Aparat analogowy 35mm dla początkującego

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

morotegari pisze:
Minolciarz1979 pisze: To samo z AF - nie wyobrażam sobie, aby nie mieć body z AF - czasem trzeba szybko strzelić fotę, bo jest na to dosłownie chwila i uwierz mi, że AF (szybki) uratuje sytuację - wątpię, czy ustawisz ostrość manualnie w ułamek sekundy i w dodatku tak precyzyjnie
AF lubi się gubić w trudnych warunkach oświetleniowych.
Co nie zmienia faktu, że jeżeli się nie pogubi to ostrość ustawi szybciej i dokładniej.
Kliny, rastry i w końcu matówki, w trudnych warunkach tak samo uniemożliwiają ustawienie ostrości.
--Smigol-- pisze:Znaczy tak - ja wyszedłem z założenia iż 'stary' aparat (choć 2001r. to dla mnie nic starego) pozwoli mi uczyć się wszystkiego od podstaw i nie będzie wzmagać lenistwa.
Więc? 8000i czy x-700?

Edit:
Mam jeszcze możliwość kupna x-9 tutaj na forum.
Aparat manualny, a najlepiej mechaniczny spowalnia wykonywanie zdjęć. Czyli zmusza do głębszego zastanowienia się zanim naciśnie się spust.
Nie nadaje się do reportażu, ale fotografia /= reportaż.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

--Smigol-- pisze:Powiedzcie mi jeszcze co z tą Minoltą x-9, czy to aż takie zło. Ta 8000i o ile rozumiem jest troszku nowsza niż x-9 czy x-700 które także polecaliście, więc wybrałbym ją.
A, i pytanie - jak w tych modelach, które wymieniłem, z tym problemem bateryjki 1,35v? Coś gdzieś mi się przewinęło na forum że niektóre stare aparaty na zwykłych bateryjkach alkaicznych 1,5v fałszują wyniki światłomierza, bo nie mają układu stabilizacji napięcia i potrzebują baterii, które teraz ciężko dostać. Czy to tyczy się także 8000i?
X-9 jest to dość rzadko spotykany model, ponoć ostatnie body z manualnym ostrzeniem Minolty.
Z bateryjkami nie ma problemu- wchodzą tam popularne SR-44/LR-44 (2 szt.). Wystarczają na 1-2 lata fotografowania.

8000i działa na baterii 2CR5. Także łatwo dostępne, ale nieco droższe.
Ten model ma pewną wadę- wylewający się wyświetlacz w wizjerze. Podczas zakupu warto zwrócić na to uwagę.

...

Ogólnie wybór aparatu powinieneś zacząć od wyboru obiektywów (cena, dostępność). Dopiero potem dobierać pod to body.
--Smigol--
-#
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2015, 22:11

Post autor: --Smigol-- »

J.A. pisze:
morotegari pisze:
Minolciarz1979 pisze: Aparat manualny, a najlepiej mechaniczny spowalnia wykonywanie zdjęć. Czyli zmusza do głębszego zastanowienia się zanim naciśnie się spust.
Nie nadaje się do reportażu, ale fotografia /= reportaż.
No to mi właśnie w pełni odpowiada.

Co do tej x-9, to czy jest to po prostu aż tak stare, że nie warto? Czy da się tym robić fajne zdjęcia? Jeśli jest sens, wezmę x-9, jak nie, to 8000i.
aldek
-#
Posty: 34
Rejestracja: 21 wrz 2009, 23:06
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Kontakt:

Post autor: aldek »

mechaniczny to polecam pentax mx. Z elektryki to tylko światłomierz, aparat do pracy nie wymaga baterii, wymienne matówki, oldskulowa klasyka klasyki. W stosunku do zorki lata świetlne do przodu, ale nadal zostajesz w dobrym, analogowym tonie. Wybór optyki bardzo duży.
Unikaj plastyczanych lustrzanek AF z schyłkowego okresu fotografii analogowej, (czyli lata 90 i 2000+, są przeładowane elektroniką, i plastikową mechaniką, przez co są praktycznie nienaprawialne. A dobre mechaniczne puzderko to możesz choćby u - polecanego tutaj - pana z Bydgoszczy sobie nareperować.
--Smigol--
-#
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2015, 22:11

Post autor: --Smigol-- »

Znalazłem Pentaxa MX za 165 dolców plus przesyłka, z dwoma obiektywami i flashem, oceńce mi to proszę, jeśli warto, to kupię.
Body:
- Pentax MX
Obiektywy:
- SMC Pentax 50mm F/1.4
- Tokina AT-X 35-200mm F/3.5-4.5
Lampa błyskowa:
- National PE-2006

No i torba na całość.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

--Smigol-- pisze:- Pentax MX
Obiektywy:
- SMC Pentax 50mm F/1.4
Bardzo zacny.
--Smigol-- pisze:- Tokina AT-X 35-200mm F/3.5-4.5
Szkoda na niego dolara.
--Smigol-- pisze:Lampa błyskowa:
- National PE-2006
To już zależy. Jak ktoś potrzebuje, to się przyda, jak nie to będzie się kurzyć.
--Smigol-- pisze:Znalazłem Pentaxa MX za 165 dolców plus przesyłka,
Jakby to powiedzieć. Tanio to nie jest.
aldek pisze:Unikaj plastyczanych lustrzanek AF z schyłkowego okresu fotografii analogowej, (czyli lata 90 i 2000+,
Święte słowa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
--Smigol--
-#
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2015, 22:11

Post autor: --Smigol-- »

Rozumiem. Czyli aparat i obiektyw pentaxa owszem, ale nie za tą cenę. Obiektyw Tokina - co mu jest?
Lampy w sumie mógłbym czasami użyć do jakiegoś portretu w domu czy coś, ale raczej by się kurzyła.

Zakochałem się w tym Pentaxie, wygląda cudnie.
A właśnie, jeszcze pytanie - jak działa "Podgląd głębi ostrości" w aparatach? W jaki sposób to widać, i czy ten Pentax MX jest w taki bajer wyposażony?
Robiąc fotki zorką staram się trafić na oko z głębią, kiedy potrzebuję zwrócić uwagę na jakiś element zdjęcia. W większości przypadków wychodzi mniej więcej tak, jak oczekuję. Więc w sumie obejdę się i bez tego cuda.
Jak rozumiem Pentax nie jest dalmierzem? Jak w takich aparatach ustawia się ostrość?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

--Smigol-- pisze:Obiektyw Tokina - co mu jest?
Nic. Jest gówniany, jak każdy zoom o takim zakresie, a już zoomy z tamtego okresu to gówno do potęgi drugiej.
--Smigol-- pisze:Zakochałem się w tym Pentaxie, wygląda cudnie.
Wcale Ci się nie dziwię.
--Smigol-- pisze:A właśnie, jeszcze pytanie - jak działa "Podgląd głębi ostrości" w aparatach? W jaki sposób to widać,
Wciskasz guzik, czy jakiś tam wihajster i przymykasz przesłonę do wartości roboczej. Teoretycznie widać obszar ostrości na matówce. Jedni widzą inni nie. W tym MXie na pewno będzie widać, bo ma dużą i jasną matówkę. W lustrzankach AF raczej słabo to widać.
O ile sobie dobrze przypominam, to w MXie robiło się to dźwignią samowyzwalacza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Pentaxy są super. Miałem kiedyś K1000 (najprostsze body manualne) i wspominam go bardzo dobrze.

Zwróć uwagę jeszcze na ME Super. Malutka lustrzanka z wielkim wizjerem.
Choć nie każdemu pasuje obsługa przyciskami.
Farfurnia
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:54
Lokalizacja: Zawadka Rymanowska
Kontakt:

Post autor: Farfurnia »

Witam.
Ja po kilkunastoletniej przerwie zacząłem od zacnej minolty x300. Ale ilość nieostrych klatek mnie zaskoczyła. Może nie było tragicznie, ale poniżej oczekiwań. Szybko znalazłem Dynaxa505si z kitowym obiektywem, bo miałem w domu standard z bagnetem A. Byłem bardzo zadowolony. Ale już po trzech miesiącach szukałem Dynaxa7. Znalazłem body za dobrą cenę, (było poobcierane z zewnątrz, wygląda, jakbym je znalazł na śmietniku, ale wszystko działa idealnie. Ja tak właśnie lubię). Dokupiłem do niego jeszcze 100/2,8. I teraz już niczego w małym obrazku nie szukam. Myślę, że teraz ominąłbym etap X300. Do takiej zabawy mam Kieva60. Jest moc, magia, czas na myślenie i nieprzewidywalność. Ale zawsze, gdy mogę, powtarzam klatkę Dyńką - jestem pewny, że mam złapane to, co chcę, naświetlone jak chcę i ostre tam, gdzie chcę.
Ale na początek polecałbym tę 505si. Nie jest przekombinowana, ale ma wszystko, co potrzebne na początek. Za 100 - 150zł trafisz sprawną sztukę z obiektywem nietragicznym, dołożysz 300 - 400 i masz świetne 50/1,8 ze szkła i metalu. Masz w niej priorytety czasu i przysłony, pamięć AF i ekspozycji, korekcję ekspozycji, wbudowaną lampkę, zdjęcia w serii na koniec - jeśli lubisz. Jest jeszcze sporo więcej i wszystko da się wyłączyć. Nawet ma jedną przewagę nad d7 - lepsze (wg mnie )usytuowanie wyłącznika - pod kciukiem.
Życzę dużo frajdy z fotografii.
--Smigol--
-#
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2015, 22:11

Post autor: --Smigol-- »

Witam.
Zdecydowałem się na zakup Pentaxa MX - jak na moje obecne wymagania jest w pełni wystarczający. W przyszłości, może za kilka miesięcy, kupię sobie jakiegoś AF od Minolty czy coś.
Dziękuję serdecznie wszystkim za odpowiedzi - nie zjechaliście mnie za niewiedzę i w pełni pomogliście z wyborem. Zapoluję teraz na jakąś fajną ofertę i kupię Pentaxa, a w razie wątpliwości napiszę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

J.A. pisze:O ile sobie dobrze przypominam, to w MXie robiło się to dźwignią samowyzwalacza.
Zgadza się - dźwignię trzeba przesunąć w kierunku obiektywu - przeciwnie niż przy naciągu wyzwalacza.
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

jako (chyba już były) posiadacz canona eos 300 mogę go zdecydowanie polecić - po prostu działa, nie trzeba się zastanawiać nad "właściwym sposobem zakładania filmu", "przewijaniem filmu jednym, zdecydowanym ruchem" i innymi problemami różnych, zwłaszcza sowieckich, konstrukcji historycznych; należy go kupować z gripem, inaczej trzeba używać dedykowanych baterii

dużą zaletą jest ogromny wybór obiektywów, od "plastikowego" 50/1.8 po serię L, obiektywy sigmy, tokiny, tamrona, samyanga itd.; z przejściówką na m42 można używać też starszych szkieł i poszukiwać magicznego bokehu :)

swój, praktycznie wcześniej nie używany, z gripem, znalazłem za ok. 160 zł, i to w dość luksusowym komisie, więc nie jest to droga zabawka. są też dostępne bardziej profesjonalne korpusy canona, ale oczywiście za większe pieniądze
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

jak wyżej ale 50tka - doskonały korpus, olbrzymi wybór obiektywów i jedna wada - ostrzenie manualne to masakra :)
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tristan »

Ja polecam Nikon FG + 50/1.8E. Świetne i niezniszczalne body, zacne szkło. Idealny zestaw do street photo. Preselekcja przysłony i stalowa migawka robią swoje.
ODPOWIEDZ