Mamiya 645 Pro TL - zawieszone lustro

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Szafran
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2008, 23:37
Lokalizacja: Jasło

Mamiya 645 Pro TL - zawieszone lustro

Post autor: Szafran »

Cześć,

Posiadam taki model od około 4 miesięcy. Ostatnio robiąc zdjęcia na lekkim mrozie zawiesiło mi się lustro (nie opadło) i nic na to nie pomaga (poruszanie guzikiem służącym do podnoszenia lustra, próba przewinięcia filmu itd). Ma ktoś może pomysł co mogło się stać? Ewentualnie znacie może kogoś kto takie rzeczy naprawia?

Pozdrawiam, Mateusz
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamiya 645 Pro TL - zawieszone lustro

Post autor: mrek »

Szafran pisze:Cześć,

Posiadam taki model od około 4 miesięcy. Ostatnio robiąc zdjęcia na lekkim mrozie zawiesiło mi się lustro (nie opadło) i nic na to nie pomaga (poruszanie guzikiem służącym do podnoszenia lustra, próba przewinięcia filmu itd). Ma ktoś może pomysł co mogło się stać? Ewentualnie znacie może kogoś kto takie rzeczy naprawia?

Pozdrawiam, Mateusz
Korzystam z serwisu Pana Nagova. Mogę zaświadczyć, że świetny fachowiec ale ceny ma adekwatne do swoich wysokich umiejętności.
Jeśli pytasz to pewnie nic nie słyszałeś o nim. Rzuć hasło w wyszukiwarkę.
Masz także tutaj zestawienie http://www.korex.net.pl/index.php/napra ... znego.html

Daj znać czym się zakończył problem. Rozważam zakup którejś M645 aby korzystać ze szkieł od Pentacona Six więc przyglądam się opiniom o tym sprzęcie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

również polecam usługi p. Nagova. absolutnie pierwsza liga!
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Chyba gdzieś czytałem że może się pojawiać problem z lustrem używając aparatu na mrozie gdy bateria jest słaba.
http://photo.net/medium-format-photography-forum/00VMrV
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Konkretnie należy zacząć od wymiany baterii.
Szafran
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2008, 23:37
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Szafran »

Z tą baterią masz racje, ale sęk w tym, że właśnie ją niedawno wymieniłem. Tak czy siak sprawdzę to, może faktycznie ta jakaś wadliwa jest, a jak to nie pomoże to będę się kontaktował z panem Nagovem.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Na mrozie nawet zupełnie normalna bateria, nie felerna, pada momentalnie.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Nomad pisze:Na mrozie nawet zupełnie normalna bateria, nie felerna, pada momentalnie.
może nie momentalnie, ale fakt, na mrozie żywot baterii jest zdecydowanie krótszy, warto mieć jedną, dwie w zapasie, w wewnętrznej kieszeni kurtki. jeżeli naszym zasilaniem są baterie AA warto zakupić eneloop,y firmy sanyo. producent deklaruje, a ja to sprawdziłem, mróz nawet ten -20' im nie straszny.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Ja mam identyczną Mamiyę i kiedyś w trakcie robienia zdjęć zawiesza się lustro można je tylko zwolnić przyciskiem wielokrotnej ekspozycji-już miałem wysłać aparat do naprawy ale przypadkiem przed wysłaniem wymieniam baterię i aparat odżył -wszystko chodzi bezbłędnie-pomyślałem ale ze mnie osioł przecież to migawka elektomagnetyczna. :oops:
jacek
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

Zeby nie zakładac nowego tematu to podepnę się pod ten :)

jako że na dniach wpadnie w moje ręce właśnie mamisia 645 pro tl która bardzo możliwe że będzie miała padniętą bateryjkę chciałbym się czym prędzej w taką zaopatrzyć i stąd moje pytanie jaka bateria standardowo siedzi tutaj w body ?

znalazłem takie info "Tego typu sprzęt potrzebuje zasilania: jedna bateria typu 2CR5 do windera oraz 476A 6V do korpusu. "

drugie info takie " ZASILANIE: 1 bateria 6V (alkaliczno-manganowa 4xLR44, srebrowo-tlenowa 4xLS44 lub litowa 2CR 1/3), istnieje możliwość zasilania z zewnętrznego zasilacza "

więc sam już się pogubiłem jaką mam w końcu kupić :/
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

2CR5 i 4lr44 Uwaga - to jest jedna bateria o takim symbolu, nie 4 pojedyncze baterie lr44 ! Reszta symboli to jej odpowiedniki.
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

Nomad pisze:2CR5 i 4lr44 Uwaga - to jest jedna bateria o takim symbolu, nie 4 pojedyncze baterie lr44 ! Reszta symboli to jej odpowiedniki.
Dzięki za informacje, teraz już wiem co i jak:)

2cr5 z tego co widzę po zdjęciu to chyba ta sama bateria która jest dedykowana do eosa 3, miałem gdzieś zapas ale odkąd kupiłem grip poszły w kąt i trzeba będzie teraz poszukać .

Ta druga natomiast przypomina mi bateryjkę która była w bronice etrsi ale nawet jeśli to ta sama to też raczej odnalezienie jej graniczy z cudem, ale tą drugą chyba zdecydowanie łatwiej i taniej można dostać w przeciwieństwie do 2 cr5.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

marcinfoto pisze:

Ta druga natomiast przypomina mi bateryjkę która była w bronice etrsi ale nawet jeśli to ta sama to też raczej odnalezienie jej graniczy z cudem,

Pozdrawiam
nie mam pewności czy dobrze cię rozumiem, ale baterie do ETRS kupisz bez problemu.

wpisz choćby na alledrogo 4LR44. różni producenci, trwałość/jakość również ale jest w czym wybrać :roll: od lat używam tych bateryjek do swojej bronisławy.
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

skoro w bronce są 4 lr 44 to wychodzi na to że dobrze mi się zdawało że miałem kiedyś takie same, miałem w sumie 3 bronki etrsi :)

W tej 645 która kupiłem nowością dla mnie będzie obiektyw 85 / 1,9 od zawsze jego jasność działała na mnie jak płachta na byka:D wreszcie zobaczę jakie daje efekty w praktyce :)

RB 67 sprzedałem bo największa jasność 3,5 i czasy max 400 to niestety nie dla mnie , ale fakt format negatywu i widok z matówki robi już wrażenie , nie to co 6 x 4,5.
nord pisze:
marcinfoto pisze:

Ta druga natomiast przypomina mi bateryjkę która była w bronice etrsi ale nawet jeśli to ta sama to też raczej odnalezienie jej graniczy z cudem,

Pozdrawiam
nie mam pewności czy dobrze cię rozumiem, ale baterie do ETRS kupisz bez problemu.

wpisz choćby na alledrogo 4LR44. różni producenci, trwałość/jakość również ale jest w czym wybrać :roll: od lat używam tych bateryjek do swojej bronisławy.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

myślę, że do celów foto lepiej nabyć srebrową 4SR44 tudzież litową CR2.
srebrówki wytrzymują około dwa razy dłużej niż alkaliczne. no i nie wylewają, gdybyś zapomniał wyjąć.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ