TESTER MIGAWKI

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Anzelm
-#
Posty: 52
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:34
Lokalizacja: Oława

Post autor: Anzelm »

Chętnym na takie urządzonko.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

ja bym z chęcią zapoznał się z tym skomplikowanym układem, o ile to nie problem. początkującym elektronikiem byłem ćwierć wieku temu
Nie jest skomplikowany - jest bardzo prosty, ale trudny do uruchomienia - to Ci chyba wyjaśni dlaczego: ;-)
http://www.pbase.com/hfoto/image/132892721

Zaraz będę zamawiał dodatkowe części - są o połowe tańsze niż w sklepie na mieście, więc cena nie przekroczy 20zł.
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

Potestowałem sobie ten tester z ebaja/mflenses - nie wiem jak Twój, Henry, ale ten wymaga:
- wyłączenia wzmacniania mikrofonu we właściwościach odtwarzania
- odpowiedniego ustawienia latarki (NIE nadają się high-endowe latarki led - mają sterowanie natężeniem światła za pomocą PWM, i to rrrrrrobi sieczczczczkę z wyników) - nie za daleko, nie za blisko
- ustawienia sensora ok. 5cm za kurtyną migawki
- w przypadku układu dźwiękowego Realtek (spora część płyt głównych) - włączenie lub wyłączenie funkcji "Tłumienie zakłóceń" oraz "Usuwanie akustycznego echa" pomaga.... lub wręcz na odwór, trzeba próbować.

Wyniki mojego Pentax'a MZ-5N:
(obszary / interwały zaznaczane wg. manuala do tester'a)

1/125 czyli 1/126:

Obrazek

1/250 czyli 1/250:

Obrazek

1/500 czyli 1/467 (zaczynają się klocki z mierzeniem)

Obrazek

1/1000 czyli 1/927 (dość zbieżne z wynikami dla 1/500)

Obrazek


Uff, na razie tyle.
Jakby co mam jeszcze jedną sztukę.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2011, 09:36 przez Cypis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Cypis pisze:- wyłączenia wzmacniania mikrofonu we właściwościach odtwarzania
- odpowiedniego ustawienia latarki (NIE nadają się high-endowe latarki led - mają sterowanie natężeniem światła za pomocą PWM, i to rrrrrrobi sieczczczczkę z wyników) - nie za daleko, nie za blisko
- ustawienia sensora ok. 5cm za kurtyną migawki
- w przypadku układu dźwiękowego Realtek (spora część płyt głównych) - włączenie lub wyłączenie funkcji "Tłumienie zakłóceń" oraz "Usuwanie akustycznego echa" pomaga.... lub wręcz na odwór, trzeba próbować.
- Mój lepiej pracuje na wyłączonym wzmocnieniu, ale przy włączonym też daje radę - sygnał mam tak silny że się przebija przez szumy.
- na latarki trzeba uważać - mam dwie które nadają PWMem i dwie normalne. Ale wczoraj testowałem układ lampką biurkową z świetlówką energooszczędną i też daje radę. A teraz testowałem przy oknie swiatłem słonecznym - najlepsze ;-)
- do mojego układu każdy będzie musiał sobie dorobić rurkę osłaniającą fototranzystor z boków - jest przeźroczysty i łapie z każdej strony przekłamując trochę odczyty bo nie ma regulacji poziomu czułości. Ja sobie okleiłem czujnik czarną taśmą izolacyjną
- o to się właśnie martwię - na moim notebooku działa, ale nie wiadomo co inni producenci kart dźwiękowych powymyślali za super opcje żeby skype dobrze działał... Zaraz wysyłam jedną sztukę do jab'a na testy na jego sprzęcie.
LD
-#
Posty: 465
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

tester migawki

Post autor: LD »

wtrącę swoje trzy grosze. Ja mam układ zrobiony wg tego schematu:
http://www.hrtranslations.com/photo/shu ... tter2.html
działa bardzo dobrze. Zmodyfikowałem jedynie to że w szereg LED
w miejsce rezystora wstawiłem potencjometr.
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

LD, jak wygląda u Ciebie przebieg "dźwięku" przy prędkościach rzędu 1/500 - 1/2000?
LD
-#
Posty: 465
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

Cypis pisze:LD, jak wygląda u Ciebie przebieg "dźwięku" przy prędkościach rzędu 1/500 - 1/2000?
Chodzi Ci pewnie o migawki szczelinowe. Nie testowałem tych migawek. Układ potrzebny mi jest do migawek centralnych. Mogę tylko z takiej migawki pokazać przebieg krzywej. To jest akurat pomiar migawki centralnej dla czasu 1/500. Niestety nie wiem jak zrobić aby widoczny był załacznik na stronie. Dla pomiarów migawek szczelinowych trzeba by pewnie dobrać odpowiednią odległość fototranzystorów aby obejmowały cały kadr.
Załączniki
1_500.jpg
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

No więc tak - przede wszystkim dzięki Henry za tester:)
Kilka informacji na wstępie. Część pomiarów zrobiłem na dziennym świetle, część doświetlałem latarką na 3 diodach - sprawdziła się bez problemu. Zmierzyłem trzy migawki: w Pentaxie SP, starym Voigtlanderze Bessie i Compur w Voigtlanderze Bergheilu. Wsio rozjechane, jak się okazało:/

1. Pentax Sp.

Jeśli nie wyłączyłem redukacji szumów to pomiar wyglądał tak:

1 sek.
Obrazek

Po wyłączeniu:

1/60 sek.
Obrazek

Zaznaczanie widać dobrze na powyższym zrzucie ekranu. Skala jest taka, że ewentualne pomyłki w zaznaczeniu o kilka minilimetrów na ekranie nie wnosiły nic do pomiaru.

Wynik pomiarów (wpisałem tu po jednym, po akurat 99% powtórzeń się zgadzało). Wykorzystałem arkusz Henry`ego.

Obrazek

2. Bessa

Tu było mało roboty, bo tylko trzy czasy.

Na każdym robiłem kilka strzałów i wybierałem do zestawienia po dwa skrajne i jeden ze środka.

Zestaw dla 1/100 np.:
Obrazek

A tak zaznaczałem:
Obrazek

I wynik obliczeń (nie napawający radością:/)
Obrazek

3. Compur

Przykładowy pomiar:
Obrazek

I wyniki:
Obrazek

Zastanawia mnie ta skala spóźnień w Pentaksie. Niedawno odebrałem rolkę sladu zrobioną w nim i nie żeby było cudownie, ale nie było nic, co wskazywałoby na taki kłopot...
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Pamiętasz czy robiłeś jakieś na krótkich czasach? Przy takiej różnicy na 1/500 powinno to już być widać.
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

Raczej na dłuższych wszystko... Tak czy owak musi iść do regulacji.
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

jab,
a mógłbyś pokazać przebieg 1/1000?
Albo jeszcze lepiej - dodatkowo przebieg 1/1000 z jakiegoś nowszego aparatu,
gdzie można by się spodziewać wartości zbliżonej do 1/1000?
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

Tu mam 1/1000 z P. SP

Innego aparatu nie mam z takim czasem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

1/250 z compura i pentaka wyszło tak samo? Ale nie wyobrażam sobie żeby to układ opóźniał. Fototranzystor chyba nie może mieć takich lagów, byłoby to dość dziwne...
Ja swojego Z-1P nie odpalę przy otwartej klapce filmu... chyba że ktoś zna jakąś sztuczkę na to?
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

Henry pisze:1/250 z compura i pentaka wyszło tak samo? Ale nie wyobrażam sobie żeby to układ opóźniał. Fototranzystor chyba nie może mieć takich lagów, byłoby to dość dziwne...
Ja swojego Z-1P nie odpalę przy otwartej klapce filmu... chyba że ktoś zna jakąś sztuczkę na to?
Tak, identycznie. Sprawdziłem jeszcze na screenach. Może to zwykły zbieg okoliczności.
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

Henry pisze: Ja swojego Z-1P nie odpalę przy otwartej klapce filmu... chyba że ktoś zna jakąś sztuczkę na to?
Nie wiem jak Z-1P, ale MZ-5 i MZ-5n jestem w stanie oszukać i "zamknąć" klapkę wciskając śrubokrętem bolec w zatrzasku tak, aby położenie tego przesuwanego guziora z boku aparatu było jak w przypadku zamkniętego aparatu.
ODPOWIEDZ