Slajdy ORWOCHROM

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: powalos »

Wczoraj, syn przyniósł mi zaramkowane slajdy, które znalazł gdzieś na strychu u matki, a mojej byłej. Stwierdził, że są na nich zdjęcia, których on nie ma i nawet nigdy nie widział. Okazało się, że kolory to jeszcze owszem, ale dostał się do nich grzybek i zaczął robić swoje. Zeskanowałem (Minolta Dual II) i pewnie uda się z nich wykrzesać jakieś "pocztówki". Na części zachowam to co zdziałał grzyb. Po analizie okazało się, że slajdy wykonane zostały w roku 1973. Aż się wzruszyłem patrząc na nie. Na jednym widać, że używałem (w razie potrzeby) lampy spaleniowej, takiej od DRUHA ;-) . Załapała się na jedej fotce z pokoju na kwaterze. Używałem w tamtych czasach aparaciku EXA Ia. Wstawiam kilka skanów.
Na Gubałówce z widokiem na śpiącego
slajd 03_50.jpg
Prawdopodobnie przy wejściu do wąwozu Kraków
slajd 08_50.jpg
Nad Potokiem Strążyskim
slajd 09_50.jpg
Widok na Tatry. Od lewej Koszysta, przełęcz Krzyżne i początek Orlej Perci, Granaty. Górująca piramida Kościelca..... Widok gdzieś z Cyrhli
slajd 14_50.jpg
Oraz ja osobiście gdzieś pod Giewontem. Pamiętam, że był wtedy koniec października.
slajd 19_50.jpg
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: technik219 »

Super znalezisko!
Lux mea lex
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: powalos »

Miałem wówczas 23 lata. A jaki przystojniak był ze mnie :mrgreen: :lol: :mrgreen: .
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: powalos »

technik219, a można jakoś choćby zatrzymać, ewentualne dalsze destrukcyjne działanie grzybka ?
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: J.A. »

Formalina.
Chcesz, to podeślę Ci trochę koncentratu od stabilizatora E-6/C-41 Tetenala. Jest w nim formaliną, na pewno nie zaszkodzi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: powalos »

J.A., odezwę się.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: J.A. »

Jasne
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: Imperitus »

Tak a propos Orwochromów, facet przyniósł mi rolkę UT 15, podobno udaje się toto czasem odratować jako negatyw b&w. Powiedziałem facetowi żeby nie spodziewał się fajerwerków, standardowa godzina w rodinalu 1+100? Ma być widać cokolwiek, to komletny laik i po prostu chce się przekonać czy w ogóle cokolwiek tam jeszcze jest
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: J.A. »

Imperitus pisze: 29 cze 2021, 14:09 Tak a propos Orwochromów, facet przyniósł mi rolkę UT 15, podobno udaje się toto czasem odratować jako negatyw b&w
nie udaje się, zostają komponenty barwników, który usuwane do w wybielaczu, a wybielacza użyć nie można.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 29 cze 2021, 14:15 nie udaje się, zostają komponenty barwników, który usuwane do w wybielaczu, a wybielacza użyć nie można.
Ja wiem że to taki proces ni pies ni wrona, ale skoro pierwszym etapem oryginalnie było wywoływanie b&w to jakiś obraz powinno się dać uzyskać nie?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: J.A. »

Uzyskać się da. Zobaczyć też na siłę się da, ale zrobić z tego obrazu użytek już nie.
Nie wierzysz?, to zanim wywołała ten film w cz-b wyolbrzymia kawałek końcówki, ale tak by wywołać tylko powiedzmy 2 cm z paska 4 cm. Potem całość utrwal i pochwał się wynikiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: Imperitus »

J.A., nikt nie mówił o użytecznym obrazie. Ma być widać dosłownie cokolwiek, nie musi to być użyteczny obraz zwłaszcza że film leżał w kamerze na strychu dobre 30 lat. Byłoby cudem gdyby nawet w oryginalnym procesie cokolwiek wyszło
Może bym się postarał zorganizować odczynniki ale to ma być po taniości- średnio mi się podoba coś takiego ale z chwały się nie wyżyje
Ostatnio zmieniony 29 cze 2021, 15:25 przez Imperitus, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: PPaweł »

No czekaj, ale jak tak, to już chyba lepiej znaleźć pasjonata, który Ci to wywoła, jak trzeba. Bo rozumiem, że chcesz się zorientować, co na tym filmie jest. No to po resztkach czarno-białego jeszcze zamąconych tymi niewywołanymi warstwami koloru to i tak chyba nie zobaczysz. Może w Niemczech się taki oldskulowiec znajdzie, jeżeli u nas nie ma?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: Imperitus »

J.A., coś widać, klatki tylko po jednej stronie więc film został zużyty tylko do połowy. Ale jest czarny, komletnie. Zwykły utrwalacz klaruje to do ciemnego brązu, prawie nieprzezroczysty...
Chyba lepiej dam sobie siana, martwiłem się wywoływaczem a największym problemem okazało się klarowanie
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Slajdy ORWOCHROM

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 29 cze 2021, 14:09 facet przyniósł mi rolkę UT 15
A mógł wysłać: https://czarno-biale.pl/sklep/uslugi-fo ... mm-cd.html
ODPOWIEDZ