zakres głębia ostrości na matówce

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pan_ryba
-#
Posty: 63
Rejestracja: 13 mar 2015, 14:18

zakres głębia ostrości na matówce

Post autor: pan_ryba »

Dzień dobry wszystkim,

głowię się nad następującymi zagadnieniami. Jak obliczyć zakres głębi ostrości na matówce? Mnożąc wartość głębi ostrości przez skalę odwzorowania? Czy płaszczyzna matówki powinna znajdować się idealnie w środku tego zakresu? Chcę używać starego aparatu 9x12 (Voigtlander Avus) z kasetą polaroid i własnie widzę, że wkład będzie trochę dalej od obiektywu niż negatyw w kasecie i matówka (ok. 5mm). Zrobić sobie po prostu coś "matówkopodobnego" z odp. dystansem czy te 5mm nie mają znaczenia? Obiektyw w aparacie to Skopar 135mm.

Mam też drugie pytanie z innej beczki: mam powiększalnik magnifax 3 z głowicą kolorową - w głowicy jest mieszacz, a nad karetką szoczewka - czy w takim razie mam powiększalnik kondensorowy czy z mieszaczem? (obstawiam, ze to zależy od źródła światła, ale z ciekawości pytam, bo w sieci podają rózne czasy wywołania dla róznych typów powiększalników).

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10071
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

pan_ryba pisze:głowię się nad następującymi zagadnieniami. Jak obliczyć zakres głębi ostrości na matówce?
Nie obliczaj. Bo to się nie uda dokładnie zrobić. Nie masz skąd pobrać dokładnych wartości. O ile w przypadku głębi przedmiotowej, przybliżenia nie są krytyczne, to przy głębi obrazowej, 0,1 mm będzie miało znaczenie.
pan_ryba pisze:Zrobić sobie po prostu coś "matówkopodobnego" z odp. dystansem
Dokładnie tak trzeba zrobić.
pan_ryba pisze:czy te 5mm nie mają znaczenia
Mają ogromne.
pan_ryba pisze:Mam też drugie pytanie z innej beczki: mam powiększalnik magnifax 3 z głowicą kolorową - w głowicy jest mieszacz, a nad karetką szoczewka - czy w takim razie mam powiększalnik kondensorowy czy z mieszaczem? (obstawiam, ze to zależy od źródła światła, ale z ciekawości pytam, bo w sieci podają rózne czasy wywołania dla róznych typów powiększalników).
Jeżeli nie był przerabiany, to jest to powiększalnik kondensorowy, nie zależnie czy z głowicą barwną czy cz-b.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Re: zakres głębia ostrości na matówce

Post autor: taharii »

pan_ryba pisze:obstawiam, ze to zależy od źródła światła
Masz rację, to zależy od źródła światła, ale to źródło definiuje ostatni obiekt a nie pierwszy ;]
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10071
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

pan_ryba pisze:obstawiam, ze to zależy od źródła światła
To zależy od tego czy w powiększalniku jest kondensor, czy go nie ma.
W powiększalnikach z mieszaczem, najczęściej źródłem światła jest halogen, który z natury jest punktowy, a powiększalnika nie nazwiemy kondesorowym, nie nazwiemy go też z punktowym źródłem światła.
Natomiast w powiększalniku z kondensorem, źródłem światła może być:
1. żarówka z okrągłą bańską o średnicy kilku cm.
2. halogen w zwierciadle parabolicznym.
3. płytka z diodami LED o średnicy 2-5 cm.
4. halogen bez zwierciadła.
A z kondensora ma wyjść równoległa wiązka światła (bardzo rzadko to występuje), lub wiązka zbieżna, z ogniskiem w okolicy obiektywu, najczęściej za nim (to znacznie częstszy przypadek).
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
pan_ryba
-#
Posty: 63
Rejestracja: 13 mar 2015, 14:18

Post autor: pan_ryba »

Dziękuję za odpowiedzi, mam już jasność.

Jeszcze jedno pytanie: czy w tak "małym" dużym formacie (9x12) współczynnik korekcji ekspozycji ma znaczenie? (aparat z mieszkiem na szynie) Próbowałem coś liczyć (jestem laikiem) i wszyło mi, że pomiędzy ostrością ustawioną na nieskończoność a ustawioną na obiekt odległy 0,5m, różnica wynosi trochę powyżej 1/4EV. Mają sens te liczby?

I jeszcze sobie przypomniałem: może się wygłupię, ale przysłony na tym obiektywie mają wartości 4,5 - 6,3 - 9 - 12 - 18 - 25. Czy to skok równy 1EV?
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

W sinrach jest kalkulator głębi ostrości i on działa.
:-D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10071
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

pan_ryba pisze:I jeszcze sobie przypomniałem: może się wygłupię, ale przysłony na tym obiektywie mają wartości 4,5 - 6,3 - 9 - 12 - 18 - 25. Czy to skok równy 1EV?
Tak.
pan_ryba pisze:wszyło mi, że pomiędzy ostrością ustawioną na nieskończoność a ustawioną na obiekt odległy 0,5m, różnica wynosi trochę powyżej 1/4EV. Mają sens te liczby?
Tak. W każdej sytuacji, bierze się pod uwagę skalę odwzorowania, a nie fizyczną długość wyciągu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
pan_ryba
-#
Posty: 63
Rejestracja: 13 mar 2015, 14:18

Post autor: pan_ryba »

Ok. Dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

J.A. pisze:Tak. W każdej sytuacji, bierze się pod uwagę skalę odwzorowania, a nie fizyczną długość wyciągu.
Warto tyklo pamiętać, że im większy format, tym częściej robimy "makro" i musimy pamiętać również o kompensacji ekspozycji. Na małym i średnim formacie można to zupełnie zaniedbać przy portrecie, na 8x10" portret może zbliżać się do 1:1. Oprócz kompensacji ekspozycji może to mieć wpływ na wybór objektywu - nie pod względem światłosiły czy ogniskowej, ale "makro" - "nie makro".
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
ODPOWIEDZ