aparat Magnifax 8x10cm

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

aparat Magnifax 8x10cm

Post autor: szable »

Czołem , może kogoś to zainspiruje - buduję sobie wieczorami system który z robocza nazywam MAGNIFAX 8x10. Będzie to wykorzystanie dostępnych mi elementów i materiałów, do stworzenia aparato/powiększalnika na format 8x10cm. Wykorzystuję głowicę od rzeczonego Magnifaxa 4, kasety 9x12, własnej roboty holder na kasety i szkiełka od PENTAXA 67.

Główna idea jest taka, że chcę popróbować LF, bez zbędnych wydatków typu - aparat 2000, obiektyw 900, powiększalnik 2500. A potem stwierdzić - eeee to nie tooo....
zaś idea techniczna jest taka, że głowicę od Magnifaxa będzie można używać zarówno do fotografowania jak i powiększania. Jest to jeden z wielu kroków na mojej fotograficznej drodze, traktuję to jako darmowe przejście z systemu 6x7 na system 8x10, a przede wszystkim wejście w jdnostrzałowość, a co za tym idzie szybkość wywoływania negatywów, od razu po strzale, i inne smaki które oferuje tylko LF.
Na chwilę obecną będę się bawił przy słabym świetle i dużej przysłonie, bez migawki zasłaniając obiektyw wieczkiem ,ale z czasem jak system wypali ...

galeria zdjęć z prac jest tu:
MAGNIFAX 8x10

dla niemających fb, galeria bez opisów:
MAGNIFAX 8x10
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

... ach te robótki ręczne, też przez to przechodziłem. Finał moim zdaniem będzie tylko jeden - jak złapiesz bakcyla kupisz dedykowany sprzęt LF począwszy od kamery a skończywszy na powiększalniku.

No bo piszesz na FB o super ostrości na powiększeniach z 9x12 ale jak patrzę z jakich materiałów i jak nieprecyzyjnie robisz np. karetkę, to nie ma prawo to wypalić wybacz.

Marcin Szwaczko na swoim blogu pokazywał kiedyś jak modyfikował właśnie Magnifaxa pod większe formaty - zobacz sobie.

Powodzenia ! Akcję oczywiście popieram , sam lubię pogrzebać , natomiast obawiam się ,że możesz być rozczarowany printami :(
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

ostrygad pisze:... ach te robótki ręczne, też przez to przechodziłem. Finał moim zdaniem będzie tylko jeden - jak złapiesz bakcyla kupisz dedykowany sprzęt LF począwszy od kamery a skończywszy na powiększalniku.
obawiam się, że tak właśnie będzie, ale na razie się łudzę, że taki sklecony system mi wystarczy .....
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Proponuję raczej zakup jakiejś klappkamery z okresu międzywojennego ze zdrowym, czystym Tessarem w Compurze i kasetek do niego. Koszt nie powinien przekroczyć 300 zł. Następnie dostosować głowicę powiększalnika do pracy z większym formatem ( wymontować kondensory , skonstruować komorę rozpraszającą i tak dalej ). Będzie zdecydowanie prościej i zdecydowanie lepiej !
Sam używam zestawu głowica + zdezelowany Avus+ kolumna z Magnifaxa 3a i rezultaty mam doskonałe.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

z tych małych składaków zupełnie mi nie leżą szkiełka - niewiele jest obiektywów, które przebijają SMC 105/2.4 Pentaxa 67. W sumie to dla tego obiektywu buduję swojego składaka. Zakładam że pokryje lepiej czy gorzej 8x10.


przykład z 105 -tki:


Obrazek
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Nie sądzę żeby pokrył. Proponuję prosty eksperyment : kawałek białej kalki w odpowiednim formacie wstawić w jakąś sztywną ramkę, zaciemnić pokój ( nie musi to być ciemność absolutna) a prze szczelinę w zasłonie wystawić obiektyw na zewnątrz. Obiektyw najlepiej ustawić na nieskończoność. Kalkę przysuwamy do tyłu obiektywu tak, by zobaczyć maksymalnie ostry obraz. I wtedy kalka prawdę nam powie o polu krycia obiektywu.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

tak właśnie sprawdzałem - kryje bez problemu. Szczegóły wyjdą na powiekszeniu - różne dystorsje, winietowania, itp. Mam klika szkiełek do P67 i ciekaw jestem jak się będą zachowywały na 2x większym polu obrazowym. Chodzi o to że tanie szkła z LF nie mają absolutnie żadnego startu do topowych szkieł z MF. Te pierwsze mają zdolność rozdzielczą na poziomie poniżej 50lpm, a z MF dochodzą do 150lpm. Nie mówiąc o powłokach, rysowaniu pod światło i bokehu - nie ma żadnego porównania.

Karetka na kasety 9x12 już się klei, pierwsze próby w tym tygodniu :)

Poza tym robię też zdjęcia otworkiem 8x10cm na szitkach 9x12, powiekszalnik przyda mi się również do powiększania pinholi.

[ Dodano: Śro 28 Paź, 2015 ]
Dal tych którzy pocieszali mówiąc że się nie da - dzięki za motywację !

1-sza szitka ćwiczebna szczelona Magnifaxem 8x10, przez obiektyw SMC Pentax 67 105/2.4
FOMA 100
self made D-76 1+4 30min. (nie ma takiej kombinacji na digitaltruth ale to z oszczędności :)

Obrazek
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Można? Można... . Sam dwa lata temu zrobiłem diy z tego, co w zasięgu ręki i wzroku. 4x5 i 5x7 w jednym. Włącznie z matówkami. Do tej pory robię negatyw, a ostatnio ambrotyp po przerobieniu plastikowej kasety 5x7. Brawo, szable w dłoń... ; ).
Dla ciekawskich: Mariusz Tomczuk Photography : ).
ODPOWIEDZ