Jaki czas ma aparat Kershaw Eight-20 Penguin

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Jaki czas ma aparat Kershaw Eight-20 Penguin

Post autor: fotocyfrowe »

Witam,
nabyłem aparat Kershaw Eight-20 Penguin w dość dobrym stanie.
Chciałem zrobić nim kilka zdjęć bo mam akurat jedną rolkę Ilforda FP4 plus 125.
Zastanawiam się gdzie te zdjęcia robić bo aparat ma tylko f 11 i 16 oraz czas I i B.
Czas B to wiadomo ale ten pierwszy to jaki może być - 1/30, 1/50 ?
To jest taki model:
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Kersh ... 20_Penguin
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

może ta recenzja pomoże: http://www.lomography.com/magazine/2138 ... lomography

I = instatnt = 1/50 sek.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Post autor: fotocyfrowe »

Dziękuję, tylko chyba nie do końca zrozumiałem, gość zaleca używanie filmów ISO 100 i f11 w normalny dzień a w dużej jasności - śnieg, plaża f16 ? Drugie co mam wątpliwość to w pochmurny dzień doradza filmy ISO 400 ?

Jestem też ciekaw jaka ogniskowa jest w tym aparacie.
Jest ustawianie odległości 6, 10 stóp i na końcu INF czyli zapewne nieskończoniość.
Troszkę to ważne bo pryzmat do kadrowanie jest uszkodzony i praktycznie nic nie widać, trzeba będzie robić na oko pewnie z minimum 5m by złapać całą postać ;)
Ostatnio zmieniony 21 sty 2016, 16:56 przez fotocyfrowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Ogniskowa powinna wynosić 105 mm.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

fotocyfrowe pisze:Dziękuję, tylko chyba nie do końca zrozumiałem, gość zaleca używanie filmów ISO 100 i f11 w normalny dzień a w dużej jasności - śnieg, plaża f16 ? Drugie co mam wątpliwość to w pochmurny dzień doradza filmy ISO 400 ?
wynika to z reguły "słońce 16".

Obrazek

ustawiamy w aparacie szybkość otwarcia migawki jak najbardziej zbliżoną do odwrotności czułości filmu, a przysłonę otwieramy w zależności od potrzeb.

jako że ten aparat jest taką "idioten kamerą" z lat ubiegłych, korzystamy z tego co "fabryka dała". przy czym, używszy filmu 100/21* i czasu 1/50 powinniśmy wybrać przysłonę f/22, ale skoro jest f/16, to bierzemy f/16. jeśli lekko się zachmurzy, ale dosłownie leciuteńko, dajemy f/11. dalej, przeliczając, aby w pochmurny dzień móc korzystać z tego co oferuje aparat, nie mamy innego wyjścia, jak użyć filmu o czułości 400/27*.

co do ostrości, to myślę, że w pionowym kadrze te dziesięć stóp będzie ok. musiałbym sprawdzić na moim voigtlaenderze.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Post autor: fotocyfrowe »

Dzięki za info. Przy obecnej pogodzie poświęce tego przeterminowanego Ilforda ;)
I cyknę cos na próbę.

Sprawdzałem szerokość kadru (ogniskową) na około 3m przykładając do otwartej klapki na czasie B matówkę z moje wielkoformatowego.
Na moje oko ogniskowa wg. małego obrazka (36x24) to coś około 50mm. Dość szeroko widzi kadr.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

fotocyfrowe pisze:Sprawdzałem szerokość kadru (ogniskową) na około 3m przykładając do otwartej klapki na czasie B matówkę z moje wielkoformatowego.
Na moje oko ogniskowa wg. małego obrazka (36x24) to coś około 50mm. Dość szeroko widzi kadr.

no bo 105 mm to standard dla formatu 6x9 cm, dokładnie tak jak 50 mm dla 24x36 mm.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Post autor: fotocyfrowe »

Czyli w to co w małym obrazku 36x24 ma 50mm to w średnim 6x9 ma 105mm ?

A jak to się ma do wielkoformatowego, mam trzy obiektywy do mojego miechowca: 210mm Zeiss, 24cm niemiecki Shneider i 310 Meier.
Jest na błony cięte/szkła 13x18 i 10x15 + przystawka rolkasety 6x9

Czyli dla średniego obrazka to x2 z młego obrazka.

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo używam obecnie wyłącznie pełnej klatki canona i cropa x1.6 Aps-c a kiedyś jak miałem Pentacona Six TL to o tym nie myślałem bo byłem za mały :)
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

"standard" to przekątna klatki, to nie są wymyślone parametry, tylko fizyka ;)
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Post autor: fotocyfrowe »

O ile wiem to ogniskowa zależy od zastosowanego obiektywu a nie przekątnej klatki.
Co do słowa "fizyka" ... raczej optyka ;) Kiedyś jak chodziłem do szkoły podstawowej to była na fizyce optyka.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dobra, żeby dalej nie brnąć w zagadnienia z dziedziny optyki, kuknij do artykułu na Wiki, tam wszystko jest: czarne jak na białym.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Post autor: fotocyfrowe »

OK ;)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

fotocyfrowe pisze:O ile wiem to ogniskowa zależy od zastosowanego obiektywu a nie przekątnej klatki.
Ogniskowa tak, ale "standard" zależy od przekątnej. Stąd są znane zapewne Ci z cyfry ekwiwalenty.
fotocyfrowe pisze:Co do słowa "fizyka" ... raczej optyka ;)
To tak jakbyś powiedział, że algebra to nie matematyka. :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

W skrócie : "standart" to obiektyw o takiej ogniskowej, który przy danej przekątnej kadru daje kąt widzenia ok 45 stopni. W praktyce jako obiektywy standardowe używane są obiektywy o ogniskowej minimalnie dłuższej.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Nomad pisze:W praktyce jako obiektywy standardowe używane są obiektywy o ogniskowej minimalnie dłuższej.
prócz "starych" bronik 6x6, w których standard miał 75 mm.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ