Neopan 100 acros - w czym wołać?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Neopan 100 acros - w czym wołać?

Post autor: kal800 »

Jak w temacie, jakie macie z tym doświadczenia?

Probowalem w perceptolu swojego czasu i wychodziło ok, ale chętnie bym poeksperymentował - może rodinal?

Jak na wolny materiał, oczekuję pięknej tonalności i drobniutkie ziarenko.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

mam bardzo małe doświadczenie z acrosem. nie, żebym nie lubił tego negatywu, ale kodaki w zupełności mnie wciągnęły. posiadam przeskanowany i opisany jeden negatyw o którym piszesz. wywoływałem w D76 1+3 przez 17 minut. efekt? nie jest to TMax, ale przyznaje, że tonalnie daje rady. zdjęcie bez jakiejkolwiek korekty, skanowane na fabrycznych ustawieniach softu epsona.

Obrazek
Miburo
-#
Posty: 319
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

Fuji Neopan Acros 100 to jest najlepszy negatyw portretowy na świecie, nie ma lepszego i nikt mi nie powie, że jest inaczej. A jeżeli jeszcze wywołasz go w atomalu, to będzie taka żyleta, że nic mu nie dorówna! To moje subiektywne, ale poparte doświadczeniem, zdanie.

W rodinalu raczej bym go nie wołał - neopan jest bardzo drobnoziarnisty, a rodinal to wywoływacz na grube ziarno, szkoda psuć drogi negatyw:-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jeśli małe ziarenko, to na pewno nie Rodinal.
Ja bym zrobił w XTolu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

@nord

piękna fotka, w moim stylu :) - tu jest trochę moich - flickr.com/kal800 - jest trochę kombinacji materiał/wywoływacz

nie wiedzieć czemu, ale jakoś mi materiały kodaka nigdy nie leżały - ani negatywy (b&w i C41), ani diapozytywy ani chemia. ale ten D76, to chyba ten sam pies co ilfordowski ID-11, a może się mylę?

natomiast mocno mnie zaciekawiła kwestia skanowania - jak rozumiem, wyskanowałeś to Epson Scanem i bez PSa wrzuciłeś na stronę? Jaki to skaner? Ja mam V700, skanuję Sliverfastem, ale potem zawsze photoshop, tyle że ja skanuję w trybie raw - z wszelkimi korektami wyłączonymi....

@Miburo - zaciekawił mnie ten atomal - nie słyszałem o tym wynalazku jeszcze... co to zacz?
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

Może być też DDX
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: darekdp »

kal800 pisze:
@Miburo - zaciekawił mnie ten atomal - nie słyszałem o tym wynalazku jeszcze... co to zacz?
Jak pamiętam, to atomal = A49. Ale może się mylę, bo stary już jestem.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: zousan »

Mój ulubiony negatyw do landszaftu. Ja wywołuję go w Xtolu 1:1 (jak z resztą prawie wszystko) ze względu na jego wydajność i bardzo drobne acz ładne ziarno. Zdecydowanie najlepsze ze względu na tonalność i ziarno negatywy miałem w dedykowanym Fuji Microfine, niestety kosztem niewielkiej utraty szybkości.

Xtol i Acros 35mm:
Obrazek
Obrazek
Xtol i Acros 120:
Obrazek
Microfine i Acros 35mm:
Obrazek
Obrazek
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

No dobra, część materiału zrobie w dd-x, a część w id-11 albo xtol jak uda mi się kupić w sklepie...

Mam 6 rolek 120 - można poeksperymentować ;)
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

kal800 pisze:@nord

piękna fotka, w moim stylu :) - tu jest trochę moich - flickr.com/kal800 - jest trochę kombinacji materiał/wywoływacz

nie wiedzieć czemu, ale jakoś mi materiały kodaka nigdy nie leżały - ani negatywy (b&w i C41), ani diapozytywy ani chemia. ale ten D76, to chyba ten sam pies co ilfordowski ID-11, a może się mylę?

natomiast mocno mnie zaciekawiła kwestia skanowania - jak rozumiem, wyskanowałeś to Epson Scanem i bez PSa wrzuciłeś na stronę? Jaki to skaner? Ja mam V700, skanuję Sliverfastem, ale potem zawsze photoshop, tyle że ja skanuję w trybie raw - z wszelkimi korektami wyłączonymi....

@Miburo - zaciekawił mnie ten atomal - nie słyszałem o tym wynalazku jeszcze... co to zacz?
mój skaner to V600 i to wszystko :) jedynie co ze zdjęciem uczyniłem to zmniejszyłem jego rozmiar irfanem. skanuję w jpg, żeby zaoszczędzić miejsca na dysku, a jedyną obróbkę jaką stosuję, to usuwanie białych paproszków, ale to też tylko wówczas, gdy chcę zdjęcie wrzucić na stronę, lub gdy chcę zanieś plik do labu. dla jednego dwóch nie chce mi się iść do ciemni.

Miburo pisze:Fuji Neopan Acros 100 to jest najlepszy negatyw portretowy na świecie, nie ma lepszego i nikt mi nie powie, że jest inaczej.
tak się składa, że głownie portretuje i bardzo zaciekawiło mnie to co piszesz. możesz nieco bardziej rozwinąć temat. czy to co piszesz możesz czymś podeprzeć, czy to tylko twoje widzimisię?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

mnie tam acros we wszystkim wychodził dobrze. czy to w rodinalu 1:100, czy to w ultrafinie PLUS.

http://www.ipernity.com/tag/pbrbit9n/keyword/2771057
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

...czy Acros 100 w wersji 120 jest nadal w produkcji czy to co w sklepach to już resztki magazynowe ?
Miburo
-#
Posty: 319
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

Napisałem, że dla mnie to najlepszy negatyw do portretu w formacie 120. Jest to oczywiście wyłącznie moje subiektywne odczucie (ale przynajmniej poparte sporym doświadczeniem). Wcześniej portret średnim formatem robiłem głównie na HP5, który jest genialny. Nieudane próby z TX400 pomijam, bo to było nieporozumienie. FP4 też jest fajny, ale mi nie podszedł. Dopiero jak trafiłem na Acrosa, to mnie uderzyło! Nie potrafię opisać, na czym polega różnica, ale ją widzę. Po prostu to wszystko, co by się dobrego napisało o hp5 - acros ma bardziej:-) Ale musi był wołany w Atomalu.
Atomal to wywoływacz Agfy (teraz zdaje się Adox go produkuje), nie wiem, czy nowy skład się jakoś różni, czy nie, nigdy nie próbowałem, bo mi udało się kiedyś kupić większą ilość pudełek z lat 70., a że wywoływacz jest w proszku, to nic ze swoich właściwości nie stracił. A zatem po prostu organoleptycznie - na podstawie mojego własnego doświadczenia i subiektywnych odczuć, gdybym był bardzo bogaty w szelest, to bym używał tylko neopana:-)
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

@miburo

Wymoczyłem 3 rolki w DD-X, zostały jeszcze 3 - chyba pojadę do końca na tej zupie, jak wyskanuje, to się pochwale :)

Atomal sprawdze następnym razem, bom bardzo ciekawy. Ja od zawsze robiłem na Deltach, jak potrzeba ciut szybkości, to 400tka + microphen są niezrównane, natomiast jak mam porównywać Deltę 100 i Acrosa, to zdecydowanie wiem co mam nakręcić na szpulę ;).

Dla mnie niedoścignionym wzorem jest APX25... Ale to se newrati....

Kal
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Miburo pisze:Napisałem, że dla mnie to najlepszy negatyw do portretu w formacie 120.)

no to mi ulżyło, bo już myślałem, że coś mnie ominęło. sukcesów życzę. :roll:
ODPOWIEDZ