Czym podkleić okładziny

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Czym podkleić okładziny

Post autor: kal800 »

Hej.

Jak w temacie - muszę podkleić czarne okładziny na kasetce A12 w Hasselu. Pytanie czym to najlepiej zrobić - kropelką? Chyba nie...
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Kiedyś się to kleiło na butapren. Ja czasami podklejam kropelką, tylko jak trzeba będzie coś naprawić i zdjąć okładzinę to może być problem (może się porwać). Lepiej więc czymś bardziej elastycznym.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Oklejałem już Starta, parę Kiewów i zawsze używałem do tego klejów typu butapren, szewski itp. Dawno temu klejono szelakiem, ale skąd wziąć teraz szelak? Kropelka odpada z dwóch powodów: ma tendencję do dawania białych nalotów trudnych lub nawet niemożliwych do usunięcia i w razie konieczności odklejenia (naprawa?) można zniszczyć okleinę.
Lux mea lex
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: D.M.M. »

Swego czasu, z braku butaprenu pod ręką, podkleiłem okładzinę w kasecie do S2a dociętym kawałkiem taśmy dwustronnej. Trzyma po dziś dzień ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Dewizowa jakaś. Dwustronną gąbczastą przyklejałem wieszaczki na taką firaneczkę na drzwiach. Nie zdążyłem zamknąć drzwi a wszystko odpadło ;-)
Lux mea lex
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: D.M.M. »

Cienka, bez podkładu, przezroczysta, dostałem od kolegi który się reklamą zajmuje.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Zagraniczna...
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze:Dawno temu klejono szelakiem, ale skąd wziąć teraz szelak?
ze sklepu dla plastyków. albo na ale-drogo kupić, jeśli takowego nie ma pod ręką. minus taki, że sprzedają minimum 200g, a to w sumie dość dużo. akurat kleję szelakiem pióra i pięć gramów od kolegi zużywam już drugi rok.

w każdym razie, szelak należy zalać spirytusem 95°, powiedzmy w stosunku 1:1, postawić w ciepłym miejscu, albo na łaźni wodnej i co jakiś czas mieszać. jeśli mieszanina jest zbyt płynna, dosypać szelaku i rozpuszczać dalej. myślę, że idealna byłaby konsystencja miodu akacjowego.

na AT jeden kolega pisał też o jakimś kleju poliuretanowym, ale przewagą szelaku jest to, że "puszcza" pod wpływem temperatury (suszarka do włosów nieodzowna) i łatwo go zmyć etanolem. no, dość łatwo.

taśmą dwustronną, zagraniczną kleiłem kiedyś magazynek broniki i tak sobie trzyma, a dla pewności wszystko przed klejeniem odtłuściłem benzyną po dwakroć.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Cokolwiek takiego kleiłem - klej szewski.
Nie capi tak, jak butapren, jest przeźroczysty i mniej brudzi a radzi sobie dokładnie tak samo.
Generalnie dowolny klej kontaktowy, który daje elastyczną spoinę.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

No dobra, a jak mi odłazi ta okleina, to lepiej ją całą zerwać, oczywiście nie uszkadzając jej, zdrapać z części metalowej resztkę kleju, po czym wyczyścić spód benzyną i przykleić ponownie, czy lepiej podkleić tylko tam gdzie odłazi?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

zależy jaki kawałek nie odłazi, jeśli masz standardowy problem z centymetrem czy połówką na brzegu, to zrywanie całości raczej nie ma sensu
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

Bardziej chodzi o to, że z kasety odlazła farba i żeby przemalować to porządnie farbą modelarską lepiej mieć pełen dostęp do elementów malowanych. Więc dlatego chciałem zerwać okładzinę, pomalować brzegi, metalowy element gdzie jest okienko na etykietę filmu (które też trzeba nota bene wkleić), potem przykleić porządnie okładzinę i cieszyć się nową kasetką ;).

Przy okazji - czy ktoś wie, jak zdjąć przycisk z napisem "12" do odczepiania kasety od korpusu? Czy na wcisk, czy jakoś inaczej?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

no to jeśli renowacja, to 'niestety' rozbiórka do zera
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

Niestety. Parę lat temu kupiłem kasetkę na ebayu, która miała być jako zapasowa docelowo - farba z niej odchodziła, okładzina również, jedyny plus to to, że to jest A12 trzeciej edycji z doposowanym wkładem z obudową. Teraz jak wszedłem na ebay żeby kupić ostatnią wersję w idealnym stanie, popatrzyłem na ceny i stwierdziłem, że chyba lepiej doprowadzić tę co mam do jako takiego stanu :))
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

tylko butapren ;) tylko pamiętaj, że on jest adhezyjny, czyli smarujesz i czekasz aż podeschnie i dopiero kleisz. Siła sklejenia jest proporcjonalna do docisku jaki przyłożysz do tego co sklejasz :) Okleiłem dziesiątki kaset i aparatów bronica s2a :)
God Is A Girl
ODPOWIEDZ