Powiększalnik vs drukarka - dylemat..

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

to prawda, plastiki maja emulsje nasaczona czyms co przyspiesza wywolywanie.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

technik219 pisze:
PMW pisze:jest to papier powlekany, często zawiera substancję wywołującą co negatywnie wpływa na jego trwałość.
Czy można prosić o przybliżenie tematu?
Wszystkie papiery, które mają w nazwie "speed", "xpress" itp. posiadają w emulsji także substancje wywołujące (najczęściej Hydrochinon).
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nawet producent taki jak foma, podaje w specyfikacjach swoich produktów czułość papieru.
http://www.foma.cz/upload/foma/prilohy/F_speed_var.pdf
http://www.foma.cz/upload/foma/prilohy/F_brom_var.pdf
http://www.foma.cz/upload/foma/prilohy/ ... IV_123.pdf

w tabelach na 2, stronach stoi jak wół, że plastik ma czułość ISO P dwukrotnie wyższą niż baryty.
slawoj pisze:Wszystkie papiery, które mają w nazwie "speed", "xpress" itp. posiadają w emulsji także substancje wywołujące (najczęściej Hydrochinon).
zwłaszcza x-press ilforda jest bardzo ekspresowy. czasem mnie się wydaje, że on się nie nadaje pod powiększalnik, bo czasy rzędu 2s to jakieś nieporozumienie. zrobić można, ale nic więcej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

slawoj pisze:Wszystkie papiery, które mają w nazwie "speed", "xpress" itp. posiadają w emulsji także substancje wywołujące (najczęściej Hydrochinon).
Nie wiem, nie wiem... Pierwszy raz o tym słyszę. Czy możesz podać źródło informacji? Jeśliby tak było, to zamiast wywoływacza wystarczyłaby kąpiel w aktywatorze i szlus-wywołane.
Taki ze mnie niewierny Tomasz ;-) Chociaż miałem 2 semestry technologii materiałów światłoczułych.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

podałem wcześniej trzy linki do specyfikacji fomyspeed i fomabrom. w specyfikacji fomaspeed RC jest fragment:
Emulzní vrstva obsahuje vyvolávací látky, které umožňují rychlé strojní zpracování a zkrácení vyvolávací doby při ručním zpracování
na 60 – 90 s při teplotě 20 oC.
co na nasze znaczy miej więcej:
Warstwa emulsji zawiera środki wywołujące, które umożliwiają szybkie wywołanie maszynowe oraz skrócenie wywołania przy pracy ręcznej do czasu 60 - 90 sekund przy temperaturze 20*C.
Kolego technik219, fajnie że miałeś dwa semestry materiałoznawstwa, ale niefajnie, że nie chce Ci się szukać źródeł innych niż te, które Ci podali w szkole. nie bierz tego do siebie, po prostu jako aptekarz z podobną postawą spotykam się wśród techników farmaceutycznych, co lekko rzecz ujmując jest irytujące.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Przyszedł powiększalnik. Jest ok, odczyściłem i nawet to wygląda i wszystko chodzi płynnie. Niestety nie mogę podłączyć, bo wszystkie kontakty mam z "bolcem" a tam jest stara wtyczka. Muszę ją zmienić.

Do czego jest szare pokrętło obok obiektywu?
Ostatnio zmieniony 11 cze 2011, 10:17 przez d.prowadzisz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

d.prowadzisz pisze:Przyszedł powiększalnik. Jest ok, odczyściłem i nawet to wygląda i wszystko chodzi płynnie. Niestety nie mogę podłączyć, bo wszystkie kontakty mam z "bolcem" a tam jest stara wtyczka. Muszę ją zmienić.
proponuję przed pracą rozebrać głowicę
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:Kolego technik219, fajnie że miałeś dwa semestry materiałoznawstwa, ale niefajnie, że nie chce Ci się szukać źródeł innych niż te, które Ci podali w szkole. nie bierz tego do siebie, po prostu jako aptekarz z podobną postawą spotykam się wśród techników farmaceutycznych, co lekko rzecz ujmując jest irytujące.
Ach, Panie Kolego Aptekarzu, jakaż reprymenda! Wybacz, Panie Kolego Aptekarzu, żem wprawił Cię w irytację, ale jestem tylko marnym technikiem, a Tyś niewątpliwie Magister i moja przenikliwość w zgłębianiu istoty rzeczy nie może równać się z Twoją. Dzięki wielkie, żeś schylił się do mojego poziomu i udzielił mi stosownej, ojcowskiej niemal nagany. A przecież mogłeś wybatożyć.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

i tak jest właśnie zwrócić uwagę technikowi. od razu obraza majestatu i takie tam. to ja proszę o wybaczenie, że wykazałem Twą niewiedzę. więcej nie będę. żyj w błogiej nieświadomości i wprowadzaj innych w błąd.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Słuchaj, kolego. Nie ma ludzi wszystkowiedzących. Ja pytałem, Ty odpowiadałeś. Ale odpowiadając nie mogłeś się powstrzymać od sarkastycznego tonu "ach ci technicy, niedouki, nie chce się im samemu szukać", który był zupełnie nie na miejscu. Teraz masz pretensję? Chyba, że chodzi o dowartościowanie ego, ale w tym przypadku poćwicz w zaciszu domowym, a nie publicznie na ludziach, których nie znasz. Koniec.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nie pień się. podałem trzy linki do pdf'ów fomy, których nawet nie przeczytałeś, bo nadal pytałeś o źródło. też koniec.
technik219 pisze:Nie tędy droga, poczytaj trochę na temat właściwości halogenków srebra :idea:
nawiązując do Twojego wpisu, poczytaj o ironii. to tak a propos moich rzekomych pretensji. tak, teraz to już koniec.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Powiększalnik działa. Zrobiłem nawet fotkę tego, co pokazuje się na desce ;)

Mam pytanie odnośnie jednego elementu umieszczanego w module, który trzyma kliszę na swoim miejscu. Jest tam płytka metalowa z wyciętym prostokątnym otworem na klatkę filmu, z napisem "sixma 35". W tej ramce są trzy czerwone, półprzezroczyste oczka, które widzę też w obrazie, który rzutuje powiększalnik. Cóż to jest? Robić z tym, czy bez tego?

Ten moduł ma przyciskać film? Przy zmianie klatki lepiej jest wyjąć go całego czy wystarczy podnieść blokadę i tylko przesunąć kliszę? Pytam bo nie chcę zniszczyć negatywów.

Czy to normalne, że powiększalnik rzutuje 95% klatki?

pozdrawiam :)
Załączniki
IMG_3390.jpg
Ostatnio zmieniony 11 cze 2011, 21:25 przez d.prowadzisz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

d.prowadzisz pisze:Powiększalnik działa. Zrobiłem nawet fotkę tego, co pokazuje się na desce ;)

Mam pytanie odnośnie jednego elementu umieszczanego w module, który trzyma kliszę na swoim miejscu. Jest tam płytka metalowa z wyciętym prostokątnym otworem na klatkę filmu, z napisem "sixma 35". W tej ramce są trzy czerwone, półprzezroczyste oczka, które widzę też w obrazie, który rzutuje powiększalnik. Cóż to jest? Robić z tym, czy bez tego?

Ten moduł ma przyciskać film? Przy zmianie klatki lepiej jest wyjąć go całego czy wystarczy podnieść blokadę i tylko przesunąć kliszę? Pytam bo nie chcę zniszczyć negatywów.

Czy to normalne, że powiększalnik rzutuje 95% klatki?
pozdrawiam :)
być może tak jest w przypadku "sixma 35" ja mam samą szybkę do 6x6 a zamiennie używam z dopiłowaną ramką 35mm od Krokusa 3 i obejmuje po około 0,7 mm milimetra więcej z każdej strony klatki :)
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Właśnie nie. Wyjmę tą blaszkę i jest to samo. W pionie mam jakoś 90-95% kadru, co widać nawet po załączonym wyżej pliku. Proporcje są 3:2 (900x600) a samo zdjęcie ma inne proporcje.
Załączniki
IMG_3389.jpg
Ostatnio zmieniony 12 cze 2011, 00:05 przez d.prowadzisz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ