Powiększalnik vs drukarka - dylemat..

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

OK, dzięki!

Czy powiększalnik Durst M 600 posiada filtry do koloru? Można z nim używać papierów multigrade?
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

nie zalicytuję go - mam taki sam... jak kondensor nie jest pęknięty to kupować ... sam sie zastanawialem czy na zapas nie kupic - mój mi służy juz 11 lat :) obiektyw też niczego sobie miałem taki - nie potrzeba lepszego bo nie wiem czy jest :D

filtry agfy kupić i wyciąć równe 70x70 :)

------------------------------ Łączenie postów (slawoj)------------------------------

jak dobrze wywołasz filmy bedziesz i tak bez filtracji kopiować ;)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez PMW, łącznie zmieniany 10 razy.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

PMW pisze:jak dobrze wywołasz filmy bedziesz i tak bez filtracji kopiować ;)
Filtracja i tak się przyda, bo czasami chcemy większy lub mniejszy kontrast uzyskać, a maskowania itp są bardziej pracochłonne...
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

niedawno odwiedzil mnie pewien Pan i zachwalal nowe, rewolucyjne produkty drukujace z najwyzszej polki...pokazal probki (podobno) najlepszej kombinacji jaka mozna dzisiaj wydrukowac i w ogole duzo samych super rzeczy uslyszalem. pokazalem Panu zdjecie ktore lubie pokazywac osobom twierdzacym, ze druk w glebokich cieniach i delikatnych swiatlach dorownuje lub nawet przerasta tradycyjna odbitke.

Pan zamilkl, napil sie coli i pojechal pa pa....
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Zestaw do przyzwoitego druku czarno białego to drukarka za jakieś 2 tys. pln i zestaw tuszy za kilkaset złotych, dedykowanych do druku w czerni i bieli. Niestety nie będę dysponował takim zestawem. Zdecyduje się na powiększalnik i zobaczymy czy zdołam wycisnąć z niego uczciwe efekty ;)

Zastanawia mnie jednak, dlaczego często wydruki ze skanów kliszy wiszą nawet po galeriach, czyżby koszty i czas grały tak istotna rolę? Może tak mało już zostało dobrych printerów..

Spytam jeszcze o te filtry: czy to muszą być filtry Agfa, czy każde, które uda mi się przyciąć do 7x7?
Ostatnio zmieniony 07 cze 2011, 10:06 przez d.prowadzisz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

d.prowadzisz pisze:Zastanawia mnie jednak, dlaczego często wydruki ze skanów kliszy wiszą nawet po galeriach, czyżby koszty i czas grały tak istotna rolę? Może tak mało już zostało dobrych printerów..
Bo niektórzy zadowalają się bylejakością - niestety.

Jest taka przypowieść Jaskinia platońska.
Po krótce można powiedzieć, że ten kto nie widział dobrej tradycyjnej odbitki, to nie wie że taka jakość w ogóle istnieje.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

W takim razie polecam ;)
http://zawsze-kwadrat.pl/2011/01/masakr ... rsgallery/
Zwłaszcza fragment "Traditional photo baryte paper".

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

dobra już dobra nie namawiajcie tak ludzi na tą ciemnię bo zwiększy się popyt i papier podrożeje :lol:
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

A jak już jesteśmy przy papierze..

Więc.. Kupiłem sobie tego Dursta http://allegro.pl/powiekszalnik-durst-m ... 02648.html

Jest tam szufladka na filtry (to coś z czerwony paskiem)? Mogę użyć wszystkich filtrów, które się tam zmieszczą? Przykładowo Ilford Multigrade docięte na 7x7?

Bez filtrów mogę odbijać na papierach o stałej gradacji? Jest jakaś istotna różnica w jakości pomiędzy papierami stało a zmiennogradacyjnymi?
Ostatnio zmieniony 07 cze 2011, 22:10 przez d.prowadzisz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

bez filtracji papier zmiennogradacyjny zachowuje się jak papier o gradacji 2 lub 3 czyli normalny - czyli uogólniając: normalny negatyw - normalny papier...
d.prowadzisz pisze:Jest jakaś istotna różnica w jakości pomiędzy papierami stało a zmiennogradacyjnymi?

nie ma... jest za to róznica pomiędzy chlorosrebrowymi a bromosrebrowymi - :) bromosrebrowe dają cieplejszy odcień czerni.

Jest róznica w jakości i trwałości pomiędzy papierami barytowanymi a powlekanymi (rc) na korzyść tych pierwszych.

perfekcyjne rozwiązanie to wzorcowy negatyw skopiowany na stałogradacyjnym bromie o gradacji 2 + odbielanie miejscowe świateł.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Dzięki!

Skoro wyjściowa gradacja wynosi 2-3 to chyba nie będę się powstrzymywał i odbiję coś zanim zaopatrzę się w filtry.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Czy istnieje jakaś porażająca różnica w jakości pomiędzy papierami RC a FB?
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Jeszcze szybkie pytanko przed zakupem pierwszego papieru:

Skoro w papierze matowym ciężej - niż w przypadku papieru błyszczącego - uzyskać głębokie czernie i czyste, jasne światła, to znaczy, że wchodzi na niego mniejsza rozpiętość sceny niż na papier błyszczący?
Ostatnio zmieniony 08 cze 2011, 15:20 przez d.prowadzisz, łącznie zmieniany 1 raz.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Ja nie wiem ale ciemniowy glossy jest po prostu ladniejszy :-)
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

d.prowadzisz pisze:Czy istnieje jakaś porażająca różnica w jakości pomiędzy papierami RC a FB?
papier rc prawie pozbawiony jest struktury - jest to papier powlekany, często zawiera substancję wywołującą co negatywnie wpływa na jego trwałość. RC dobry jest do stykówek, poglądowych zdjęć - tanio i szybko .. coś jak fastfood

tradycyjny papier wymaga dłuższej obróbki, naświetlania, płukania, specjalnego suszenia - zastosowanie: wystawy, galerie, archiwa,
ODPOWIEDZ