Stary papier FOTON Fotobrom

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

RMC
-#
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2021, 18:18
Lokalizacja: Oleśnica
Kontakt:

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: RMC »

Pozwolę sobie na małą drogę na skróty, bo pewnie wszystko da się mozolnie wyszukać w necie :) ale...

Przy dzisiejszym łażeniu po giełdzie, we Wrocławiu :) wpadło mi w ręce trochę sprzętu do ciemni - ramka 18x24, lampa (na tym mi zależało bo nie miałem), termometr no i tytułowy papier.

Oczywiście przeterminowany już kawał czasu, jedno opakowanie nieotwierane, dwa kolejne niby przerwana banderola ale w środku wygląda, że nie ruszany (wewnętrzny papier nie ruszany).

Moje pytania jako jeszcze kompletnego laika, w tym względzie czy:
1. po takim czasie można go używać (i jest jakaś szansa "działania"),
2. chemia do takich papierów jest jakaś inna niż do tego co teraz można kupić?

Pytam przede wszystkim w kontekście cenowym :) Same papiery kosztowały mnie grosze więc nawet jak je wywalę to trudno. Nie chciałbym tylko wydać kasy na chemię, jeśli okaże się że pasuje tylko do tego rodzaju papieru a i tak nic mi nie wyjdzie.

Przejechałem się niedawno na jakichś "zabytkowych" filmach ORWO, których to wywołanie kosztowało dużo więcej niż zwykłych filmów a finalnie nic na nich się nie zarejestrowało.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: rbit9n »

ten papier obecnie nadaje się prawdopodobnie tylko do wywołania infekcyjnego, z angielskiego lith. w normalnej wywojce może wyjść okrutnie zadymiony. możesz też spróbować złożyć Kodak D-166, ale on nie zawsze daje rade.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: PPaweł »

Te papiery działają normalnie (o ile nie przytrafiło się im coś naprawdę strasznego), ale mocno straciły kontrast. Wywołają się normalnie (chyba, że mnie teraz któryś z fachowców od chemii skrzyczy, ale raczej nie). W sumie z kontrastowym wywoływaczem, jeżeli nie chodzi ci o absolutną perfekcję ciemniową, a tylko o machnięcie odbitek dla przyjemności, powinny się dać używać.
Zabawa ze starym ORWO była droga, bo to pewnie był kolor do wywoływania sprzed epoki C-41 i tego faktycznie teraz nie ma.
RMC
-#
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2021, 18:18
Lokalizacja: Oleśnica
Kontakt:

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: RMC »

PPaweł pisze: 07 lis 2021, 18:30 Te papiery działają normalnie (o ile nie przytrafiło się im coś naprawdę strasznego), ale mocno straciły kontrast. Wywołają się normalnie (chyba, że mnie teraz któryś z fachowców od chemii skrzyczy, ale raczej nie). W sumie z kontrastowym wywoływaczem, jeżeli nie chodzi ci o absolutną perfekcję ciemniową, a tylko o machnięcie odbitek dla przyjemności, powinny się dać używać.
Zabawa ze starym ORWO była droga, bo to pewnie był kolor do wywoływania sprzed epoki C-41 i tego faktycznie teraz nie ma.
Dobrze słyszeć. Pierwsze moje próby i tak spodziewam się, że trafią do kosza, ale w takim razie mniej szkoda będzie niż jakbym nakupił papieru po rynkowej cenie i też go napsuł :)

To wygląda, że muszę już tylko zainwestować w chemię, bo całą resztę udało się skompletować i można działać.

A ORWO właśnie były jakichś starych sytemów NC16, NC19.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: aka »

RMC pisze: 07 lis 2021, 18:43 Pierwsze moje próby i tak spodziewam się, że trafią do kosza, ale w takim razie mniej szkoda będzie niż jakbym nakupił papieru po rynkowej cenie i też go napsuł :)
To nie jest dobry pomysł zaczynać od starych papierów.
Najwyraźniej to stwierdznie Ci nie przypasowało:
rbit9n pisze: 07 lis 2021, 18:25 ten papier obecnie nadaje się prawdopodobnie tylko do wywołania infekcyjnego, z angielskiego lith. w normalnej wywojce może wyjść okrutnie zadymiony.
a powinno dać Ci do myślenia...
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: PPaweł »

RMC pisze: 07 lis 2021, 18:43 Pierwsze moje próby i tak spodziewam się, że trafią do kosza
No, w sumie to aka ma tu trochę racji. Jeżeli miałbyś się na tym w ogóle uczyć, to to może nie być najlepszy pomysł, bo nie będziesz wiedział, czy to nieprzewidywalny papier, czy to jeszcze Ty. Na początek kup współczesne rzeczy, a jak już będziesz wiedział, co i jak (podstawy nie są skomplikowane, to szybko idzie) to wtedy możesz próbować oszczędnościowo używać tego papieru - jeżeli Ci będą wystarczać efekty.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: rbit9n »

ten szary to przeterminowany papier w kontrastowym wywoływaczu. dla porównania paski tylko utrwalone. życzę powodzenia.

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
RMC
-#
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2021, 18:18
Lokalizacja: Oleśnica
Kontakt:

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: RMC »

Dziękuję za podpowiedzi.

Faktycznie na początek dobrze by było nabrać "dobrych nawyków" działania i wiedzieć, że ewentualne błędy są moją winą, a nie z powodu niestabilności sprzętu, papieru, chemii itp. itd. Czyli takich, że do końca nie będzie wiadomo co poszło nie tak :)

Główna idea pytania była przede wszystkim czy to nie jakiś "wynalazek" do którego musze nakupić specjalistycznej chemii, która się do niczego innego nie nada. Wtedy bym pewnie nawet o tym nie myślał.

Zainwestuję w nowy papier i chemię (skoro już wydałem trochę na sprzęt to chciałbym się nim pobawić).

Na początek myślałem o czymś z Fomy (na "plastikowym" podłożu). Przy okazji polecilibyście jakiś sprawdzony set chemii do tego? Bo patrzę na oferty i widzę różne rodzaje, firmy wywoływacza, utrwalacza. Trochę to ciemna magia dla mnie jeszcze :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: rbit9n »

kup sobie jakiś plastik fomy, a do tego fomatol p, czyli fenal i będzie na początek git.
tego fotonbromu nie wyrzucaj, jak nabierzesz wprawy, kup do niego easy lith, do wołania infekcyjnego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: J.A. »

RMC pisze: 07 lis 2021, 18:21 kup do niego easy lith, do wołania infekcyjnego
Muszę się tym zainteresować. Mam też sporą ilość przeterminowanego barytz, któremu 166 nie daje rady.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: PPaweł »

rbit9n pisze: 07 lis 2021, 20:34 do wołania infekcyjnego
A na czy to polega? Bo "wywołanie infekcyjne" to z Google'a wyciąga choroby zakaźne :-)
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: PPaweł »

rbit9n pisze: 07 lis 2021, 19:50 ten szary to przeterminowany papier w kontrastowym wywoływaczu
Ten, na którym sobie przypominałem, jak to się robi, był chyba lepiej zachowany :-)
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: oKuba »

PPawel: Przeciez podpowiadal aby szukac lith (development)
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: PPaweł »

No i w czarno-białym można to nawet kupić, ale z opisu wygląda, jak zupełnie zwykłe wywołanie, tylko innym wywoływaczem. Ta infekcyjność mnie ciekawi.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Stary papier FOTON Fotobrom

Post autor: rbit9n »

temat wywołania infekcyjnego pojawiał się kilka razy na forum. na przykład tu: viewtopic.php?t=11583
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ