Papiery muliti

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

nie każda głowica da efekt filtrów. Np, z meoptą miałem problem z osiągnięciem wartości równej dla filtra Ilforda nr 5
God Is A Girl
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Głowice potrafią mieć wypalone filtry, a filtry zajmują rękę potrzebną do machania no chyba, że jest szuflada i stabilny powiększalnik. Kondensor wolę jako źródło. Tu chyba nie ma recepty raczej upodobanie, wygoda, subiektywna ocena efektu. Ja wolę filtry. Nie lubię machać pokrętłami w lewo i w prawo. Można na głowicy w sumie mieć jeden filtr ustawiony, a drugi np. podkładać.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

a mnie dziś spotkała ciekawostka. Filtry Ilforda, i filtr 5 zachowuje się jak zeszmaciały 1 :> I o co kaman nie wiem. Sprawdzę na filtrach AGFY bo może mam źle oznaczone ;)
God Is A Girl
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Normalna sprawa..te filtry trzeba wymieniać co jakiś czas bo blakną. Stare Ilfordy nadają się na śmietnik.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

przewaga filtrów nad głowicą jest taka, że łatwiej wymienić.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

przewaga filtrów nad głowicą jest taka, że łatwiej wymienić.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

W sensie, że łatwiej zakupić nowy komplet filtrów niż nowe filtry do głowicy ?
PS Te w głowicy też nie są na wieczność !
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

m6nj pisze:Normalna sprawa..te filtry trzeba wymieniać co jakiś czas bo blakną. Stare Ilfordy nadają się na śmietnik.
Moje nie sa stare ;)
A przyczynę znalazłem. To nie wina filtrów ;)
God Is A Girl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

łatwiej (wygodniej) zakupić filtry do szufladki, niż do głowicy lob całą głowicę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

ja całą głowicę Color 3 z mieszaczami kupiłem nową za chyba 120zł, nawet plomby miała(notabene których ślad po takim czasie zostanie chyba na zawsze :-/ ). A miałem wcześniej stare polskie szklane filtry w takim ładnym pudełku, przeszedłem na głowice bo wygodniej a skrajnych wartości nigdy nie używałem. Swoją drogą dodatkowym plusem była możliwość wydłużenia czasu naświetlania(w Color 3 masz pokrętło intensywności światła), świetna sprawa bo nie przepadam za czasami 0.1-2~3s. Wole na spokojnie naświetlać, i w razie czego łatwo wydłużyć czas naświetlania zdjęcia gdy trzeba coś delikatnie przysłonić.
ODPOWIEDZ