problem z wywołaniem negatywu - potrzebna diagnoza..

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

damiaanp
-#
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2013, 22:05
Lokalizacja: Polska

problem z wywołaniem negatywu - potrzebna diagnoza..

Post autor: damiaanp »

Witam,

Interesuję się umowną fotografią od wielu lat, ale była to głównie cyfra, potem przestało mi to sprawiać jakąkolwiek przyjemność i zabrałem się za analogi (1-2 lata temu).
Wywołuje samodzielnie dopiero 1-2 miesiące. Kupiłem ruski koreks na allegro za grosze, D76 i "fixer" calbe a300. Latałem wszędzie z moim p.spotmatic & konica c35.
Wywołałem z powodzeniem trzy filmy (2xilford surveillance 1x fomapan400).
Następny negatyw po tych sukcesach totalnie się zaświetlił z uwagi tego, że założyłem błędnie, że koreks jest szczelny i mniej ostrożnie się z nim obchodziłem..

ALE dziwna sprawa zdażyła się wczoraj jak moje dwa najnowsze filmy na które czekałem z utęsknieniem zostały zniszczone..
Wywoływałem w dość wysokiej temperaturze, filmy PROTOPAN400. Bardzo ostrożnie, potem długi czas utrwalałem. Otwieram koreks i w każdym z negatywów pierwsze 2-3 klatki wywołane doskonale a reszta cała MLECZNO/BIAŁA i nie ma żadnej "informacji" na negatywie.. Po ponownym włożeniu do wywoływacza i agresywnej agitacji, biały kolor zniknął, ale cały negatyw pozostał totalnie pusty.
Kiedy go rozwijałem okazał się mocno posklejany. Tzn ciężko odchodził ze szpuli.
Czy posklejanie negatywu jest tak brzemienne w skutkach, że totalnie nic z tego nie wychodzi ? Koreks jest do dupy totalnie to zdążyłem zauważyć, ale specjalnie sprawdzałem czy nie jest mokry przed rozpoczęciem nawijania; jak to jest możliwe, że parę pierwszych klatek z obydwu filmów wyszło świetnie a reszta zniknęła ? ;o

Dziękuje za przeczytanie dość chaotycznego wpisu, prosze o jakąś radę, pozdrawiam

[ Dodano: Czw 28 Lut, 2013 ]
w tym zdaniu "Po ponownym włożeniu do wywoływacza i agresywnej agitacji," (chodziło mi oczywiście o UTRWALACZ)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Wyrzuć ten "ruski koreks" i kup za takie same grosze chociażby polskiego Krokus Tank (800 lub 2000). Lepiej, żeby był nowy lub prawie nowy. W tym koreksie film nie ma prawa spaść ze szpulek i się posklejać - poćwicz nawijanie na starym filmie w świetle. Każde zlepienie filmu z koreksie skutkuje tym co u Ciebie. Szkoda Twojej pracy. To wina koreksu, i może trochę niedokładnego nawinięcia lub zbyt energicznego kręcenia - możliwe, że w niewłaściwą stronę. Najlepsze są koreksy Paterson, Kaiser i potem Krokus Tank. Wejdź na "popularny portal aukcyjny" gdzie jest Pateron na 3 szpule, Krokus Tank 800 (jeszcze w pudełku). Na inne nie patrz nawet.
Lux mea lex
fotomaniac
-#
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2007, 09:52

Post autor: fotomaniac »

w wysokiej temp. tzn?

ile utrwalałeś i w jakiej temp., jakim utrwalaczem?

[ Dodano: Czw 28 Lut, 2013 ]
a "nei było żadnej informacji" tzn że był zaświetlony czy pusty(tj. bez znaczków fabrycznych)?
damiaanp
-#
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2013, 22:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: damiaanp »

Aż 29 stopni, trochę eksperymentalnie. kodak d76 1+1 przez ~ 8,5min. Utrwalanie ~ 9-10min CALBE a300 (trochę "zmęczony").

Ten film "protopan 400 professional" w ogóle nie ma co ciekawe oznaczeń na perforacji. (tak jak np. ilford surveillance).

Ale czy to posklejanie (samoistne) negatywu tak fatalne w skutkach jest ? ;> Pierwsze 3 klatki każdego filmu wywołały się b.dobrze to przypominam..
dzieki za zainteresowanie
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5571
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

chwała!
sklejenie filmu powoduje, że do powierzchni nie docierają chemikalia. przez to film jest w tych miejscach nie wywołany lub nie utrwalony, albo oba na raz.
pierwsze trzy klatki się wywołały, bo pewnie nie były sklejone i chemia miała do nich nieograniczony dostęp. także tego, kup któryś z wymienionych przez Technika koreksów, a wywołanie powinno się poprawić. aha, ja bym do listy dopisał jeszcze jobo 1510 lub 1520, który uważam, jest najlepszy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
damiaanp
-#
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2013, 22:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: damiaanp »

dzięki, może faktycznie chodzi po prostu o takie "totalne" sklejenie filmu.. Ta szpula na którą nawijam jest tak prostym mechanizmem, koreks z odzysku za 15pln z allegro to był nie najlepszy pomysł. Szkoda wydawać setki złotych na te jobo ale jak nie wymyślę remedium na to sklejanie to faktycznie kupię drogi
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

damiaanp pisze:ale jak nie wymyślę remedium na to sklejanie to faktycznie kupię drogi
Nie wymyślisz. Ci, co myśleli już wymyślili - inżynierowie z Jobo i innych wiodących firm. Nie musisz od razy wydawać stu złotych, Jak powiedziałem, polskiego Krokusa kupisz za ułamek tej kwoty, ale myśl konstrukcyjna jest identyczna jak w tych za 100: rowki w oby talerzykach, co skutecznie powstrzymuje najbardziej nieużyte i złośliwe filmy przed sklejaniem. Dodatkowo masz możliwość wywoływania z "fikaniem" koreksu, co jest najefektywniejszym sposobem mieszania oraz napełnianie i opróżnianie koreksu odbywa się o wiele szybciej niż w tych "ruskich wynalazkach", że nie wspomnę o porażce, jaką były koreksy uniwersalne PZO. Moja rada: nie filozofuj, bo dwa nieudane filmy już Ci weszły w koszty, a może być więcej. Tu nie zaoszczędzisz, a stracić możesz wiele.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

technik219 pisze: Nie wymyślisz.
dokładnie. "lepsze jest wrogiem dobrego"

dobrze naświetlony negatyw, solidny koreks, pewna chemia i przestrzeganie wymogów procesu, zagwarantuje, że negatyw będzie właściwie wywołany.


osobiście, zwyczajnie byłoby mi szkoda wywoływać naświetlony materiał w niepewnych warunkach. zwyczajnie dałbym sobie spokój, do czasu aż zapewniłbym odpowiednie środki, lub zlecił wywołanie komuś innemu.

eksperymentowanie, fajna rzecz, ale nie w przypadku chęci osiągnięcia określonego rezultatu.
damiaanp
-#
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2013, 22:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: damiaanp »

Jasne jasne, oczywiście masz rację, ale no nudnym życiem było by bez przerwy "postępować według procedury", byłem zbyt ciekawy by poczekać coś zrobić z tym tematem niestety!
No skoro nie ma innej opcji to przyjmuje posklejanie filmu.


Tak na marginesie to ten mój wynalazek wygląda zupełnie tak jak to ustrojstwo :

http://allegro.pl/koreks-fotograficzny- ... 55353.html

nawijał ktoś kiedyś bez "problemów" na coś takiego w ogóle ?
szpula jest zagadką ze ślimakiem tylko 'po jednej stronie'.

pzdr dzieki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Mam taki koreks ale tylko do zadań zadań specjalnych ;-) Do zakładania filmu trzeba zdjąć górny talerzyk, podłożyć film w szczelinę pomiędzy trzpień a wycięcie w tulei górnego talerzyka, złożyć na wcisk i nawijać trzymając film nieco skośnie. Wtedy układa się w dolnym rowku jak trzeba. A, i jeszcze jedno - w takie koreksy film nawija się emulsją do zewnątrz, żeby sprężynował. I obraca się wyłącznie zgodnie z kierunkiem nawijania bo inaczej spadnie. Jeśli jest to możliwe, końcówkę zabezpieczam połówką zapałki włożonej w rowek dolnej szpulki. A i tak do chwili otwarcia koreksu nie wiem czy przypadkiem nie spadł i się nie posklejał. Emocje jak podczas losowania totolotka.
ale no nudnym życiem było by bez przerwy "postępować według procedury"
To może idź na całość i w ogóle zrezygnuj z koreksu i wywołuj w talerzu przewijając film z jednego końca w drugi licząc na głos sekundy. Tak robił Roman Vishniac i wszedł do historii :-P
Kończę udzielanie się w tym temacie, skoro taki z Ciebie hazardzista, że szkoda Ci 9 złotych na przeskok cywilizacyjny z początku do końca XX w.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2013, 16:15 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

damiaanp pisze:Jasne jasne, oczywiście masz rację, ale no nudnym życiem było by bez przerwy "postępować według procedury", byłem zbyt ciekawy by poczekać coś zrobić z tym tematem niestety!
No skoro nie ma innej opcji to przyjmuje posklejanie filmu.


Tak na marginesie to ten mój wynalazek wygląda zupełnie tak jak to ustrojstwo :

http://allegro.pl/koreks-fotograficzny- ... 55353.html

nawijał ktoś kiedyś bez "problemów" na coś takiego w ogóle ?
szpula jest zagadką ze ślimakiem tylko 'po jednej stronie'.



pzdr dzieki za odpowiedzi
zatem warto się zastanowić, czy chcesz mieć prawidłowo wywołany negatyw, czy może posklejaną, choć nienudna taśmę celuloidu. na te pytania musisz sobie sam odpowiedzieć.

owocnych rozważań. :roll:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10073
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

damiaanp pisze:ale no nudnym życiem było by bez przerwy "postępować według procedury",
Proponuję dla odmiany, żeby nie było nudno, nie słuchać gwizdka w czajniku, tylko włożyć palec, żeby sprawdzić, czy można już zaparzyć herbatę. :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
damiaanp
-#
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2013, 22:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: damiaanp »

Dziękuje wam wszystkim za odpowiedzi. Na przyszłość nie musicie pisać 3 postów komentując jedno zdanie które napisałem ad hoc w pseudo śmieszny sposób ^
Jeszcze 1x dzięki, szczególnie człowiekowi który opisał mi jak to zrobić krok po kroku ! Bo tego nigdzie absolutnie nie znalazłem.

Pewnie kupię nowy ale nie widzę na allegro nic co by mi pasowało poczekam, dzisiaj wyszło słońce w Łodzi 1x od stu lat & spacerowałem z kolorowym filmem także - żyję ;)
pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10073
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

http://allegro.pl/koreks-krokus-tank-80 ... 06023.html nie mam nic wspólnego ze sprzedawcą.
Bym się nie zastanawiał.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ