Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: skpt »

Imperitus pisze: 18 cze 2023, 15:16 nigdzie nie mogę znaleźć metaboranu sodowego.
Metaboran można sporządzić wg kodakowskiej receptury z boraksu i wodorotlenku sodu. Przykład praktyczny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=kPrVqgDN9Z0
Chyba, że receptury, do których go chcesz użyć stworzą problem z rozpuszczalnością (ilość cieczy z przygotwoanego roztworu metaboranu będzie za duża dla roztworu, który potrzebujesz sporządzić). Dyskusje na temat "kodalk substitute" itp. są na photrio. Są tam również informacje, że sporządzony roztwór metaboranu jest trwały.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: J.A. »

technik219, To była taka dygresja, a z akwarystyki mamy filtry i pompki obiegowe i termostaty, nawet niektóre grzałki ludzie wykorzystują.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: J.A. »

skpt pisze: 19 cze 2023, 09:27 Metaboran można sporządzić wg kodakowskiej receptury z boraksu i wodorotlenku sodu. Przykład praktyczny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=kPrVqgDN9Z0
Kurdę, po co ludzie nagrywają te filmy. Nie wystarczy podać recepturę?
8 min pitolenia jak wymieszać dwa składniki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: skpt »

J.A., często współdzielę Twoją irytację. Jeśli chodzi o dokumentację, to też jestem z kultury pisma, a nie obrazu. Najczęściej jest dużo szybciej przeczytać niż obejrzeć. Niemniej mnóstwo ludzi z młodszych pokoleń nie czyta. W ogóle. A już na pewno nie ze zrozumieniem. I nie zacznie, bo ja sobie tego życzę :-) Patrząc obiektywnie: w recepturze może nie być informacji o tym, że wodorotlenek może wodę zagotować, że jest higroskopijny, że warto rękawice stosować. Itp. itd. Jak się coś zupełnie po raz pierwszy robi, to materiał wideo często rozwiewa wątpliwości, na które papier nie odpowie. Poza tym jak się kilka lat temu zabierałem za ciemniaczenie, to również materiały wideo pozwoliły mi wyrobić sobie pogląd czy jestem w stanie w warunkach, które mam zorganizować sobie przestrzeń do pracy i co mi jest niezbędne, a bez czego mogę się obyć. No i taka subiektywna rzecz. Widać radość ludzi z zabawy. A to chyba o to chodzi, żeby ją też mieć. Jak widać gościa, który po 20-40 latach zabawy znów wyciąga z kuwety coś do czego się uśmiecha, to jest to zgrabna przesłanka, że coś może cieszyć ;-)
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: Z_photo »

technik219 pisze: 19 cze 2023, 08:58 Czy to forum akwarystyczne, czy fotograficzne? Tak tylko pytam, dla szwagra ;-)
Niekiedy warto spojrzeć szerzej w poszukiwaniu wyjaśnienia interesujących nas kwestii (w tym przypadku toksyczności tiosiarczanu).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: J.A. »

skpt, Pełna zgoda, ale taką wiedzę że soda kaustyczna jest żrąca wynosi się ze szkoły. Moja irytacja z tego wynika.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: aka »

skpt pisze: 19 cze 2023, 12:25 Niemniej mnóstwo ludzi z młodszych pokoleń nie czyta. W ogóle. A już na pewno nie ze zrozumieniem.
I pewnie nie ogląda i nie słucha ze zrozumieniem. Póki nie wszyscy do tej grupy należą jest nadzieja, a ci co należą... zawsze ktoś ich zagospodaruje :-(
J.A. pisze: 19 cze 2023, 16:13 wiedzę że soda kaustyczna jest żrąca wynosi się ze szkoły
Chyba wynosiło i to stosunkowo dawno, tak raczej przed epoką gimnazjum ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: J.A. »

aka pisze: 19 cze 2023, 16:54
skpt pisze: 19 cze 2023, 12:25 Niemniej mnóstwo ludzi z młodszych pokoleń nie czyta. W ogóle. A już na pewno nie ze zrozumieniem.
I pewnie nie ogląda i nie słucha ze zrozumieniem. Póki nie wszyscy do tej grupy należą jest nadzieja, a ci co należą... zawsze ktoś ich zagospodaruje :-(
Imperitus, to jest ta znikoma część która i czyta i rozumie.
Ale bez obawy proporcje są identyczne jak za "naszych" czasów. Po prostu "za naszych czasów" nikt o nich nie wiedział..
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 19 cze 2023, 19:58 "za naszych czasów" nikt o nich nie wiedział..
Jak napisał mistrz Lem:
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: J.A. »

Oczywiszące
sam tego nie wymyśliłem
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: EE2 »

aka pisze: 19 cze 2023, 16:54 Chyba wynosiło i to stosunkowo dawno, tak raczej przed epoką gimnazjum ;-)
Nie przesadzajmy :-)
Ja uczyłem się w gimnazjum i to właśnie w tej szkole na lekcji chemii dowiedziałem się o właściwościach m.in. wodorotlenku sodu :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

Generalnie coś jest na rzeczy, dzisiejsza młodzież na chemii widzi tylko książkę. Odczynników nie tykają, bo można się np. poparzyć i szkoła będzie miała kłopoty. Poza tym odczynniki kosztują i nauczyciel też powinien umieć się z nimi obchodzić.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: powalos »

A ja pamiętam jak w szóstej i siódmej klasie podstawówki (początek la 60-tych XX w.) na chemii i fizyce robiło się doświadczenia z różnymi efektami "wybuchowymi", gotującymi się. itp. i jakoś nikomu się nic nic stało. A klasy do tych przedmiotów to - w porównaniu do dzisiejszych klas laboratoryjnych - wyglądały jak przysłowiowe kanciapy.
Fan Pentax'a.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

Bo wtedy nie było całego tego katalogu norm i prawo było jakby łaskawsze. Dzisiaj po incydencie w laboratorium matki by zjadły chemika bez musztardy.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: powalos »

miki11 pisze: 21 cze 2023, 13:15 Dzisiaj po incydencie w laboratorium matki by zjadły chemika bez musztardy.
Jakiś mądry, doświadczony belfer powiedział mi swego czasu, że najgorsi są rodzice, którzy sami mieli wielkie kłopoty z terminowym ukończeniem "podstawówki" a obecnie najbardziej się wymądrzają i chcą rządzić szkołą. Zachowują się tak, nawet w stosunku do dawnych swoich nauczycieli, jakby Ci ich swego czasu nie uczyli i nie znali ich "osiągnięć". ;-) :-)
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ