"stara" chemia - co mogę jeszcze wykorzystac

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

"stara" chemia - co mogę jeszcze wykorzystac

Post autor: tomstg »

Szanowni,
Jestem praktycznie nowy w temacie wywoływania filmów b&w, bo pierwsze kilka filmów zrobiłem kilka lat temu ale od tamtego czasu chemia czekała na nową okazję. Wygrzebałem to co wtedy zakupiłem i mam watpliwosci czy da radę tego jeszcze użyc. Stock ID11 stał sobie 6 lat w butelce harmonijkowej pod korek, która nie pusciła, ale po odkreceniu w srodku widac było dosc spory krystaliczny nalot, a sam płyn miał barwę piwa. Zdecydowałem ze idzie do do zlewu. Co do reszty nie wiem, pewne rzeczy podejrzewam ze sie bedą nadawac, ale pewne nie - proszę o podpowiedz/rade co zrobic:
1. AGEFIX koncentrat - butelka wypelniona w ilosci 60%, ale płyn lekko skrystalizował i zabarwił sie na żółto - podejrzewam, ze do wylania...
2. utrwalacz 2M-UK - nie otwarta paczka z proszkiem, daty ważnosci nie zauwazyłem ale podejrzewam, ze po rozrobieniu produkt bedzie pełnowartosciowy - zostawiłbym do użycia...
3. foma citro - jakies 60% wypelnionej butelki 250ml, kolor wesoły zóltawo-pomaranczowy, data przydatnosci 2006, zakładam ze skoro nie zmienił barwy na niebieski (wskaznik zuzycia) to moze byc dobry - zostawiłbym do użycia...
4. Tetenal Mirasol 2000 - jakies 60% buteleczki 250ml, wesoło chlupocze, podejrzewam ze bedzie dobry - zostawiłbym bo co niby miało by sie zepsuc w detergencie...
5. Ilfosol S - butelka 250ml zupełnie nieotwartego wywoływacza, stan jak z półki sklepowej, lekko zapadnięta. Nie ma daty waznosci na opakowaniu. Podejrzewam ze ponad 6 lat nie przetrwała, to nie proszek - do wyrzucenia/wylania?

Z gory dziekuje za podpowiedz co mozna zrobic z powyzszymi.

pozdrawiam
Tom
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Re: "stara" chemia - co mogę jeszcze wykorzystac

Post autor: sejmajnejm »

tomstg pisze:
4. Tetenal Mirasol 2000 - jakies 60% buteleczki 250ml, wesoło chlupocze, podejrzewam ze bedzie dobry - zostawiłbym bo co niby miało by sie zepsuc w detergencie...
5. Ilfosol S - butelka 250ml zupełnie nieotwartego wywoływacza, stan jak z półki sklepowej, lekko zapadnięta. Nie ma daty waznosci na opakowaniu. Podejrzewam ze ponad 6 lat nie przetrwała, to nie proszek - do wyrzucenia/wylania?
Mirasol kiedyś mi zmętniał, zatem sprawdź czy się nadaje. Ilfosol na pewno do wylania - bazuje na witaminie C i był (bo już go nie robią) nietrwały.

Poza tym czy warto ryzykować zmarnowanie filmów dla kilkudziesięciu złotych?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

mirasol to nie tylko "detergent". w każdym razie jak napisał kol. sejmajnejm przechowywany długo po otwarciu mętnieje i daje zacieki na filmie. do papieru się nada.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Post autor: tomstg »

Ilfosol leci zatem do rur. Mirasol sprawdzę i ewentualnie nabede nowy, rzeczywiscie szkoda zepsuc sobie zdjecia. Agefix koncentrat w zasadzie tez spisałem na straty z racji pieknych kolorowych kryształków pływających w srodku.

A co z tym citro i utrwalaczem w proszku - myslicie ze sie nadają, czy kupowac swieze? Wiem ze moge zrobic przerywacz na bazie kwasu octowego (octu spirytusowego?), ale wolabym nie mieszac chemii kuchennej z fotograficzną, tak dla "zasady", nomen omen. Citro + jakis utrwalacz koncentrat to koszt ok 40 zł wiec mało nie jest.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

fomacitro to nic innego jak kwas cytrynowy ze wskaźnikiem.
osobiście kupuję kwas cytrynowy w hipermarkecie, wskaźnika nie potrzebuję. przerywacz używam tyle co utrwalacz, potem wymieniam na nowy. torebka stugramowa kosztuje parę złotych, więc stać mnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

generalnie wyznaję staropolską zasadę, że dobre to jest stare wino i że szkłem doopy nie obetrzesz :roll: to co wymieniłeś, nie kosztuje nawet 50 złotych, więc nie ma o czym mówić.
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Post autor: tomstg »

Mirasol nadal krystalicznie czysty wiec zostaje. No i zdecydowałem ze kupie jednak jakis nowy utrwalacz w koncentracie:)
W weekend pewnie dopstrykam film do konca i zrobie wywołanie.
Dzieki wszystkim za pomoc!
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

nord pisze:generalnie wyznaję staropolską zasadę, że dobre to jest stare wino i ...
...o skrzypce :mrgreen:
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Wino wypije każdy, na skrzypcach już niestety nie każdy zagra 8-) o.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
o, to jest dobre. muszę poszukać instrukcji do FED-5, tam też pewnie znajdę takie perełki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

Post autor: skytruck »

rbit9n pisze:
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
o, to jest dobre. muszę poszukać instrukcji do FED-5, tam też pewnie znajdę takie perełki.
Moja ulubiona "perełka", z książki bdajże Cypriana:

"Wycieczka bez aparatu fotograficznego daje jedynie połowę radości"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

skytruck pisze:
rbit9n pisze:
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
o, to jest dobre. muszę poszukać instrukcji do FED-5, tam też pewnie znajdę takie perełki.
Moja ulubiona "perełka", z książki bdajże Cypriana:

"Wycieczka bez aparatu fotograficznego daje jedynie połowę radości"
natomiast moją maksymą jest.." prawdziwa sztuka w fotografii jest wówczas, gdy podczas robienia zdjęcia, ktoś kopnie w statyw.." :roll:
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Post autor: tomstg »

"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Autor instrukcji tego światłomierza stawia na równi wybór ekspozycji i wykonanie fotografii - i jedno i drugie to sztuka. Wystarczy chodzić ze światłomierzem, mierzyć, wybierać ekspozycję i już jesteś artystą. :-)
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

tomstg pisze:
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Autor instrukcji tego światłomierza stawia na równi wybór ekspozycji i wykonanie fotografii - i jedno i drugie to sztuka. Wystarczy chodzić ze światłomierzem, mierzyć, wybierać ekspozycję i już jesteś artystą. :-)

nie zrozumiałeś, bywa :roll:
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Post autor: tomstg »

nord pisze: nie zrozumiałeś, bywa :roll:
to była ironia... ;)

A tak podsumowując temat, to wczoraj wywołałem testową rolkę Neopana 400 6 lat po terminie waznosci, ale przechowywaną w lodowce. Z wymienionej powyżej starej chemii wykorzystałem tylko Mirasol. Po tych kliku latach przeterminowania miałem wrazenie ze obnizyła mu sie zdolnosc nawilzania (słabiutko sie pienił) wiec musiałem zrobic stezenie 3 razy wieksze niz nominalne. Stare foma citro zastapiłem jednak zgodnie z radami Kolegów roztworem octu. Wszystko wyszło bardzo dobrze. Film wyglada na ładnie naswietlony na nominalnej czułosci (to były rownoczesnie testy kupionego uzywanego nikona fe2). Oby tak dalej:) (w planach robienie odbitek)

Niestety z nawijaniem filmu do krokusa 800 musiałem sie ostro namordować w worku ciemniowym. Rozczarował mnie, bo sam koreks wyglada na prawie nowy a jednak film prawie w ogole nie chciał wejsc w szpulke, pomimo starannego przyciecia rogow filmu na okrągło. Chyba trzeba sie rozejrzec za jakims porządnym koreksem.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
ODPOWIEDZ