Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: EE2 »

Witam wszystkich.
Dziś pierwszy raz pojawił mi się problem przy wywoływaniu odwracalnym filmu cz-b - po wybieleniu film był w całości przezroczysty.
Film to Svema OCZ-45 Super 8 której termin minął w 1982r. Film dostałem od znajomego, na pudełku był opisany "do wywołania"
To co od razu zwróciło moją uwagę to fakt, że film był w całości "wciągnięty" do kasetki. Całość była przewinięta na szpulę odbiorczą, w okienku kasetki nic nie wystawało. W ciemni rozerwałem kasetkę i nawinąłem film do koreksu.
Cały proces wywoływania zacząłem tak jak zwykle, z tą samą chemią co ostatnio. Zawsze przed rozpoczęciem wywoływania sprawdzam, czy chemia działa i tym razem działała zupełnie normalnie tak jak dwa dni temu.
Mój zestaw chemii to klasyka przygotowana wg książki Jana Piechury czyli jako wywoływacz nr 1 Fenal z rodankiem potasu, wybielacz i klarownik wg przepisu obróbki uproszczonej (wybielacz z dwuchromianem potasu) jako wywoływacz nr 2 Fenal bez rodanku potasu a jako utrwalacz U1 Foma. Do tej pory zero problemów, zawsze wszystko wychodziło bardzo ładnie. Czas pierwszego wywołania 8 minut (temperatura 20st C przez cały proces), wybielanie przez 5 minut. I niestety na etapie wybielania (i wypłukania po wybielaniu) obróbkę filmu zakończyłem po tym jak z kąpieli wybielającej wyszedł cały przezroczysty :-(
Jedyne co przychodzi mi do głowy to zaświetlenie filmu czyli chemia zadziałała prawidłowo tj. wywoływacz nr 1 wywołał dokładnie cały film a wybielacz to "zeżarł" i stąd przezroczysta taśma. Czy są jeszcze jakieś inne możliwości?
Jeśli tak to jakie i jak ich unikać?

Pozdrawiam
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 06 maja 2023, 19:52 Jedyne co przychodzi mi do głowy to zaświetlenie filmu czyli chemia zadziałała prawidłowo tj. wywoływacz nr 1 wywołał dokładnie cały film a wybielacz to "zeżarł" i stąd przezroczysta taśma. Czy są jeszcze jakieś inne możliwości?
Jeśli tak to jakie i jak ich unikać?
Też mi to przyszło w pierwszej chwili do głowy, ale w takim wypadku, po wybielaczu film byłby całkowicie biły (żółtawy). Dopiero po klarowaniu miałbyś całkowicie przeźroczysty film.
W ogóle po wybielaniu czy to prawidłowo naświetlony, czy czysty film nie powinien być inny jak jednolicie żółtawy, co najwyżej gdyby się dobrze przyjrzeć, widać jakieś ślady obrazu.
Na pewno nie zakończyłeś obróbki klarowaniem?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: EE2 »

Fakt - film sklarowałem nawet nie wiem po co :roll:
Po wybielaczu był przezroczysty ale zabarwiony na pomarańczowo. Nie był mlecznopomarańczowy.
W ogóle to te pomarańczowe zabarwienie schodzi mi normalnie (przy udanej obróbce) po 3 krotnym wypłukaniu wybielonego filmu. Po klarowaniu wygląd filmu zmienia się niewiele a mimo tego do tej pory wychodziło mi to bardzo ładnie nawet na zwykłej Fomie Classic 100 ASA. Widziałeś jak mi wyszedł Fomapan R 100 w Super 8 - było bardzo dobrze. Tak więc chemia i proces w porządku. Pozostaje nadal zagadka co tym razem poszło źle. Mnie cały czas zastanawia dlaczego cały film „wjechał” do kasety.
Normalnie kamera tego nie zrobi bez względu na to czy kasetę mamy oryginalnie czy też samodzielnie ładowaną :roll:
Może ktoś przewijał film ręcznie w świetle i go faktycznie zaświetlił?
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: J.A. »

Z tego wniosek jest jeden.
Film był całkowicie prześwietlony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: EE2 »

Czyli wychodzi na to, że moje podejrzenia były słuszne. Mam drug taki film - ten był nienaświetlony więc postanowiłem go naświetlić.
Włożyłem kasetę do mojego Alstara i naświetlam na jakieś 10-15 ASA (nominalnie 50ASA ale termin upłynął w 1982r), jak naświetlę to spróbuje wywołać.

P.S. Ktoś mi podpowiedział, że oprócz zaświetlenia zadymienie mogło zeżreć obraz doszczętnie. Czy to jest możliwe?
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 06 maja 2023, 21:58 P.S. Ktoś mi podpowiedział, że oprócz zaświetlenia zadymienie mogło zeżreć obraz doszczętnie. Czy to jest możliwe?
I tak, i nie. Gdyby to było zadymienie, to film nie byłby całkowicie przejrzysty po klarowaniu, byłby szary. Stary slajd, bez znaczenia czy barwny czy cz-b, ma zgaszone światła i niezbyt głębokie cienie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: EE2 »

Czyli nawet jeśli film byłby zadymiony ale nie zaświetlony to jakiś obraz byłby jednak widoczny?
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: J.A. »

Raczej coś byłoby do zobaczenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: EE2 »

Dokładnie tak to wygląda po wywołaniu :roll:
Svema OCZ 45 fail.jpg
Cały film na całej długości tak wyszedł. Jedyne co widać to na samym końcu srebrny napis rosyjskimi literami.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: J.A. »

Czyli całkowicie prześwietlony materiał.
EE2 pisze: 06 maja 2023, 19:52 Jedyne co przychodzi mi do głowy to zaświetlenie filmu
i to jedyne co jest prawodopodobne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: EE2 »

Cóż, ciekawe jak wyjdzie mi ten, który aktualnie siedzi w kamerze :-) Może tym razem jednak cokolwiek wyjdzie :mrgreen:
Zastanawiam się tylko po co ktoś całkowicie zaświetlony film opisał na kartonie jako "do wywołania" :roll:
Filmu w kasecie jednorazowej Super 8 nie da się przypadkowo zaświetlić, to musiało zostać zrobione celowo :evil:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 07 maja 2023, 20:55 Zastanawiam się tylko po co ktoś całkowicie zaświetlony film opisał na kartonie jako "do wywołania"
Filmu w kasecie jednorazowej Super 8 nie da się przypadkowo zaświetlić, to musiało zostać zrobione celowo
;-)
Że tak powiem, konstruktorzy mają swoje wizje, a użyszkodnicy swoje
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: EE2 »

A możliwe jest, że emulsja spłynęła ze starości? Bo dziwne jest dla mnie to, że cały film w 100% jest przezroczysty włącznie z początkiem i końcem. O ile koniec mógł się zaświetlić przy „wywlekaniu” z szpulki podającej, i tyle początek umieszczony w szpulce odbiorczej kasetki nie miał jak się zaświetlić :roll:
Naświetliłem dziś taki film swoją kamerą i chcę wieczorem wywołać. Ten na 100% nie był zaświetlony. Jeśli przyczyną poprzedniej porażki było spłynięcie emulsji, to do można zrobić aby to się nie powtórzyło?
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 07 maja 2023, 21:31 Że tak powiem, konstruktorzy mają swoje wizje, a użyszkodnicy swoje
Były kiedyś filmy na szpulkach do ładowania kasety. Polski można było wkładać do kaset nie wchodząc do ciemni, radzieckie były tylko owinięte czarnym papierkiem i trzeba było zakładać w ciemni. Kolega (jeszcze ww szkole) zapytał czy może mi podrzucić do wywołania film. Czemu nie? Na drugi dzień przyniósł: zawinięty w kawałek gazety. Odwijam gazetę, a tam goły film na szpulce. Bez kasety. Tak założył jak kupił, nie wiedział, że kaseta musi być. Myślał, że jak sprzedają to tak można zakładać ;-)
Filmu S8 w kasecie raczej nie da się zaświetlić w całości. Trzeba by go wywlec w całości przed włożeniem do kamery a potem mozolnie zwijać do kasety. Po naświetleniu w kamerze filmu nie da się wywlec przypadkowo, bo bobinka zwijająca ma blokadę. Przy mocniejszym pociągnięciu blokada ulega zerwaniu, ale początkowy opór już powinien dawać do myślenia manipulującemu, że coś jest nie tak.
Druga rzecz: znalazłem w szpargałach stereńką HL-kę. Nie wiedziałem czy naświetlana, czy czysta. Pomyślałem sobie, że wykorzystam ją do testowania utrwalacza. Miała co najmniej 30 lat. No i fajnie, zanurzona w utrwalaczu zachowywała się jak każdy film, tylko... przy lada dotknięciu palcami żelatyna z niej schodziła. Dosłownie jak dobrze namoczona kalkomania (kto się bawił w żelatynowe kalkomanie ten wie o co chodzi). I to działo się tylko po jednej krótkotrwałej kąpieli. A przecież w obróbce odwracalnej jest ich kilka i zawierają stosunkowo agresywną chemie. Żeby sprawdzić czy na taśmie jest żelatyna wystarczy zmoczyć kawałek taśmy i sprawdzić palcami czy taśma jest śliska, zadrapać paznokciem by stwierdzić czy jest emulsja. Bo może rzeczywiście ze starości straciła właściwości (garbowanie) i w którymś momencie spłynęła albo się zwyczajnie rozpuściła.
Nie wiem, dla mnie to dziwne. Chyba, że zostały pomylone roztwory i zamiast pierwszego wywoływacza poszedł utrwalacz, co czasami się zdarza w zwykłej negatywowej obróbce.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie odwracalne cz-b - całkowicie przezroczysty film

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 09 maja 2023, 11:32 A możliwe jest, że emulsja spłynęła ze starości?
możliwe. Zamocz kawałek w gorącej wodzie 50°C wystarczy, jak po kilku minutach nie będzie się mazała żadna strona, to znaczy, że emulsji nie ma.
O właśnie jest odpowiedź.
technik219 pisze: 09 maja 2023, 11:54 Miała co najmniej 30 lat. No i fajnie, zanurzona w utrwalaczu zachowywała się jak każdy film, tylko... przy lada dotknięciu palcami żelatyna z niej schodziła.
Ja też miałem taki film.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ