Pyrocat-HD

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pyrocat-HD

Post autor: LD »

Zrobiłem pyrocat-HD. Pirokatechinę i fenidon rozpuściłem w glikoli. Roztwór był klarowny. Pirosiarczyn sodu i KBr rozpuściłem w małej ilości wody. W czasie dodawania tego roztworu roztwór z pirokatechiną i fenidonem zrobił się mętny jak w załączniku. Nie wiem jaka może być tego przyczyna. Po odstaniu się przez noc roztwór zrobił się klarowny ale na dnie mam biały osad.
Załączniki
IMG_1046.jpg
IMG_1046.jpg (46.92 KiB) Przejrzano 770 razy
int_1.jpg
int_1.jpg (27.71 KiB) Przejrzano 772 razy
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pyrocat-HD

Post autor: aka »

LD pisze: 19 maja 2023, 12:48 Zrobiłem pyrocat-HD
Jeśli wszystkie składniki są jak nazwa wskazuje (mi się kiedyś zdarzyła pomyłka z pirosiarczynem) to któryś jest zanieczyszczony i obstawiałbym pirokatechinę. Z jakiego źródła ją masz? Ja miałem dziwny kolor z pirokatechiną z Aktynu. Niby wywoływacz działał, ale brązowawy kolor roztworu roboczego zniechęcał mnie na tyle, że poszukałem czystej pirokatechiny i mam krystalicznie czysty roztwór "A", a roboczy lekko zaróżowiony.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pyrocat-HD

Post autor: LD »

aka pisze: 19 maja 2023, 14:32
LD pisze: 19 maja 2023, 12:48 Zrobiłem pyrocat-HD
Jeśli wszystkie składniki są jak nazwa wskazuje (mi się kiedyś zdarzyła pomyłka z pirosiarczynem) to któryś jest zanieczyszczony i obstawiałbym pirokatechinę. Z jakiego źródła ją masz? Ja miałem dziwny kolor z pirokatechiną z Aktynu. Niby wywoływacz działał, ale brązowawy kolor roztworu roboczego zniechęcał mnie na tyle, że poszukałem czystej pirokatechiny i mam krystalicznie czysty roztwór "A", a roboczy lekko zaróżowiony.
Pirokatechinę mam z Aktynu. Używałem ją z innym pyro i nie było takiej reakcji mętnienia. Kolor ma ni to szary ni to piaskowy. Kolor roztworu roboczego jest taki sam jak ten od kolegi Ajsikiela.
A gdzie Ty kupowałeś swoją? Jak długo i w jakiej temperaturze mieszałeś?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pyrocat-HD

Post autor: aka »

LD pisze: 19 maja 2023, 15:19 A gdzie Ty kupowałeś swoją? Jak długo i w jakiej temperaturze mieszałeś?
Ja kupiłem od wrocławskiego chemika i fotografa na lokalnym allegro pochodzącą od Mercka. Pirokatechina powinna mieć kolor taki trochę różowy i zapach anyżku. Mieszałem w glikolu o temperaturze 65C, może trochę wyższej, tak samo jak Ty. Miałem problem z węglanem potasu, bo dopiero jak pojawił się w hadronie to udało mi się wymieszać i sklarował się po jakimś czasie od wymieszania, a od dwóch innych dostawców nie dało się uzyskać roztworu. Nigdy wcześniej nie miałem z węglanem problemu. U Ciebie któryś ze składników jest winowajcą, ale który to czort wie.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pyrocat-HD

Post autor: LD »

aka pisze: 19 maja 2023, 15:50
LD pisze: 19 maja 2023, 15:19 A gdzie Ty kupowałeś swoją? Jak długo i w jakiej temperaturze mieszałeś?
Ja kupiłem od wrocławskiego chemika i fotografa na lokalnym allegro pochodzącą od Mercka. Pirokatechina powinna mieć kolor taki trochę różowy i zapach anyżku. Mieszałem w glikolu o temperaturze 65C, może trochę wyższej, tak samo jak Ty. Miałem problem z węglanem potasu, bo dopiero jak pojawił się w hadronie to udało mi się wymieszać i sklarował się po jakimś czasie od wymieszania, a od dwóch innych dostawców nie dało się uzyskać roztworu. Nigdy wcześniej nie miałem z węglanem problemu. U Ciebie któryś ze składników jest winowajcą, ale który to czort wie.
Zrobiłem na wodzie (fenidon w glikolu). Woda temp. 65C. Cały proces, łącznie z przygotowaniem odczynników 10minut. Wszystko rozpuściło się bez problemów.
Załączniki
pyro_woda.jpg
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pyrocat-HD

Post autor: aka »

LD pisze: 20 maja 2023, 09:49Zrobiłem na wodzie
Czyżby glikol? Ten w którym rozpuściłeś fenidon był z tej samej dostawy/butli? Dziwne, czort wie co poszło nie tak z mieszaniem w glikolu.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pyrocat-HD

Post autor: LD »

aka pisze: 20 maja 2023, 09:58
LD pisze: 20 maja 2023, 09:49Zrobiłem na wodzie
Czyżby glikol? Ten w którym rozpuściłeś fenidon był z tej samej dostawy/butli? Dziwne, czort wie co poszło nie tak z mieszaniem w glikolu.
Tak, w tym samym glikolu zrobiłem świeżą partię fenidonu. Po tej przygodzie i utracie sporej ilości pirokatechiny będę robił na wodzie. Z tego co czytałem trwałość na wodzie to około 6 miesięcy. Być może częściej będę musiał robić ale przynajmniej nie będę się stresował czy wyjdzie czy nie.
Załączniki
fenidon_glikol.jpg
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pyrocat-HD

Post autor: LD »

aka pisze: 20 maja 2023, 09:58
LD pisze: 20 maja 2023, 09:49Zrobiłem na wodzie
Czyżby glikol? Ten w którym rozpuściłeś fenidon był z tej samej dostawy/butli? Dziwne, czort wie co poszło nie tak z mieszaniem w glikolu.
Tutaj natknąłem się na ten sam problem: https://www.largeformatphotography.info ... recipitate Niestety nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Na innych forach piszą że pirosiarczyn sodu musi być świeży tylko co to znaczy. Rok, dwa?
Mój ma datę ważności 2016. Z wodą poszło dobrze. Zamówię świeży i sprawdzę na małej porcji z glikolem.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Pyrocat-HD

Post autor: photoatelier »

wcisne sie tutaj, bo kolega LD pewnie nie przeczytal wiad, a chcialbym potwierdzic sklad..znalazlem juz rozne formuły, i nawet ta podstawowa jest w gramach roznie przedstawiana.. ktoś wie?

Część A
Woda destylowana (50°C) 750 ml
Pirosiarczyn sodu 10 g
Pirokatechina 50 g
Fenidon 2,0 g
Bromek potasu 2,0 g
Woda destylowana do uzupelnienia do 1000 ml

Część B
Woda destylowana 750 ml
Węglan potasu 750 g
Woda destylowana do uzupelnienia do 1000 ml
na alledrogo jeden uzytkownik ma wszystko, wiec pewna wygoda :)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pyrocat-HD

Post autor: aka »

photoatelier pisze: 13 mar 2024, 19:05 Bromek potasu 2,0 g
1.0g
Radziłbym roztwór A w glikolu.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pyrocat-HD

Post autor: LD »

photoatelier pisze: 13 mar 2024, 19:05 wcisne sie tutaj, bo kolega LD pewnie nie przeczytal wiad, a chcialbym potwierdzic sklad..znalazlem juz rozne formuły, i nawet ta podstawowa jest w gramach roznie przedstawiana.. ktoś wie?

Część A
Woda destylowana (50°C) 750 ml
Pirosiarczyn sodu 10 g
Pirokatechina 50 g
Fenidon 2,0 g
Bromek potasu 2,0 g
Woda destylowana do uzupelnienia do 1000 ml

Część B
Woda destylowana 750 ml
Węglan potasu 750 g
Woda destylowana do uzupelnienia do 1000 ml
na alledrogo jeden uzytkownik ma wszystko, wiec pewna wygoda :)
Tak jak pisał kolega wyżej KBr - gram/litr

FORMULARY INC.
PHOTOGRAPHERS' podaje skład jak podałeś z uwagą odnośnie KBr.

Pyrocat-HD Film Developer
Stock Solution A
Propylene Glycol (150°F) 375 ml
Sodium Metabisulfite 5 g
Pyrocatechin 25 g
Phenidone 1 g
Potassium Bromide 0,5 g
Propylene Glycol (68°F) 500 ml

Stock Solution B
Distilled Water (68°F) 375 ml
Potassium Carbonate 375 g
Water to make (68°F) 500 ml

Taki sam skład używa Steve Sherman.
Na stronie https://www.pyrocathd.5x4.co.uk/mixing-pyrocat-hd/ jest aktualizacja z 2022 roku.
A. Pyrocat-HD (For one litre of Stock Solutions A and B)

Part A

Distilled Water (50° C) 750 ml
Sodium Metabisulfite 10 g
Pyrocatechin 50 g
Phenidone 2.0 g
Potassium Bromide 2.0 g
Distilled Water to make 1000 ml
Part B

Distilled Water 750 ml
Potassium Carbonate 750 g
Distilled Water to make 1000ml

Dodatkowo na tej stronie masz różne wersje Pyro. Dodam jeszcze że problem wynikał nie ze składu ale powstałego zmętnienia i po kupieniu świeżego pirosiarczynu problem zniknął. Kolejne partie są klarowne.

P.S. odpowiedź na Twoje pytania jest na PW.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Pyrocat-HD

Post autor: photoatelier »

Leszek, no wlasnie nie kumam, potwierdziles odp aka ze 1 gr, a nizej podales przepis gdzie sa 2g, o co kaman
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pyrocat-HD

Post autor: aka »

photoatelier pisze: 14 mar 2024, 10:56 aka ze 1 gr
Tu masz wyjaśnienie: https://unblinkingeye.com/Articles/Pyrocat/pyrocat.html
A tu sposób mieszania wersji z 1g w glikolu: https://www.pyrocathd.5x4.co.uk/mixing-pyrocat-hd/ Sporządzenie B wymaga cierpliwości w powolnym mieszaniu i szczęścia trafienia na dobry węglan potasu - kilkukrotnie mieszałem i zdarzało się, że miałem jakiś dziwny bo nie udało się uzyskać roztworu. Moim zdaniem nie warto mieszać A z wodą chyba, że małe porcje. Wersja z glikolem "wiecznie trwała". Obyś trafił na prawdziwie czystą pirokatechinę co poznasz po idealnie przejrzystym roztworze A. Ja bym brał od Hadrona.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Pyrocat-HD

Post autor: photoatelier »

ja wszystko kumam, tylko dlaczego na stronie ktora tu wszyscy polecaja sa błedy, zwykle przeoczenie?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pyrocat-HD

Post autor: aka »

photoatelier pisze: 14 mar 2024, 15:14sa błedy
A konkretnie?
ODPOWIEDZ