Programy Tematyczne w lustrzankach.

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Programy Tematyczne w lustrzankach.

Post autor: slawoj »

Czy korzystacie z "Programów Tematycznych", co o nich sądzicie?

Niektóre (a w zasadzie większość) lustrzanek małoobrazkowych posiada wbudowane tzw. „Programy Tematyczne”, które ułatwiają twórcze fotografowanie.

Wiadomo, że efekt działania każdego z „Programu Tematycznego” można osiągnąć również innymi metodami naświetlania: korzystając z trybów A, S, M, T (czy fleksji programowej w Nikonach).
Jednak dzięki zaawansowanym „Programom Tematycznym” można powierzyć aparatowi zadanie całkowitej kontroli nad ekspozycją, a samemu skoncentrować się na komponowaniu kadru.

W moim obecnym aparacie nie ma „Programów Tematycznych” – a szkoda, bo w poprzednim miałem i świadomie z nich korzystałem, a Wy?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nigdy mi się nie zdarzyło korzystać z programu tematycznego, chyba że podczas jakiejś imprezy, jeśli tak było to byłem tak zrobiony, że tego nie pamiętam. z przycisku PANIC też nie korzystałem. także mimo różnych cudeniek w dynaksie, korzystam tylko z manuala.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
suchar
-#
Posty: 63
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: suchar »

Ja nigdy nie korzystałem z programów tematycznych. Nie, nieprawda, to małe oszustwo. Jak kupiłem cyfraka, to raz, tuż po zakupie, sprawdziłem, jak to działa :-) I to by było na tyle. Nie używam, bo to ja chcę mieć kontrolę nad tym, co robię, staram się zminimalizować zakres rzeczy, które aparat zrobi za mnie. To przecież moje zdjęcia.
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

sławoj pisze:Jednak dzięki zaawansowanym „Programom Tematycznym” można powierzyć aparatowi zadanie całkowitej kontroli nad ekspozycją, a samemu skoncentrować się na komponowaniu kadru.
Kadr to nie wszystko, co z cieniami, światłami, czy głębią ostrości. Jak bym widział aparat z takimi urządzeniami to bym nie kupił (nie mówię o cyfrzakach, bo to inne zagadnienie). Co prawda pamiętam z dzieciństwa że był w domu aparat który miał dwa ustawienia z oznaczeniami, na jednym było słońce a na drugim chmurka, ale nie będę o nim dyskutował bo to chyba nie pasuje do tego Forum.
szkudlarek
-#
Posty: 24
Rejestracja: 18 mar 2008, 22:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: szkudlarek »

Rozumiem ze automatyczny dobor przesłony/czasu (AV/TV bodajże) wchodzą w "programy tematyczne"? Wszystko poza "M"?
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

'Programy tematyczne' zabierają mi tylko pozycje w menu :-P Poza tym wyłącznie manual, jakoś nie widzę sensu stosowania programów (oprócz AV), tak naprawdę nie są potrzebne i wcale nie ułatwiają zadania...
Awatar użytkownika
Helios
-#
Posty: 119
Rejestracja: 22 lis 2007, 10:34
Lokalizacja: Trzcianka
Kontakt:

Post autor: Helios »

Lubie ustawić sobie czas i pozwolić aparatowi dobrać przesłonę.. To cała automatyka z jakiej korzystam w t70
Canon T70 + (28/2.8 50/1.8 135/3.5 soligor 300/4.5), Zenit E 79' (wersja olimpijska), Velbon Sherpa 450R

http://www.youtube.com/watch?v=94DeLrIU9Jw
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Bywa że korzystam z P w trybie maksymalizacji ostrości obiektywu - aparat wtedy stara się utrzymać przysłonę przy której obiektyw jest najostrzejszy - to taki "nibyprogram tematyczny". Jeżeli przy P nie jestem zadowolony z ustawień aparatu to przecież zawsze mogę pokręcić kółeczkiem przyslony i aparat automatycznie przełączy się w Av. Z tego korzystam jak fotografuję w mieście. Poza miastem to M i pomiar spotem - bo z nim żadna automatyka nie zadziała (chyba że jakiś wyrafinowany multispot, którego niestety nie mam). Bardziej tematyczne programy w niskich SLR są nieużywalne - zbytnio wiążą opcje - na przykład w trybie portretowym nie da się włączyć zdjęć seryjnych i pomiaru CW, itp...
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Żaden z moich aparatów nie ma programów tematycznych. Parę ma AV, dwa mają TV i P też tam jest, ale daawno nie go włączyłem... Ale może komuś to się przyda do czegoś :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Maciej
-#
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

Ja przeważnie używam preselekcji przysłony.
"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą."
Gadu-Gadu: 6128949
blazejs
-#
Posty: 48
Rejestracja: 29 sty 2008, 12:34
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post autor: blazejs »

Ja zazwyczaj jade na Av. Wyjatki (full manual) - Zorka i Lubitel oraz kiedy mierze sobie spotem w 800si. Tematycznych jako takich nie uzywam nigdy...
Zorki 4 & FED 5B & Lubitel & cyfrowo Canon
Artscape
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

W dziadku z reguły robię na preselekcji przysłony natomiast w moich analogowych Olkach tylko manual. W żadnym aparacie nigdy nie miałem programów tematycznych i nigdy też nie odczuwałem potrzeby ich posiadania i używania.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Kiedyś znajomi poprosili mnie abym uwiecznił na zdjęciach ceremonię Chrztu Św. ich córeczki. Postawiłem sobie za punkt honoru pracować tylko na preselekcji przysłony, ale w mniej niż połowie uroczystości przełączyłem aparat na „Program Tematyczny” i tak już zostało do końca.
Ci co fotografują dużo pod presją chwili i otoczenia (fotografowanie chrztu to istna „walka o kadr”) doceniają zalety „Programów Tematycznych”.
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

nie zgodzę się się z tobą n/t że programy tematyczne są dla tych co "dużo fotografują pod presją chwili". sam fotografuję sprawy okolicznościowe dość często i robię to na Manualu , preselekcje czasu(bardzo żaddko), a dla tego bo przy ustawieniach manualnych jest maxymalny wachlarz możliwości do wyboru jakie daje aparat, programy tematyczne (już z samej nazwy), okrajają możliwości sprzętu. Przy tematycznych prog aparat wybiera tylko jedne ustawienia jakie ma zakodowane program tematyczny, a przecież fotograf powinien być czujny nie tylko na kadr ale także na warunki i błyskawicznie przystosowywać potrzebne ustawienia aparatu do danej sytuacji.Np. regulować czas migawki w zależności od szybkości ruchy modeli czy głębie, a także zmianę trybu AF itd. Fotografia okolicznościowa podobnie jak reportarzowa jest w dużej mierze umiejętnością szybkiej reakcji fotografa na "zdarzenie" w kadrze.

zauważ że w aparatach profesjonalnych(np.klasy Eos 1) niema czegoś takiego jak "Programy Tematyczne" ;)



pozdrawiam
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

kan_gory pisze:zauważ że w aparatach profesjonalnych(np.klasy Eos 1) niema czegoś takiego jak "Programy Tematyczne" ;)
Ale jest taka duża zielona literka "P".
:-/
Tak naprawdę, gdyby jej nie było (tej literki "P") to aparaty profesjonalne wogóle by się nie sprzedawały.

Próbuję sobie wyobrazić robienie 3-4 klatek na sekundę i za każdym razem ręcznie wprowadzać ustawienia ekspozycji. :mrgreen:
ODPOWIEDZ