Powiększalnik vs drukarka - dylemat..

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik vs drukarka - dylemat..

Post autor: d.prowadzisz »

Mam dylemat..

Chciałbym zacząć wykonywać odbitki w domu. Zastanawiam się pomiędzy zakupem powiększalnika, a pracą przy użyciu drukarki.


Za drukarką przemawia kilka rzeczy:

- prócz zdjęć z analoga, mogę drukować też z mojego cyfrowego EOS'a
- brak cyrków z zajmowaniem łazienki, na "ekspozycję stałą" nie mam szans
- czas, patrz wyżej, zanim wszystko zainstaluję, to spokojnie obrobię i wydrukuję fotografię
- dokładność obróbki, przykładowo maskowanie w PS (którego znam niezgorzej) jest o wiele szybsze i prostsze niż pod powiększalnikiem, a dopasowanie kontrastu dokładniejsze niż nawet dobrze opanowany split grading


Jednak z jakichś powodów używacie powiększalników. Co was do tego skłania?
jasiek52
-#
Posty: 7
Rejestracja: 28 gru 2008, 09:39
Lokalizacja: kieleckie

Post autor: jasiek52 »

Ja używam i powiększalnika i drukarki. Kiedyś zamierzałem mały i średni format realizować na powiększalniku, zaopatrzyłem się nawet w wielkie kuwety. Teraz robię to tak: z małego obrazka wszystko pod powiększalnikiem, ze średniego większość skanuję i drukuję, czasem coś powiększę. Powiększenia oczywiście cz-b, kolor tylko skanuję. Mały format nie drukuję ze skanu bo przy moim skanerze efekty mizerne - Epson 4870 jak dla mnie jest zadowalający od formatu średniego wzwyż. A że doszedł ostatnio duży format (4x5) to i on jest oczywiście skanowany, a cz-b LF dodatkowo robię jeszcze stykowe.
A slajdy 4x5 najpiękniej wyglądają na podświetlarce:)
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Jak się ma wydruk do powiększenia?
jasiek52
-#
Posty: 7
Rejestracja: 28 gru 2008, 09:39
Lokalizacja: kieleckie

Post autor: jasiek52 »

Z moich doświadczeń wynika, że powiększenie zawsze jest lepsze (w sensie ostrości, szczegółowości obrazu) od wydruku ze skanera. Dlatego mały obrazek powiększam. Przy średnim robię to rzadko - z lenistwa pewnie.
Jak będę miał negatywy warte ogromnych powiększeń, to zlecę to komuś, kto ma dobry powiększalnik, dobry papier itd. Przy kolorze podobnie - a slajdy dam także do zeskanowania i wydruku żeby uzyskać jak najlepszy obraz.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

d.prowadzisz pisze:Jak się ma wydruk do powiększenia?
Nijak. Nie wiem co dokladnie chcesz robić, ale inwestycja w drukarkę, która z grubsza będzie oferować taką jakość jak pierwszy z brzegu powiększalnik i niezbyt drogi obiektyw będzie Cię kosztować lekką ręką 10 razy tyle.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Całkowicie zgadzam się z kol. zieloo
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Hmm.. to dziwne, bo spotkałem głosy (i to całkiem poważnych osób), że dziś na uczciwej drukarce jest już lepiej. Większy wydatek to uczciwy skaner.
Awatar użytkownika
viper1986
-#
Posty: 19
Rejestracja: 15 lip 2009, 13:53
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

Post autor: viper1986 »

Dobrze kolego myślisz: tej pary nie możesz rozdzielić. Porządny Skaner + solidna drukarka.. O wiele łatwiej, taniej i przyjemniej pracuje się pod powiększalnikiem, tyle że bez stacjonarnej ciemni to ta cała zabawa zamienia się w koszmar.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

d.prowadzisz pisze:Hmm.. to dziwne, bo spotkałem głosy (i to całkiem poważnych osób), że dziś na uczciwej drukarce jest już lepiej. Większy wydatek to uczciwy skaner.
Nie jesst lepiej, jest inaczej. Mam w domu wydruki z epsona 9900 i sa rewelacyjne. Ostatnio do mojego labu sprowadzili inkjetowy baryt i to juz w ogole rewelacja, jednak druk jednego arkusza a4 to ponad 5 funciakow. Za to mam paczke przeterminowanego barytu z ebaya :-)
Poza tym powiekszalnik to zen, trzeba to lubic. I wtedy mozna korzystac z obu technologii, powiekszalnik hobbystycznie, drukara bardziej uzytkowo.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Rewelacja jak na drukarkowe standardy nie dodalem. Jawna proba wzorowania sie na srebrowym ideale :-)

Wyglada to naprawde dobrze ale trzeba sie zastanowic ile lat przetrwa wydruk a ile odbitka, jezeli komus na tym zalezy.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

A cienie nie blikują?
Lux mea lex
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Przy wydrukach tracisz jakość skanując i drukując. Przy odbitkach jedynie zły obiektyw Cię ogranicza i i tak nie tak bardzo jak przetwarzanie cyfrowe. Poza tym kupując dobry skaner + dobrą drukarkę zapłacisz tyle co za rewelacyjny powiększalnik, a i tak powinno zostać na papiery i chemię całkiem dużo. Nie dość, że każde zdjęcie będzie duuużo lepsze, to własnoręczne wykonanie daje masę satysfakcji. A no i nie można zapomnieć o tym, że drukarka, skaner i monitor muszą być dobrze skalibrowane, co wcale nie jest łatwe.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

powiem tak: porównywanie powiększalnika do drukarki nie ma sensu... chcesz powiększać, kręci cię to rób... nie chce ci się, rób cyfrowo i drukuj na drukarce...
- to indywidualna sprawa...
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Chyba jednak nie będę robił wiochy i wezmę mały powiększalnik.

Co sądzicie o Durst M600 COLOR? (nie licytować mi!;)) Da się tym pracować na papierach zmiennokontrastowych?

Skaner do odbitek musi spełniać o wiele niższe wymagania techniczne niż ten do negatywów?
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Skaner do odbitek musi spełniać o wiele niższe wymagania techniczne niż ten do negatywów?
przede wszystkim nie potrzebuje podświetlarki
ODPOWIEDZ