średni format dla laika

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Ernest_FOTO
-#
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 11:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ernest_FOTO »

Tak, moja przygoda zaczęła się dość niespodziewanie, dlatego zero przygotowania z mojej strony...
Fotografuję portret w plenerze, czasem w domu, domyślam się że aby robić na pełnej dziurze (2.8) na Psixie, który ma minimalny czas 1/1000s, muszę zaopatrywać się w filmy o czułościach 50/100/125 dla pleneru i 400 dla wnętrz.

Póki co chcę kupić z 2 filmy aby stestować tę kamerę, przeleżała dość długo nieużywana.
Drugi średni jaki dostałem, Praktisix II ma dziurawą niedomykającą się migawkę...

Jeszcze jest Zeiss Ikon, ale to raczej nie moja bajka, zresztą też jest w opłakanym stanie...
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2011, 16:43 przez Ernest_FOTO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Ernest_FOTO pisze: Fotografuję portret w plenerze, czasem w domu, domyślam się że aby robić na pełnej dziurze (2.8) <-ciach->
Tak się zapytam, offtopicznie i trochę przewrotnie... dlaczego na 2,8? Przecież portret można robić na każdej przysłonie. Jak zauważyłem robienie wszelkich portretów na pełnej dziurze to strasznie modny "trynd" od lat paru...
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2011, 17:55 przez ulv, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Ernest_FOTO pisze:Fotografuję portret w plenerze, czasem w domu, domyślam się że aby robić na pełnej dziurze (2.8) na Psixie, który ma minimalny czas 1/1000s, muszę zaopatrywać się w filmy o czułościach 50/100/125 dla pleneru i 400 dla wnętrz.
lepiej się zaopatrzyć w porządny statyw.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Ernest_FOTO
-#
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 11:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ernest_FOTO »

ulv pisze:
Ernest_FOTO pisze: Fotografuję portret w plenerze, czasem w domu, domyślam się że aby robić na pełnej dziurze (2.8) <-ciach->
Tak się zapytam, offtopicznie i trochę przewrotnie... dlaczego na 2,8? Przecież portret można robić na każdej przysłonie. Jak zauważyłem robienie wszelkich portretów na pełnej dziurze to strasznie modny "trynd" od lat paru...
Modny, niemodny - taki mam już styl fotografowania. Nie lubię płasko.
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Dość dogłębnie poznałem prace między innymi Irvinga Penna, Roberta Franka, Richarda Avedona czy, z młodszych stażem, Larrego Clarka. Mimo, że ci wielcy portreciści praktycznie nie używali papierowej głębi to nie zgodzę się, że ich prace można nazwać płaskimi.
Oczywiście nie piję tu w żaden sposób to Twojego sposobu portretowania, bo go po prostu nie znam, a raczej do ogólnego trendu, który odnoszę wrażenie wdarł się do fotografii wraz popularyzacją fotografii cyfrowej. Nie uważam też, że użycie tego typu formy jest czymś złym, ale ostatnio gdzie się nie obejrzę po współczesnych pracach to prawie tylko takie portrety widzę i mi się już przejadły same zdjęcia z ostrymi tylko oczami i czubkiem nosa ;-)
Dość jednak mego wywodu, bo to wątek sprzętowy, a ja jakieś dywagacje o estetyce prowadzę...
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
Ernest_FOTO
-#
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 11:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ernest_FOTO »

Co kto lubi generalnie :) Ja lubię płytką GO, od zawsze taką lubiłem, zdjęcia z ostrym tłem jakoś mi nie podchodzą, bardzo rzadko przynajmniej.
Dla mnie z współczesnych polaków np., wzorem do naśladowania jest Andrzej Frankowski ('fetish').
Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Czubek nosa i uszy też należą do twarzy. Nie tylko rzęsy i brwi muszą być ostre. A przepaść między plastyką niewielkiej GO, a papierową GO jest tak wielki jak różnica między kompaktem, a LF. Przy średnim formacie, częściej zmartwieniem jest brak GO. ;-)
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2011, 22:02 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Korzystanie z pełnego otworu względnego weszło w modę pewnie dlatego, że ludzie z małych matryc APS chcą mieć możliwie małą GO?
W średnim formacie już sama wielkość materiału na którym rejestrowany będzie obraz powoduje mniejszą GO oraz zupełnie inną plastykę.
Do tego trójwymiarowość, którą nie da się uzyskać na małych matrycach/materiałach światłoczułych - przynajmniej tak mi się wydaje...

Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2011, 10:25 przez ModusOperandi, łącznie zmieniany 3 razy.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ModusOperandi pisze:Korzystanie z pełnego otworu względnego weszło w modę pewnie dlatego, że ludzie z małych matryc APS chcą mieć możliwie małą GO?
W średnim formacie już sama wielkość materiału na którym rejestrowany będzie obraz powoduje mniejszą GO oraz zupełnie inną plastykę.
Do tego trójwymiarowość, którą nie da się uzyskać na małych matrycach/materiałach światłoczułych - przynajmniej tak mi się wydaje...

[url=http://img94.imageshack.us/img94/3564/08panfresize.jpg]Obrazek[/URL]
Dobrze Ci się wydaje. I świetny przykład na zdjęciu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ale to chyba jest drugorzędne w tym przypadku?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

średni format dla laika

Post autor: 4Rider »

dejnekas pisze: 23 sty 2010, 17:02 Ja się chętnie z Tobą podzielę doświadczeniem. Doświadczeniem z nowymi, którzy nie czytają postów poprzedników, nie uzywają wyszukiwarki, którzy myslą, ze jak są nowi na forum to mogą pisać głupie posty. Więc moje doświadczenia są takie, że nie lubię takich osobników.

Zadaj sobie NOWY trud poszukania odpowiedzi bo wszystkie Twoje pytania padają tutaj co najmniej raz na tydzień!
Jejciu jaki terror tu panował, straszne rzeczy ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

średni format dla laika

Post autor: 4Rider »

Ernest_FOTO pisze: 25 wrz 2011, 12:54
ulv pisze:
Ernest_FOTO pisze: Fotografuję portret w plenerze, czasem w domu, domyślam się że aby robić na pełnej dziurze (2.8) <-ciach->
Tak się zapytam, offtopicznie i trochę przewrotnie... dlaczego na 2,8? Przecież portret można robić na każdej przysłonie. Jak zauważyłem robienie wszelkich portretów na pełnej dziurze to strasznie modny "trynd" od lat paru...
Modny, niemodny - taki mam już styl fotografowania. Nie lubię płasko.
a w książkach uczą że portret to na f: 8-11, 2-3 metry i ogniskowa 2-2.5x standard - no i jak tu książkom wierzyć :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

średni format dla laika

Post autor: 4Rider »

radekone pisze: 02 kwie 2010, 11:22 Bronke S2A mozesz wyrwac za tysiaka jak dobrze poszukasz.
Teraz już ze 2K... (z obiektywem oczywiście).
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

średni format dla laika

Post autor: apphex »

GS1 da się znaleźć poniżej 2k. Szkło+body+pryzmat+case
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

średni format dla laika

Post autor: Nomad »

apphex pisze: 21 lut 2019, 18:16 GS1 da się znaleźć poniżej 2k. Szkło+body+pryzmat+case
No i do tego z tysiąc co najmniej na szkło o ogniskowej portretowej.
ODPOWIEDZ