Przesłona - Belar 50

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

RK_fan
-#
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

Przesłona - Belar 50

Post autor: RK_fan »

Witam

Kupiłem na giełdzie za 5 zł obiektyw Meopta Belar 50mm, bo zwróciła moją uwagę przesłona. Otóż ma ona ształt kwadratowy jakby brakowało listków. Moje pytanie brzmi, czym to skutkuje i jaki może dać efekt na odbitkach. Jestem w trakcie uruchamiania ciemni więc nie jestem w stanie tego w tej chwili sprawdzić a jestem po prostu ciekawy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przesłona - Belar 50

Post autor: J.A. »

Taka sama jest w Anarecie 50 mm.
Trudno powiedzieć czy dlatego są to przeciętne obiektywy, że maja kwadratową przesłonę, czy dlatego maja kwadratową, bo są przeciętne.
Obstawiam to drugie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
RK_fan
-#
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

Przesłona - Belar 50

Post autor: RK_fan »

Acha, czyli nie jest to specyfika danego egzemplarza. No nic, zainwestowałem aż 5 zł bardziej z ciekawości. Na szczęście mam też Rodenstocka 50mm :)
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Przesłona - Belar 50

Post autor: Z_photo »

RK_fan pisze: 01 mar 2021, 16:47 Moje pytanie brzmi, czym to skutkuje i jaki może dać efekt na odbitkach.
W obiektywie powiększalnikowym, rzutującym obraz płaskiego negatywu na płaszczyznę kształt przysłony nie ma większego znaczenia - w odróżnieniu od obiektywów zdjęciowych, gdzie ma wpływ m.in. na sposób oddawania nieostrości (słynne bokeh).
Ale nawet w obiektywach zdjęciowych zdarzają się czterolistkowe przysłony domykające się do kwadratowego konturu - przykładem może być Minolta Hi-Matic F i podobne konstrukcje.
A w najprostszych aparatach kompaktowych stosowane były migawko-przysłony składające się niekiedy tylko z 2 listków.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Przesłona - Belar 50

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 01 mar 2021, 16:52 Trudno powiedzieć czy dlatego są to przeciętne obiektywy, że maja kwadratową przesłonę, czy dlatego maja kwadratową, bo są przeciętne.
W pierwszym rzędzie decyduje o tym konstrukcja optyczna - Belar i Anarety to obiektywy 4 soczewkowe, zaś lepsze obiektywy (np. Meogony, Rodagony, Componony, EL-Nikkory) składają się najczęściej z 6 soczewek.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ