Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: pelovsky »

mrek pisze: 14 gru 2018, 08:55 Lepszy obiektyw sprawdzi się najbardziej przy małym negatywie (24x36).
Całkowicie się zgadzam - im większa skala powiększenia, tym większe znaczenie ma jakość obiektywu. Przy odbitkach 40x50 z negatywu 24x36 ja osobiście widzę ogromną różnicę między moim Anaretem 4,5/50 (mydłoooo) a Nikkorem 4/50 (ostro).
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: mrek »

pelovsky pisze: 14 gru 2018, 11:31.... a Nikkorem 4/50 (ostro).
Używasz go z kondensorem czy głowicą?
Pytam bo gdzieś w sieci widziałem informację, że El-Nikor były projektowane bardziej do głowicy niż pod światło z kondensora.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: pelovsky »

mrek pisze: 14 gru 2018, 15:17Używasz
Z głowicą. Wybór padł na niego ze względów czysto ekonomicznych, ale jestem bardzo zadowolony. Z okazji świąt sprawiłem sobie Componona S 2,8/50, zobaczymy jaka jest różnica :)
Swider
-#
Posty: 18
Rejestracja: 01 paź 2018, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: Swider »

mrek pisze: 14 gru 2018, 08:09 Ruote]ozumiem, że lupkę do ostrzenia na ziarno masz? Bez tego nie ustawisz ostrości na 100%
Cokolwiek innego niż Anaret powinno być lepsze. Najlepszy to obiektyw Apo-Rodagon, za sporą kasę.
Ale nie spodziewaj się cudu. Robiłem Anaretem 105 odbitki z negatywu 6x9 (także 6x7 z Mmaiya RB67) odbitki na Magnifax. Największe powiększenia jakie daje kolumna. Kupiłem potem Rodenedstock Rodagon 105 i na odbitkach NIE widzę różnicy. Widzę tylko przez lupkę, że ziarno jest jakby ostrzejsze.

Dobry (droższy) obiektyw sprawdzi się dopiero przy większych powiększeniach z negatywu. Np fragment klatki i powiększenie robione na podłogę.
Spróbuj pożyczyć od kogoś w mieście lepsze szkło i zrób porównanie. Albo kup z możliwością przetestowania.
Mam lupkę, ale coś z nią chyba nie tak i będę szukać nowej, bo kiedy ustawiam ostrość na ziarno, obraz jest nie ostry. Usatwiając na oko na maskownicy, najostrzej jak potrafię to z kolei w lupce mam rozmyte ziarno. Ziano widzę tylko przy mocno przymkniętym obiektywie, na pełnej dziurze nic poza jasną plamą. Póki co zaczynam zabawę po omacku, jakiś czas temu kupiłem nowego opemusa 3, ale odkąd mam mamiye zamiast kieva, to nie zrobię pełnej klatki.
Swider
-#
Posty: 18
Rejestracja: 01 paź 2018, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: Swider »

mrek pisze: 14 gru 2018, 08:09 Ruote]ozumiem, że lupkę do ostrzenia na ziarno masz? Bez tego nie ustawisz ostrości na 100%
Cokolwiek innego niż Anaret powinno być lepsze. Najlepszy to obiektyw Apo-Rodagon, za sporą kasę.
Ale nie spodziewaj się cudu. Robiłem Anaretem 105 odbitki z negatywu 6x9 (także 6x7 z Mmaiya RB67) odbitki na Magnifax. Największe powiększenia jakie daje kolumna. Kupiłem potem Rodenedstock Rodagon 105 i na odbitkach NIE widzę różnicy. Widzę tylko przez lupkę, że ziarno jest jakby ostrzejsze.

Dobry (droższy) obiektyw sprawdzi się dopiero przy większych powiększeniach z negatywu. Np fragment klatki i powiększenie robione na podłogę.
Spróbuj pożyczyć od kogoś w mieście lepsze szkło i zrób porównanie. Albo kup z możliwością przetestowania.
Mam lupkę, ale coś z nią chyba nie tak i będę szukać nowej, bo kiedy ustawiam ostrość na ziarno, obraz jest nie ostry. Usatwiając na oko na maskownicy, najostrzej jak potrafię to z kolei w lupce mam rozmyte ziarno. Ziano widzę tylko przy mocno przymkniętym obiektywie, na pełnej dziurze nic poza jasną plamą. Póki co zaczynam zabawę po omacku, jakiś czas temu kupiłem nowego opemusa 3, ale odkąd mam mamiye zamiast kieva, to nie zrobię pełnej klatki.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: mrek »

Swider pisze: 14 gru 2018, 20:44 Mam lupkę, ale coś z nią chyba nie tak i będę szukać nowej, bo kiedy ustawiam ostrość na ziarno, obraz jest nie ostry. Usatwiając na oko na maskownicy, najostrzej jak potrafię to z kolei w lupce mam rozmyte ziarno. Ziano widzę tylko przy mocno przymkniętym obiektywie, na pełnej dziurze nic poza jasną plamą. Póki co zaczynam zabawę po omacku, jakiś czas temu kupiłem nowego opemusa 3, ale odkąd mam mamiye zamiast kieva, to nie zrobię pełnej klatki.
Jaką masz tę lupkę? Z regulacją "ostrości"? Jeśli tak to najpierw ustawiasz okular aby widzieć ostro włos (pręcik) jaki przecina obraz widziany przez lupkę.
Potem patrzysz w środku kadru na ziarno.
I ważne, zawsze pod lupkę wsadzasz kawałek papieru jaki potem użyjesz, dociskasz lupę i regulujesz ostrość. Papier ma swoją grubość i tam musi mierzyć lupa.
Tak działa podstawowa lupka Paterson i inne podobnie.
Obrazek
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Swider
-#
Posty: 18
Rejestracja: 01 paź 2018, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: Swider »

Właśnie uratowałeś życie mojej lupie, nagle działa działa, ostrość nie była ustawiona na ten pręcik :)
IMG_20181214_222611.jpg
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: mrek »

Swider pisze: 14 gru 2018, 22:30 Właśnie uratowałeś życie mojej lupie, nagle działa działa, ostrość nie była ustawiona na ten pręcik :)
Myślałem że źle wkleiłem lusterko, bo kupiłem rozbitą i dorabiałem. Dzięki wielkie za pomoc!
Między innymi po to jest to forum.
To jest bardzo precyzyjne urządzenie optyczne. Upewnij się, że dobrze wkleiłeś lusterko, przez porównanie z inną pożyczoną lupą. Inaczej będziesz ciągle poszukiwał lepszego obiektywy ;)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: rbit9n »

a z tym papierem pod lupą, to jest takie ciemniowe voodoo. po stronie papieru jest taka głębia ostrości, że kartka w tę, czy w tamtą, nic nie zmienia.


poniżej tabela z Way Beyond Monochrome. po lewej Deep of Focus, czyli głębia po stronie karetki, czyli negatywu, po prawej Deep of Field, czyli głębia po stronie papieru. format powiększenia w calach.

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: mrek »

rbit9n pisze: 15 gru 2018, 12:49 a z tym papierem pod lupą, to jest takie ciemniowe voodoo.
Ale przyjemnie jest w coś wierzyć. Chociaż tutaj, po ciemku :-D
O! Możemy o sobie mówić czarna wiara.
SJP pot. «grupa ludzi zżytych ze sobą»
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: rbit9n »

a co z szarą wiarą?

https://youtu.be/i3KhrBaTEHk
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problemy z ostrością przy większej odbitce [Krokus 69, Janpol 1:5,6/55 oraz Mikar 4,5/55]

Post autor: mrek »

A nie znam
Dochowuję wierności swojej wiarze
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ