Teleobiektywy - czym i co fotografuje

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jakim teleobiektywem fotografuje

200 mm
20
38%
300 mm
14
27%
400 mm
3
6%
500 mm
3
6%
inny
12
23%
 
Liczba głosów: 52

Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Henry pisze:wolę zielone roślinki
A ja, chyba, zielone ludziki.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

zieloo pisze:
Henry pisze:Tego Rubinara pewnie opchnę
Ja już od dłuższego czasu szukam takiej 'armaty' po rozsądnej cenie.. Może się jakoś dogadamy? ;-)
A przemyślałeś to dobrze? To obiektyw przydatny niezbyt często, nie ma regulacji GO (a ustawienie tym ostrości jest trudne), bokeh ma... specyficzny (obwarzanki) i wymaga solidnego statywu (co i tak niewiele daje bo połączenie ze statywem i tak nie jest zbyt stabilne). To tak w ramach szerości na forum, ale nie propagujcie tej informacji dalej ;-)
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Tak, wiem dobrze co to za obiektyw, mimo, że w ręce go nie miałem, ale to jest chyba najbardziej kompaktowa konstrukcja o tej ogniskowej ;-)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Wrzuciłem kilka skanów z płaszczaka na
http://www.pbase.com/hfoto/rubinar
dwa pierwsze to porównawcze z cyfrówki, na autku widać nieostrość z racji drgań układu, na zdjęciach z sąsiednim blokiem widać mydło z obiektywu, na maszcie mydło i lekie rozmycia z racji tego że maszt był daleko (sporo falującego powietrza po drodze). Ostatnie to "makro" z 4m - niestety też poruszone. Mój aparat ma wstępne podnoszenie z 2 sek opóźnieniem wyzwolenia migawki - to trochę za mało. Film 100 więc czasy wychodziły zbyt krótkie.
zieloo pisze:Tak, wiem dobrze co to za obiektyw, mimo, że w ręce go nie miałem, ale to jest chyba najbardziej kompaktowa konstrukcja o tej ogniskowej ;-)
To niekoniecznie zaleta - jakby był dłuższy można by dać dwupunktowe podparcie. Choć jak się przykręci osłonę przeciwsłoneczną to jest trochę dłuższy - będę musiał spróbować go podeprzeć dodatkowo na końcu.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Jakbyś jednak jechał na Mazury przez Warmię to zapraszam :-)

Przy okazji przypomniała mi się jeszcze jedna zaleta tego obiektywu - przeostrza na nieskończoność. Dzięki temu przykręciłem go do Pentaka przez przejściówkę i najmniejszy pierścień pośredni - żeby mi nie zawadzał obudową o wystającą lampę błyskową - a i tak nadal ostrzy na nieskończoność.
chloe
-#
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2008, 18:26
Lokalizacja: zgora
Kontakt:

Post autor: chloe »

porst 135/2,8 jak widać mało popularny.
Piotreks
-#
Posty: 12
Rejestracja: 26 wrz 2008, 22:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotreks »

Cóż, jeżeli chodzi o teleobiektywy, to dłuższą lufę mam na razie tylko do małego obrazka i jest nią Nikkor 70-300 VR. Bardzo dobre szkło. Niby ciemny, ale żyroskop tak w nim łądnie działa, że rekompensuje to brak światła, bo zdjecia nawet przy dłuższych czasach wychodzą nieporuszone. Przydawało mi się podczas wakacji, kiedy na przykład trza było zrobić zdjęcie żonie z dziećmi w morzu a nie chciało mi się ruszać z ręcznika. Ot, zapinałem lufę i bardzo fajne slajdy wyszły. Min dlatego, ze nie zawsze wiedzieli, ze zdjęcia robię.
ODPOWIEDZ