Woda demi

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Woda demi

Post autor: kal800 »

Jak sobie radzicie z tym zagadnieniem - ja załatwiam temat w sposób raczej banalny - kupuję na stacji baniaki 5cio litrowe za 8 zł, jeden taki starcza mi na dwa wołania, wyrzucam i kupuję nowe. Mam natomiast przeświadczenie, że chyba sporo za ten interes przepłacam - po pierwsze za baniak, który potem wyrzucam, po drugie tytulem marży na stacji. Poza tym gdzieś mi się obyło o uszy, że taka woda nie do końca jest OK do naszych zastosowań, że nie jest to prawdziwa woda destylowana...
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

W supermarkecie taka sama woda kosztuje 2,6 czy cóś koło tego.... Na pewno mniej, niż 3 zł.
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Przefiltruj, przegotuj i masz za 50 groszy.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

kiedyś tachałem wodę z pracy, ale prace zmieniłem. do marketu biegać mi się nie chciało, wiec kupiłem sobie dzbanek do filtrowania z filtrem węglowym, o dziwo daje radę. do płukania używam kranówki przelanej przez filtr sznurkowy z dokładnością filtrowania do iluś tam mikronów. trochę duży, ale swoje robi :roll:

http://www.iwomat.pl/pl,produkt-Zestaw- ... C5%82a,785

link pierwszy z brzegu, używam pojedynczego filtra, nie zespołu jak na zdjęciach
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

ja używam demi z marketu, dwa cośtam za pięć litrów, można znaleźć taniej ale nie używam jej aż tyle, żeby trzeba było szukać alternatywy.

Przefiltrowana też w sumie wystarczy...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Stówkę kosztuje filtr odwróconej osmozy. Prawidłowo eksploatowany starcza na przefiltrowanie kilkudziesięciu m3 wody. Woda po nim osiąga czystość laboratoryjną. U mnie w zimie (niska temperatura poprawia jakość kosztem szybkości) woda z niego ma 2 mikro simensy przewodności. Latem 4.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

" Nie trzeba koniecznie używać wody destylowanej, ponieważ wysokie pH wywoływacza wyreguluje pH całego roztworu. Zazwyczaj kranówka nadaje się do ciemni, jeśli tylko można ją pić. Każda woda zdatna do picia może być, chyba że ma za dużo żelaza lub minerałów (zostawiają ślady na wannach i umywalkach)..." cytat z Mike'a Johnston'a można się zgadzać z ta teorią, lub nie. osobiście uważam, że jest duża różnica pomiędzy kranówkaą, a kranówką filtrowaną, czy wodą demi.

ps. tekst traktuje o wywoływaniu Trix'a w D76.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Ok, tylko za stówkę to raczej rozsądnej przepustowości się chyba nie dostanie, chyba że się mylę, ale nie znalazłem.

Najtaniej zamontować za tą stówkę zestaw dwóch/trzech filtrów sznurowy, może odżelaziający i zmiękczający. Będzie odpowiednia przepustowość i zdecydowanie wystarczająca czystość.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

taharii pisze:Ok, tylko za stówkę to raczej rozsądnej przepustowości się chyba nie dostanie, chyba że się mylę, ale nie znalazłem.

Najtaniej zamontować za tą stówkę zestaw dwóch/trzech filtrów sznurowy, może odżelaziający i zmiękczający. Będzie odpowiednia przepustowość i zdecydowanie wystarczająca czystość.
ponoć najefektywniej taki zestaw funkcjonuje w układzie ---> sznurkowy-----> ceramiczny-----> węglowy-->
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

J.A. pisze:Stówkę kosztuje filtr odwróconej osmozy. Prawidłowo eksploatowany starcza na przefiltrowanie kilkudziesięciu m3 wody. Woda po nim osiąga czystość laboratoryjną. U mnie w zimie (niska temperatura poprawia jakość kosztem szybkości) woda z niego ma 2 mikro simensy przewodności. Latem 4.
Dasz linka do takiego wichajstra? Ja znalazłem takie, ale za 500 najmarniej...

Dzięki
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

> Proszę bardzo <

Tylko trzeba mieć świadomość, że wydajność takiej filtracji jest raczej mała.
Ale po pierwsze do wywołania jednego filmu potrzeba nie więcej niż 10 litrów wody, wraz z tą potrzebną na przygotowanie chemii.
Czyli membrana o wydajności 75 GPD 75 US Galon na dobę, w ciągu dwóch godzin przefiltruje 10 litrów.

A dział akwarystyki polecam, pompki cyrkulacyjne, termostaty. Tylko tam, bo tanie o dobre.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

J.A. pisze:> Proszę bardzo <

Tylko trzeba mieć świadomość, że wydajność takiej filtracji jest raczej mała.
Ale po pierwsze do wywołania jednego filmu potrzeba nie więcej niż 10 litrów wody, wraz z tą potrzebną na przygotowanie chemii.
Czyli membrana o wydajności 75 GPD 75 US Galon na dobę, w ciągu dwóch godzin przefiltruje 10 litrów.

A dział akwarystyki polecam, pompki cyrkulacyjne, termostaty. Tylko tam, bo tanie o dobre.
I mówisz, że taka woda z filtra będzie OK - nie gorsza niż ta ze stacji?

jeżeli tak to super, wydajność absolutnie wystarcza, przy moim "przerobie" mógłbym raz na tydzień odfiltrowywać 10-20 litrów i spokojnie wystarczy. pytanie, czy uruchomienie tego ustrojstwa nie jest aby zbyt upierdliwe.

10 litrów na film??? Sporo. U mnie wygląda to tak (zakładając wołanie 2*120 naraz)

1. Pierwsze płukanie, żeby usunąć zabarwienie z filmu - 1l
2. Wywoływacz - 0,8l przy proporcjach 1:4
3. Przerwanie i utrwalenie - 1,8l na 10 filmów, zatem w przybliżeniu 0,4l na 2 filmy
4. Kąpiel po właściwym płukaniu wodą z kranu - 1l
5. Płukanie w mirasolu - 1l

Zatem na dwie 120tki schodzą mi 4 litry, na jedną 2 litry. Chyba, że do płukania także stosujesz wodę demi, to będą dodatkowe 4 litry ca cykl.

Kal
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

kal800 pisze:I mówisz, że taka woda z filtra będzie OK - nie gorsza niż ta ze stacji?
Od tej ze stacji to każda woda będzie lepsza.
Odwrócona osmoza to obecnie najtańszy sposób na uzyskanie bardzo czystej wody. Takich stacji (tylko większych) używa się do odsalania wody morskiej.
kal800 pisze:jeżeli tak to super, wydajność absolutnie wystarcza, przy moim "przerobie" mógłbym raz na tydzień odfiltrowywać 10-20 litrów i spokojnie wystarczy. pytanie, czy uruchomienie tego ustrojstwa nie jest aby zbyt upierdliwe.
Odkręca się kranik i woda ciece do baniaczka.
kal800 pisze:Zatem na dwie 120tki schodzą mi 4 litry, na jedną 2 litry. Chyba, że do płukania także stosujesz wodę demi, to będą dodatkowe 4 litry ca cykl.
Ja wszystko robię w tej wodzie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Ma sens jeśli się ma dużo miejsca do przechowywania wody, jeden film może i 10 litrów, ale jak chcesz coś powiększać, czy zaszaleć z dwoma a nie daj boże trzema filmami z wypadu (Cz/B, slajd i portra) to już kupa, bo trzeba by mieć beczkę w pokoju...

ponoć najefektywniej taki zestaw funkcjonuje w układzie ---> sznurkowy-----> ceramiczny-----> węglowy-->
mówisz..
właśnie majstruję w piwnicy miejsce na filtry - taką kolejność w takim razie sobie zapodam. 6l na minutę albo 18l na minutę można wybrać. 18 powinno spokojnie wystarczyć i nie zdławić całego ciśnienia (mam nadzieję ;P)
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

taharii pisze: właśnie majstruję w piwnicy miejsce na filtry - taką kolejność w takim razie sobie zapodam. 6l na minutę albo 18l na minutę można wybrać. 18 powinno spokojnie wystarczyć i nie zdławić całego ciśnienia (mam nadzieję ;P)
dobra wiadomość jest taka, że te filtry podpina się pod miejską sieć wodociągową (znajomi tak mają zrobione w domu prywatnym, zaraz po wejściu wody do podpiwniczenia) wnioskując z powyższego, gdyż nie pytałem, w kranach w całym domu mają nieźle przefiltrowaną wodę, cieknącą normalnym ciśnieniem - normalnym, lub niezauważalnie mniejszym. sądzę więc, że jest to więcej niż 6 litrów na minutę.


a teraz zła wiadomość. mieszkam w bloku, nie mam miejsca w łazience na taki zestawik, bo gdybym miał, ani by mi brewka nie pyknęła by go zainstalować :roll:
ODPOWIEDZ