Kiev 6c vs Bronica Sq-b porownanie uzytkownika

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

A owszem, chodzi mi również o rachunek ekonomiczny.
Co do zrobienia Petzvala , to nie doceniasz skali problemu - kiedyś miałem "zrobić" zwykłego trypleta, tyle że w miarę poprawnie działającego. Gdyby nie wymóg "nówki sztuki" taniej było by polować na oryginała- koszt wykonania samych części grubo przekroczył te tysiąc złotych, do tego soczewki, generalnie tania impreza to nie była. A ten ersatz miał tylko dawać wyraźny obraz na matówce !
Zaś Petzval, gdzie trzeba skopiować bardzo konkretny sposób rysowania a więc dokładnie odtworzyć układ optyczny... Auć. To może być co najwyżej ciekawe wyzwanie dla hobbysty.
Z resztą nie o tym jest temat i dobrze o tym wiesz.
Zaś co do rynku krakowskiego to się do niego odnoszę bo go doskonale znam, wiem co kiedy za ile i w jakim stanie. I to od podszewki i z detalami. Co z tego że za porównywalne pieniądze jest do kupienia Thambar w Hong Kongu ? No jest, wisi sobie, nie pierwszy i nie ostatni, akurat to szkło da się znaleźć. Tyle że ryzyko kupna falsa jest w takich transakcjach ogromne. Patrzyłem na oferty i w tej chwili na internecie na 5 aukcji jakie oglądnąłem trzy to typowe miny.
Ale ja przez ostatnie 20 lat miałem w rękach 7 różnych sztuk, i nawet na zdjęciu jestem w stanie to wyłapać - ktoś bez doświadczenia się przejedzie.
PS Mamyia 7 w Bielsku była do kupienia rok temu.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

A wystarczy dać autorowi możliwość zamknięcia wątku...
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

Panowie,wielu,tak jak ja,szukam tu odpowiedzi na pewne pytania.Bardzo bym Was prosił o, w miarę odpowiedzi KONKRETNE,a nie popis waszych,wybujałych fantazji.
Chcącemu nie dzieję się krzywda
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Niestety, na pewne pytania odpowiedzi mogą być wyłącznie subiektywne.
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

Miburo pisze: odbitka stykowa ....
fajne
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

Macie bardzo dużą wiedzę,więc jeżeli chcecie się nią podzielić,to jeżeli prosi Was o pomoc początkujący w pewnej kwestii kolega,to postarajcie się udzielić mu jasnej odpowiedzi.Przeglądając forum zauważyłem,że niektórzy nie potrafią na proste pytania,prosto odpowiedzieć.Mania wielkości???Darujcie to sobie,jeżeli nie potrafisz prosto odpowiedzieć na pytanie,to nie pisz wcale.Proste,proste.
Chcącemu nie dzieję się krzywda
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Z tym apelem, o ćwierć wieku się spóźniłeś.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

sky72, proste odpowiedzi prowadzą tylko do mechanicznego naśladownictwa. Mnie uczono, że najważniejsze jest nie uzyskanie odpowiedzi, tylko uzyskanie drogi do niej.
Nomad pisze:Z tym apelem, o ćwierć wieku się spóźniłeś.
I bardzo dobrze. Bo dzięki temu są tu ludzie którzy nie tylko potrafią udzielić odpowiedzi, ale też potrafią wyjaśnić dlaczego.

Co do Patzvala, to skoro 32 letni optyk potrafił obliczyć ten obiektyw w 1840 r. I skoro w ciągu 10 lat został on skopiowany przez wielu producentów (bo paten chronił go tylko w CK), to jestem znam przynajmniej dwa warsztaty w Polsce, które by go skopiowały.

A tak zupełnie na marginesie.
jakie było pytanie? Bo mi się zdaje, że w tym wątku nie chodziło o pytanie, tylko o subiektywne porównanie.
Gdy mamy do czynienia z subiektywnym tematem, to temat nabiera własnego życia. I bardzo dobrze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

sky72 pisze:5 stron,w tym raptem 2 na temat.Boże...
sky72 pisze:Panowie,wielu,tak jak ja,szukam tu odpowiedzi na pewne pytania.Bardzo bym Was prosił o, w miarę odpowiedzi KONKRETNE,a nie popis waszych,wybujałych fantazji.
sky72 pisze:Macie bardzo dużą wiedzę,więc jeżeli chcecie się nią podzielić,to jeżeli prosi Was o pomoc początkujący w pewnej kwestii kolega,to postarajcie się udzielić mu jasnej odpowiedzi.Przeglądając forum zauważyłem,że niektórzy nie potrafią na proste pytania,prosto odpowiedzieć.Mania wielkości???Darujcie to sobie,jeżeli nie potrafisz prosto odpowiedzieć na pytanie,to nie pisz wcale.Proste,proste.
dobre, bardzo dobre. nie wiem czy zauważyłeś, ale ten wątek wygląda w ten sposób:
dzień dobry!
kupiłem na straganie kilo pomarańczy i kilo bananów. owoce zjadłem ze smakiem i chce się z wami podzielić moimi przemyśleniami. zalety pomarańczy widzę takie, a wady takie, zaś z bananami jest tak.
żadnego pytania, żadnej prośby pomoc, więc nie wiem, czego wymagasz. zaczyna się subiektywnie i tak się ciągnie przez kilka stron, jak to na forum.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze:Technika/smaczki/inne voodoo ma tylko podkreślić, uwypuklić uzupełnić to co jest na obrazie.
właśnie chodzi o to by technika dawała coś czego inna nie da. To jak róznica obrazu akwarelowego i olejnego. Nikt ci nie nakazuje używać jakiejś techniki. Powiem więcej, sama odbitka srebrowa na konkretnym papierze już jest wmieszaniem konkretnej techniki, tak samo jak dobranie wywoływacza. Hm, nie wiem czy można zobaczyć obraz bez wywołania. Wg twoich słów, jeśli nie broni się obrazem to się nie broni, więc w zasadie powinnismy oglądać puste niewywołane negatywy. A one się obrazem nie bronią. Będziemy sie podniecać zamiast obrazu znacznikami notch. :)

Moim zdaniem szukasz miodu w dupie. I tym śmierdząco słodkim akcentem kończę ;)
God Is A Girl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Dalej nie rozumiesz. Zacytowałeś sedno sprawy, a dalej nie rozumiesz.
cbk pisze:Wg twoich słów, jeśli nie broni się obrazem to się nie broni, więc w zasadie powinnismy oglądać puste niewywołane negatywy.
Dość pokrętna logika. To gdzie jest o co ma się bronić?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze:Dość pokrętna logika. To gdzie jest o co ma się bronić?
No właśnie gdzie? Skoro nie da się wydobyć obrazu bez zastosowania techniki?
na prawdę kończę, bo mam lepsze rzeczy do robienia niż grać w szachy z gołębiem :)
God Is A Girl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ooo, ptasie móżdżki się pojawiają. Czyżby brakło logicznych argumentów, że zaczynamy osobiste wycieczki?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze:Ooo, ptasie móżdżki się pojawiają. Czyżby brakło logicznych argumentów, że zaczynamy osobiste wycieczki?
logiczne argumenty padły. Ty nie masz w zwyczaju przyjmować argumantów innych zawsze musi być twoje na wierzchu, a dyskusja z tob a jest jak gra w szachy z gołebiem. To powiedz mi gdzie ten obraz jak się nie zastosuje żadnej techniki?
God Is A Girl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

cbk pisze:To powiedz mi gdzie ten obraz jak się nie zastosuje żadnej techniki?
Zanim naciśniesz spust migawki. Tam jest ten obraz. To fotografujący ma ocenić jaką techniką zarejestrować dany obraz.
Niestety obserwator gotowego dzieła może jedynie zgodzić się na podaną całość i odrzucić w odbiorze technikę. Jeżeli zostanie coś poza techniką, to jest właśnie ten obraz.
Przypuszczam, że Twoje dzieła wszystkie mają idealnie dobraną technikę do treści. Ja niestety jestem tylko gołębiem i mogę co najwyżej oceniać czy ego orła nie jest przypadkiem rozdmuchane.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ