żółta woda i paprochy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1900
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

nord, ja używam wody z dzbanka Brity. Wkład jaki w tej chwili używam to Dafi. Nie stwierdzam żadnych kłopotów z wodą. Demineralka nie jest co prawda droga, ale skoro w domu jest dzbanek filtracyjny ?
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

powalos pisze:nord, ja używam wody z dzbanka Brity. Wkład jaki w tej chwili używam to Dafi. Nie stwierdzam żadnych kłopotów z wodą. Demineralka nie jest co prawda droga, ale skoro w domu jest dzbanek filtracyjny ?
nie posiadam filtra dzbankowego, natomiast wszedłem w posiadanie filtra przelewowego i nieco zaskoczyła mnie ilość wkładów, stąd moje pytanie.

demineralki nie używam od dłuższego czasu, stosuję kranówkę, którą trzymam minimum miesiąc w 5l butelkach po mineralnej, w piwnicy. żadnej różnicy nie stwierdzam, a każdy proces z grafomańskim zacięciem opisuje. jeszcze pozbyć się tej rdzenno-kamiennej zarazy przy płukaniu i będzie luks :roll:
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

Wydaje mi się, że do sprawy powinieneś podejść od określenia do czego ma slużyć Tobie ten filtr. Mi na przykład zależało jedynie na usunięciu z wody nieczystości stałych. Wziąłem zatem najtańszy filtr piankowy z najmniejszym mikronażem (1 micr). Są filtry droższe, wielorazowego użytku, które można płukać, ale doszedłem do wniosku, że lepiej kupić nowy, czyściutki filtr, niż bawić się w płukanie starego. Dodam tylko, że zakupiony przeze mnie filtr jest już brunatny, przez ostatnie kilka dni używałem go intensywnie do płukania papieru. Na pewno kupię nowy jak będę chciał wywoływać negatywy.

Zależało mi jedynie na nieczystościach stałych, bo proces płukania negatywów mam na tyle opracowany, że nie mam problemów z zaciekami (w skrócie można powiedzieć, że na końcowym etapie używam wody demi). Jako ciekawostkę dodam, że stosując nowy filtr praktycznie zupełnie pozbyłem się delikatnych zacieków, które zawsze pojawiają mi się tylko i wyłącznie na Neopanie 1600, na stronie nie od emulsji, więc łatwo je usunąć ściereczką.

Gdyby zależało mi na tym, aby na każdym etapie procesu, czy to w przypadku negatywów czy papierów, mieć wodę demi, to uderzyłbym w ten filtr osmotyczny polecany przez J.A. (str. 15 katalogu UST-M). Rozwiązanie jest o tyle kuszące, że unika się kosztu zakupu wody demi, co przy większych przerobach jest zapewne uzasadnione kosztowo. Jeśli kiedykolwiek zrezygnuję z filtra, który teraz mam, to poszedłbym tylko i wyłącznie w tym kierunku. Z doświadczenia wiem, że półśrodki są zwykle rozczarowujące i w efekcie droższe, bo wydaje się kasę dwa razy :)
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. również potrzebuje usunąć luks-dodatki więc myślę, że filtr sznurkowy 1mic. w zupełności wystarczy. pozdrawiam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Pamiętajcie tylko o tym, że stosując jeden wkład o nikim rozmiarze za szybko go zapychacie większymi syfkami. 1 mikron to końcowa filtracja i stosuje się to w zasadzie do wody już czystej by odcedzić najmniejsze mechanicznie drobinki jakie się da.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

Filtr kupiłem głównie na potrzeby wywoływania negatywów, czyli na potrzeby użytkowania sporadycznego, a nie na codzień. Teraz mamy okres letni, wodociągi robią remonty stąd też szybkie widoczne zanieczyszczenia filtra. Za pierwszym razem jak go użytkowałem był biały, dopiero za drugim zbrązowiał, bo poszedł w rurach jakiś syf. Gdybym zajmował się fotografią komercyjnie, to od razu uderzyłbym w rozwiązanie docelowe takie jak Twoje.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2015, 23:35 przez bowie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

dokładnie. jak na moje potrzeby, ten wkład, będzie mi służyć sam nie wiem ile. po za tym jego cena 2,95pln aż demoralizuje.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

2,95pln
A to zupełnie inna sprawa. Myślałem, że jest droższy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:
2,95pln
A to zupełnie inna sprawa. Myślałem, że jest droższy.
choć cena za przesyłkę 15pln :roll: ale przy zakupie kilku sztuk na zaś, wychodzi stosunkowo tanio. w pewnym markecie budowlanym widziałem po 9,99 oczywiście bez kosztów przesyłki :mrgreen:
ODPOWIEDZ