Brawo Slavich!

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Brawo Slavich!

Post autor: technik219 »

Dzisiaj wpadł mi w ręce papier. Stareńki, bo wyprodukowany w 1990 r. półkarton-połysk radziecki Slavich jednostronnie laminowany, 24x30 normal. Przechowywany w jakichś czeluściach zakładu fotograficznego, na pewno nie w chłodni. Nie robiąc sobie większej nadziei, przekonany, że wyjdzie "siwy dym", zamknąłem się z nim w ciemni. Z trudem odwinąłem go z papieru ochronnego (dlaczego Rosjanie zawijają papier fotograficzny w papę dachową - nie mogę dociec), odciąłem 1/4 i zrobiłem próbkę czasową... Po 2 minutach zdziwiłem się nieco, bo coś się jednak ukazało, a po zapaleniu światła zdziwienie moje wzrosło: jest nadzieja, że coś z tego będzie. Idziemy na całość!
Oto co wyszło.
Wywoływacz A-71 rozcieńczony (torebka na 5 litrów rozrobiona w 7 litrach), częściowo używany już jesienią. Negatyw na oko normalny: Maco TS Eagle 400, wywołany w czymś co miało być Rodinalem, ale jest raczej parodinalem. Zadymienie jednak jest, ale nie tak wielkie jakiego się spodziewałem. Bez trudu można się będzie go pozbyć przemywając powiększenie w lekkim osłabiaczu Farmera, bądź używając ciut bardziej kontrastowego wywoływacza.
Skany surowe, takie jakie zeszły ze skanera (gammę mam ustawioną na 1,0 reszta parametrów na "zero"), ciut wyostrzone, bo trzeba. Nic poza tym :-)
Lux mea lex
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Brawo Slavich!

Post autor: D.M.M. »

technik219 pisze:Nie robiąc sobie większej nadziei, przekonany, że wyjdzie "siwy dym"....
IMHO wyszło bardzo dobrze, niespodziewanie dobrze :-)
technik219 pisze:Z trudem odwinąłem go z papieru ochronnego (dlaczego Rosjanie zawijają papier fotograficzny w papę dachową - nie mogę dociec)...
Heh, wiem coś o tym, ale może dlatego się tak dobrze trzyma ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Brawo Slavich!

Post autor: technik219 »

Brzegi po wywołaniu są jakieś dziwne. Zadymienie i jakieś plamki. Na formacie 24x30 robię 18x24 (marginesy po 3 cm) i w zupełności wystarcza - "dym" nie sięga obrazu.
O wiele bardziej zadymiona jest AGFA MCP z lat 90-tych (niepoprawny chomik ze mnie).
Mam w związku z tym pewną teorię. Myślę, że emulsja Slavicha nie zawiera dodatków substancji wywołującej. Po prostu zalaminowali jednostronnie papier i na to nanieśli emulsję. Laminat polietylenowy zamiast warstwy barytu. Potwierdzeniem tego wydaje mi się zalecany dla tego papieru czas wywoływania - 2 minuty, podczas gdy wszystkie inne plastiki zalecają wywoływać maksymalnie 1,5 minuty.
Następnym razem rozrobię wywoływacz 2M PK z "Czarno-Białego"i myślę, że będzie już zupełnie dobrze.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Brawo Slavich!

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: Brzegi po wywołaniu są jakieś dziwne. Zadymienie i jakieś plamki. Na formacie 24x30 robię 18x24 (marginesy po 3 cm) i w zupełności wystarcza - "dym" nie sięga obrazu
Mogę się założyć, że to wina papy.
technik219 pisze: Potwierdzeniem tego wydaje mi się zalecany dla tego papieru czas wywoływania - 2 minuty, podczas gdy wszystkie inne plastiki zalecają wywoływać maksymalnie 1,5 minuty.
Dokładnie, stare technologie nie dymią bo są jak tanie wino, dobre bo tanie, one są dobre bo stare. :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Brawo Slavich!

Post autor: wosk »

Bardzo przyzwoicie wyszły te powiększenia.
technik219 pisze:Myślę, że emulsja Slavicha nie zawiera dodatków substancji wywołującej.
W związku z tym można pokusić się o zastosowanie wywojki lithowej - efekt może być smaczny ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Brawo Slavich!

Post autor: technik219 »

Nie omieszkam spróbować na nim litu :-) A jakby co, to jako dodatek dostałem sporo polskiego bromu i to 30x40 a nawet 50x60 ! Oj zapowiada się ostra jazda :-)
A jakby kto chciał, żeby mu złożyć D-23 to służę uprzejmie :-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Brawo Slavich!

Post autor: outi »

technik219 pisze:Nie omieszkam spróbować na nim litu :-) A jakby co, to jako dodatek dostałem sporo polskiego bromu i to 30x40 a nawet 50x60 ! Oj zapowiada się ostra jazda :-)
A jakby kto chciał, żeby mu złożyć D-23 to służę uprzejmie :-)
Ja miałem całkiem dobre wyniki na fotonbromach z datą 79-8x. Papiery najwyraźniej lepiej znoszą przeterminowanie :D
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Brawo Slavich!

Post autor: wosk »

technik219 pisze: A jakby kto chciał, żeby mu złożyć D-23 to służę uprzejmie :-)
Ja chcę!



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Brawo Slavich!

Post autor: technik219 »

No i dłubię sobie w ciemni, dłubię, i po pierwszych radościach zaczyna się pieprzyć. Po środku powiększenia pojawia się ciemniejsza plama. Jeden arkusz, drugi, trzeci do kosza. Nie wierzę w duchy, ale już zacząłem myśleć, że w złą godzinę pochwaliłem ten papier.
Dobrą godzinę mi to zajęło, ale wreszcie doszedłem dlaczego. Otóż: ciemnię mam w piwnicy i w związku z tym temperaturę niższą niż na dworze. Dzisiaj nie było zbyt ciepło - na dworze ledwie ponad 20, w ciemni 17. Żeby uzyskać w kuwecie 20 stopni postawiłem ją na podgrzewaczu (płat twardego styropianu grubości 1 cm z umieszczoną w rowkach spiralą z przewodu oporowego jak do terrariów). No i właśnie! środek dna kuwety był cieplejszy a ja, żeby było ciekawiej, wkładałem papier emulsją w dół - dlaczego tak? A tak jakoś mnie podkusiło.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Brawo Slavich!

Post autor: technik219 »

No i skończył się wywoływacz ORWO A-71. Jak zapowiedziałem, rozrobiłem 2M-PK - czyli bardziej kontrastowy, bardziej wydajny. Pierwsze powiększenie i szok! całkowite zadymienie, plamy, mazy, niewielka różnica czy papier naświetla się 16 sekund, 24 sekundy czy 35. Jednaka szaro-czarność. Co ciekawe - tak samo wychodzi przeterminowany AGFA MCP312. Jeszcze parę dni temu wywoływany w A-71 wykazywał niewielkie zadymienie, które pięknie klarowało się po przepłukaniu osłabiaczem, teraz wydaje się nie do użytku. Dobrze na 2M-pk ciągnie świeża Foma i Ilford. Tu kontrast jest rzeczywiście podwyższony, cienie można kroić nożem.
No i dedukcja: albo 2M-PK jest w typie wywoływacza infekcyjnego, albo starszym papierom szkodzi fenidon. A-71 jest na metolu, 2M-PK na fenidonie (Fenal W-14 też, zresztą). Kolejna próba będzie znowu na wywoływaczu metolowym. Odważyłem składniki na samodziałowy A-71. Zobaczymy.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Brawo Slavich!

Post autor: rbit9n »

spróbuj kodaka D-166:

woda 52°C - 750ml
metol - 1,15 g
siarczyn sodu bezw. - 25,0 g
hydrochinon - 8,5 g
węglan potasu bezw. - 25,0 g
bromek potasu - 12,5 g
woda do 1000 ml

stosować w rozcieńczeniu 1:3
czas wołania w 20*C - 1'30''

https://ia600405.us.archive.org/20/item ... rmulae.pdf
strona 18.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Brawo Slavich!

Post autor: technik219 »

Strasznie dużo bromku.
Agfa 71 ma skład:
metol 5,0
siarczyn 40,0
węglan 40,0
hydro... 6,0
bromek 3,0
To dotychczas wystarczało. Jak nie, to zawsze mogę dodać bromku i będzie kolejny wywoływacz Agfa 72. Z tym, że powyższa receptura jest na 1 litr a zgodnie z doświadczeniem A-71 do normalnego użytku należy rozcieńczyć o połowę, czyli z litra zrobić "półtora". Inaczej już te 3 gramy bromku dają grafikę (no, prawie ;-) ). Myślę, że będzie dobrze. Szkoda mi odpuścić sobie 500 sztuk papieru tylko z powodu niewłaściwego wywoływacza.
Dzięki za linka, będę zgłębiał temat.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Brawo Slavich!

Post autor: rbit9n »

jako jedyny daje u mnie sobie radę z zadymionym tetenalem. co ciekawe inne wywojki nawet po dodaniu BZT, tudzież solidnych dawek KBr nadal są zbyt energiczne.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Brawo Slavich!

Post autor: technik219 »

Eksperymenty to jest to, co tygrysy lubią najbardziej :-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Brawo Slavich!

Post autor: technik219 »

Slavich ma jeszcze jedną ciekawą właściwość: poddaje się "litowaniu":
Tu negatyw to Rollei Retro 400S + filtr odpowiednik Kodak Wratten #29, wywoływacz odbitki litowej - Agfa/Ansco 70.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ