałek najprzedniejszej jakości kalki technicznej dociętej na wymiar klatki i przyklejony do komory filmy. ja tak wszystkie aparaty sprawdzałem (oprócz Broni, bo tam ciężko się wkleić w magazynek) i to się sprawdzało.

a po drugie, korzystaj z funkcji Obrazek zamiast pisać dwa posty po kolei.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

dokładnie, a jeszcze lepiej nawinąć kalkę zamiast filmu
Albo zrobić sobie taką niby-matówkę, w miejsce negatywu, z przyciętego i zmatowionego papierem ściernym opakowania po płytach CD.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ