solarigrafia

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Kondioz
-#
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2010, 23:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kondioz »

...a najlepiej jak masz jakiś aparat cyfrowy to wyjdź na zewnątrz w taki dzień jak dziś, nastaw najniższe iso jakie posiadasz w aparacie, ustaw przysłonę na f/22 i otwórz migawkę na na 5min. Nawet nie kierując aparatu w stronę słońca matryca przyjmie za dużo światła i nic nie wyjdzie.

Jeśli koniecznie chcesz użyć lustrzanki to najlepszym sposobem będzie rozwiązanie proponowanie przez MirkaM (w poprzednich wpisach) dotyczące dekielka z dziurką. Pozostaje kwestia wysokiego ISO więc niezbędne będą filtry.

Osobiście radzę Ci żebyś wziął papier i włożył go do puszki z dziurką. To jest najprostszy sposób. Na necie jest dużo przykładów jak zrobić prostego pinola.

Przeczytaj:
http://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/f69/19.html
bardzo przyjemny tekst.
Awatar użytkownika
remio666
-#
Posty: 25
Rejestracja: 04 mar 2011, 18:28
Lokalizacja: Ostrołeka

Post autor: remio666 »

Kondioz pisze: można...ale nic Ci nie wyjdzie. Przy przysłonie f/22 dziura i tak będzie za duża i przy długim naświetlaniu wpadnie Ci za dużo światła i będziesz miał przepalone zdjęcie.
właśnie o taką jasną odp mi chodziło ;-)
Uczę się... Nie krzycz.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

remio666 pisze:
rbit9n pisze:trzeba by wydłużyć czas wskazany przez światłomierz, wydłużyć 1000000 razy chyba, bo tyle dają dwa filtry ND1000.
nie wystarczy po prostu długie otwarcie migawki? przy opcji bulb mogę zablokować spust migawki i naświetlać ile dusza zapragnie, czy nie można robić zdjęcia słońca w normalniejszy na świecie sposób?
Popatrz tu: http://plfoto.com/2269665/zdjecie.html - niby solarigrafia, ale nie puszka, tylko aparatem z obiektywem (że tam wielkoformatowiec to akurat bez znaczenia, może być i małoobrazkowa lustrzanka) Zamiast kliszy wtykasz papier i lecisz z naświetlaniem kilka/naście godzin, skanujesz negatyw, odwracasz i masz.
Jak ktoś Ci wcześniej napisał, Słońce to porządna lampa. Obiektywu nie uszkodzisz, ale matrycę przy długim naświetlaniu bez filtrów z pewnością. A kliszę najzwyczajniej prześwietlisz. Dlatego (jeśli nie będziesz stosował papieru) musisz założyć jakiś filtr ND im większej gęstości tym lepiej (są też filtry astronomiczne do obserwacji Słońca - te byłyby najlepsze), albo zwykły filtr spawalniczy. Odpowiedni współczynnik wydłużenia naświetlania, kilka eksperymentów, i będziesz wiedział wszystko. Na matrycy jednak mimo wszystko bym nie ryzykował...
Awatar użytkownika
remio666
-#
Posty: 25
Rejestracja: 04 mar 2011, 18:28
Lokalizacja: Ostrołeka

Post autor: remio666 »

Czyli mam rozumieć, że jak wsadzę zamiast kliszy papier to mogę, bez obaw o aparat, naświetlać?
Uczę się... Nie krzycz.
Awatar użytkownika
Kondioz
-#
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2010, 23:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kondioz »

remio666 pisze:Czyli mam rozumieć, że jak wsadzę zamiast kliszy papier to mogę, bez obaw o aparat, naświetlać?
tak - o aparat się nie martw. Jedynym zagrożeniem dla niego może być kradzież lub upadek ze znacznej wysokości ale to już skrajne przypadki - baw się śmiało :)
Awatar użytkownika
remio666
-#
Posty: 25
Rejestracja: 04 mar 2011, 18:28
Lokalizacja: Ostrołeka

Post autor: remio666 »

WIELKIE dzięki serio, takich podpowiedzi oczekiwałem :-D
Uczę się... Nie krzycz.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

No, ja bym się jeszcze o migawkę obawiał ;) Nie wiem, czy kilkunastogodzinne otwarcie nie odbije się jakoś na sprężynach. Ale myślę, że Smienę można zaryzykować, albo (nawet lepiej, bo w średnim formacie) jakiegoś Druha czy AMI :)
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Tak z trochę innej beczki. Popełniłem właśnie FAQ Solarigraficzne - do znalezienia na www.solarigrafia.pl - chętnie wysłucham uwag i propozycji innych pytań. Mam nadzieję, że wielu z Was się ten tekst przyda.
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Snowman pisze:Tak z trochę innej beczki. Popełniłem właśnie FAQ Solarigraficzne - do znalezienia na www.solarigrafia.pl - chętnie wysłucham uwag i propozycji innych pytań. Mam nadzieję, że wielu z Was się ten tekst przyda.
Witam.
FAQ oczywiście przydatny. :)
To czego generalnie brakuje w sieci gdy szuka się informacji o jakiejś nieznanej jeszcze technice to konkretne, techniczne informacje, i dotyczy to nie tylko solarygrafii.
Jako początkujący adept chętnie zobaczyłbym więc przynajmniej 2-3 przykłady z dokładnym opisem, tzn. jaki 'aparat', jaki papier, ile naświetlane, utrwalane czy nie.
Oczywiście, najlepszą metodą na zdobycie doświadczenia są samodzielne próby, ale w tym przypadku z racji relatywnie bardzo długich czasów potrzebnych na uzyskanie obrazu takie konkretne przykłady byłyby bardzo pomocne.

A co do prób samodzielnych, to oto mój pierwszy obrazek, jak widać średnio udany, ale i tak jestem z niego dumny.

Obrazek

Za aparat posłużyło plastikowe pudełko po filmie 135, otwór 0.6mm, naświetlane przez 14 dni na zachodnią stronę nieba. Papier to przeterminowany o 22 lata Fotonbrom 4-111-CK, utrwalony po naświetleniu.
Aparacik przymocowałem do framugi okna w suszarni na 11 piętrze mojego bloku. Oczywiście, widać drogę Słońca, jednak po dokładniejszym wpatrzeniu się zauważyłem też linię bloków, za które zachodzi Słońce.
Moje dalsze próby trwają, popróbuję też z innym papierem no i mam zamiar postawić też z papierkiem starego, zepsutego FEDa.
No to pozdro. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Cieszę się, że stronka się podoba, z pewnością zmobilizuje mnie to do szybszego doprowadzenia do pełnej funkcjonalności (nagłówki na górze strony na razie nie działają - ale wkrótce będą, a FAQ jest na razie podlinkowany po partyzancku).
Pomysł na ilustracje Step-by-Step od puszki do finalnej solarki jest znakomity, na pewno kilka takich przykładów się pojawi.
Na razie jeden z takich przykładów jest na http://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/f69/19.html - negatyw i efekt po odwróceniu do pozytywu - roczne naświetlanie na Agfie MCP w podwójnym (sklejonym z dwóch) pojemniczku po małoobrazkowych kliszach, dziurka wykonana "na oko" czubkiem cieniutkiej igły krawieckiej w zwykłej kanapkowej folii aluminiowej.

Podrzucajcie pomysły i ciekawe linki - w miarę możliwości będę je dorzucał na stronę - czy do linków, czy do FAQa, czy też w postaci oddzielnych artykułów.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

A Twoja solarka jak na pierwszy raz wyszla znakomicie. Otworek trochę za duży (przy tej kamerze powinien mieć około 0.25mm), ale papier stary i mało czuły. Spróbuj zdobyć jakąś Fomę współczesną - dobrze, gdyby była nie błyszcząca. I zostaw tak na miesiąc, albo nawet do czerwca, a 23 czerwca powieś na półroczne naświetlanie. ;-)
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Snowman pisze:A Twoja solarka jak na pierwszy raz wyszla znakomicie.
Bardzo miło słyszeć, i dzięki za rady!
Pomysł na wykonanie mojej pierwszej kamery wyszperałem tutaj:
How to make a pinhole camera

Postawiłem niemal jednocześnie 3 takie kamerki, w różnych miejscach; dwie pozostałe jeszcze stoją (jedna przyklejona do balkonu, na zachód, druga przyklejona do parapetu, na wschód), także już wiem, by potrzymać je dłużej.
A co do papieru, to tak się składa, że akurat mam matową Fomę N312, także zaraz idę ją montować. :)

Generalnie ta technika jest kapitalna, a efekty które można uzyskać - np. Twój obraz z Pałacem Kultury, albo fotka kol. technik219 z Lubitela - po prostu powalające!

EDIT:
Przeprowadziłem dziś kolejną szybką próbę. Wsadziłem matowy Fomaspeed do Fed'a 5, postawiłem go na statywie na balkonie. PApier naświetlał się od 13:30 do 19:30 czyli 6 godzin na przysłonie 16.
Prawie wyszło... prawie, bo nie wziąłem pod uwagę faktu, że Słońce będzie mi zachodzić nieco wyżej, no i się Słoneczko nie zmieściło, bo miało przejść między blokiem po lewej, a blokiem po prawej. :)
Juto spróbuję ponownie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 mar 2011, 21:58 przez enthropia, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Ja dzisiaj z grubej rury strzelilem ;) Matowa Foma Multigrade w kasecie 4x5", Tessar 135mm, f/32, 9 godzin. http://plfoto.com/2274600/zdjecie.html
Załączniki
foma9h4x5.jpg
ineditalbe
-#
Posty: 42
Rejestracja: 15 sty 2011, 18:43
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ineditalbe »

pudełko po filmie, blaszka z dziurką , papier, dużo tasmy i 23 dni...

jakbynie patrzeć, słońce słabo uchwycone...
Załączniki
IMG.jpg
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

inéditable pisze:jakbynie patrzeć, słońce słabo uchwycone...
Po prostu w kadr się nie załapało.
ODPOWIEDZ