Kodak Porta 800 - ziarno, a raczej kasza

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Kodak Porta 800 - ziarno, a raczej kasza

Post autor: piotr »

Witam

Dawno nie robiłem w kolorze, ale nieraz trzeba. Materiał Kodak Porta 800. Kupiony w sprawdzonym miejscu (u Pana Marka z Cz-B). Trzymany w lodówce. Termin końcówka 2009. Warunki oświetleniowe podczas sesji zdjęciowej idealne. Wywołany w labie przy Rondzie ONZ w Warszawie. Wołałem tam i nigdy nie było problemów. Nie było - do dzisiaj. W fotografii kolorowej nie wiem jak to nazwać, ale "ziarno" jest tak okrutne, że z powodzeniem mógłbym reklamować kaszę. Czy to normalne dla tego materiału?

Myślę juz kilka godzin nad tym i przychodzi mi do głowy:

- chemia w labie była taka sobie (w końcu o tej porze mało osób woła filmy w labach),
- kolorowe 800 kodaka tak mają
- mam wadę wzroku i mam obiektyw pokryty plamkami czego nie widzę
- klienci oddający filmy do labu w ramach socjotechniki zmuszani są do przejścia na syfrę

Pomożecie?

Pozdrawiam,

Piotr
Awatar użytkownika
smerfmaruda
-#
Posty: 49
Rejestracja: 24 maja 2008, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smerfmaruda »

Jesteś pewien, że nie nie doświetliłeś? Jaką czułość ustawiłeś? Jak się miała bateria w aparacie? Albo w światłomierzu?
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

Jeśli do tej pory tam wołałeś i wszystko było ok, to nie powinno się tak dziać, ale mimo to zapytam: a może przeszli na odbitki cyfrowe? Tzn. skanują negatyw i z plik robią odbitki?
Niektóre skanery w labach niemiłosiernie zwiększają ziarno (/szum)
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

weesee pisze:śmiem twierdzić że skanery negatywowe to tak ogólnie zwiększają, przepraszam, uwydatniają ziarno
Śmiem twierdzić, że niektóre modele robią to bardziej niemiłosiernie niż inne ;-)
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Dzięki wielkie. To nie przyszło mi do głowy. Pod lupką na odbitkach "ziarno" jest kwadratowe. Czyli tradycyjna pixeloza.

A obiecywałem sobie, że już nigdy w labie i zaczne samemu c-41 robić ...

Pozdrawiam,

Piotr
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

no tak, ale jak się robi 2-3 filmy c-41 w roku ... może zrobimy razem jedną wspólną wołalnię, ciemniozę wspólną - to tak mi po "włatcy móch" zostało ;-)
ODPOWIEDZ