Która Mamiya TLR?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Największa różnica jest w tym zdejmowanym kominku (w Va się nie zdejmuje, a w Vb tak). Poza tym jak twierdzi strona Rolleiclub Va występował tylko z migawką Synchro Compur MXV, a Vb z Synchro Compur MXV i z Synchro Compur XV. Tyle.
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Ok. Znalazłem nawet magika w DE który dorabia adaptery umożliwiające zastosowanie pryzmatów Kiewa 60 i 88 do tego Vb :)
A ja lubię widzieć dokładnie to co fotografuję a nie to co fotografuję tylko odwrotnie :)

O tu http://www.baierfoto.de/tlr.html
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

graphia pisze:Ok. Znalazłem nawet magika w DE który dorabia adaptery umożliwiające zastosowanie pryzmatów Kiewa 60 i 88 do tego Vb :)
A ja lubię widzieć dokładnie to co fotografuję a nie to co fotografuję tylko odwrotnie :)

O tu http://www.baierfoto.de/tlr.html
Rolleiom nie po to zrobili zdejmowany kominek, żeby można im było montować pryzmaty od Kievów:
http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vi ... 1092950060
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Pewnie chodzi o pomiar.... ale oni być może nie wiedzą co to za pomiar w tych ruskich pryzmatach :D
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

???

Post autor: jac123 »

Pet pisze:
PS: OK. Sam znalazłem te dwa Rollki po pięć stówek, w których nie domykają się kominki. Jakoś się nie dziwię, że się nie domykają, bo to nie są oryginalne kominki od Rolleicordów, tylko od Rolleiflexów. Werdykt: oba to składaki. Pytanie czy tylko kominki mają zmienione czy w całości są samodziałami chałupniczej roboty.
A wracając jeszcze do tematu kominków, to skąd Pecie przypuszczenie , że to są nieoryginalne kominki, a aparaty to składaki?
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

No właśnie :)
Pytanie do użyszkodników c330. Od jakich odległości roboczych należy korygować wartości naświetlania.. powiedzmy przy 80mm?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

graphia pisze:Pytanie do użyszkodników c330. Od jakich odległości roboczych należy korygować wartości naświetlania.. powiedzmy przy 80mm?
To jest pytanie do wszystkich i odpowiedź jest zawsze taka sama. Jeżeli odległość fotografowania jest mniejsza niż f*7. Teoretycznie to już przy f*10, problem polega na tym. że w większości przypadków dość trudno wprowadza się 1/10EV. W wielu przypadkach nawet 1/3 EV to jest wyzwanie.
Dla Twojego przykładu, to przy ostrzeniu na 56 cm, powinieneś otworzyć przesłonę o 1/3 działki (jeśli nic nie pokręciłem, bo liczę z głowy, czyli dość pustego czegoś).
W Mamiyach RB i RZ jest stosowna skala dla wszystkich możliwych obiektywów. Przypuszczam, że w C 330 też taka powinna być.
A tu masz stosowny fragment w instrukcji.
[...]
Compensating exposure:
As distance between the lens and film increases. image brightnea on the film is
reduced even though aperture size remains the same. Consequently, it is necessary to increase the exposure.
The figures on the focusing screen left side indicate the exposure factor. Com- pensate the exposure after reading the figure indicated by the pointer while focusing. For instance. assuming that the correct exposure value measured by an exposure meter is 1/125 sec. at f/11, compensate the exposure as follows:
If the pointer indicates 2, 1/125 sec., f/8
or 1/60 sec., f/11
If the pointer indicates 3, 1/125 sec., between f/4 and f/5.6 or 1/60 sec., between f/11 and f/8
[...]
Do tego jest rysunek, który niewiele mi mówi, ale pewnie mając aparat w ręce, dałoby się to łatwo ogarnąć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Dzięki. Pamiętam tabelę z RB 67 :) ale nieczęsto robiłem zdjęcia wymagające korekt... a przynajmniej tak mi się wydaje :)

C330 ma ten wskaźnik paralaksy przy którym chyba jest naniesiona podziałka korekcji ekspozycji... czyli o tyle wygodnie że nie trzeba latać wzrokiem po całym body :)
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

W c330 z boku ustawiasz pokrętło na używany obiektyw (55, 65, 80, 105, 135, 180 i 250), a wskazówka w kominku, na matówce pokazuje ile zwiększyć ekspozycję. Łatwizna :)
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Re: ???

Post autor: Pet »

jac123 pisze:
Pet pisze:
PS: OK. Sam znalazłem te dwa Rollki po pięć stówek, w których nie domykają się kominki. Jakoś się nie dziwię, że się nie domykają, bo to nie są oryginalne kominki od Rolleicordów, tylko od Rolleiflexów. Werdykt: oba to składaki. Pytanie czy tylko kominki mają zmienione czy w całości są samodziałami chałupniczej roboty.
A wracając jeszcze do tematu kominków, to skąd Pecie przypuszczenie , że to są nieoryginalne kominki, a aparaty to składaki?
Wydawało mi się, że już to wyjaśniałem. Graphia napisał: "Va wiszą w tej chili po 5 stówek". Wlazłem na allegro, wpisałem w wyszukiwarkę "rolleicord" i patrzę, są dwa cordy po 500 zł. Spojrzałem na zdjęcia (nie patrząc na tytuły aukcji gdzie jak byk stało, że to Vb) i stwierdziłem, że jeśli to są Va, to mają cuś nie tegos kominki, bo takie z przetłoczeniami i składanymi boczkami to miały -flexy, albo Vb (ale nie Va) i stąd mi się wykluł wniosek, że to moga być składaki. Dopiero później zwróciłeś moją uwagę, ze to Vb i dlatego zwracałem honor sprzedawcy.
graphia pisze:Pewnie chodzi o pomiar.... ale oni być może nie wiedzą co to za pomiar w tych ruskich pryzmatach :D
Pomiar w ruskich pryzmatach nie słynie z precyzji, ale nawet jeśli udało by Ci się dorwać egzemplarz ze stosunkowo dokładnymi wskazaniami, to pamiętaj, że był on dostosowany do matówek występujących w Kievach, które były jaśniejsze od tych w Rolleicordach, więc trzeba by było na to brać poprawkę.
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Hej użytkownicy Mamiya C. Czy wszystkie obiektywy do Mamiya współpracują z wszystkimi ciałkami serii C? Są stare szkła jeszcze srebrne... czy one będą działały z najnowszą c330tką? Czy blue doty bedą pracowały w starych c2, c3, c33 itp?
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Z tego co wiem to pełna zamienność. Różnice to migawki i jakość powłok anyodblaskowych (blue doty mają multicoated, poprzednie mają pojedyńcze powłoki). Poza tym technicznie, znaczy z puntu widzenia mocowania, to to samo.
Technikardan + mała szklarnia
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Ok. Czy te starsze - ze srebrną obudową dają ostry i kontrastowy obrazek? nie mówię tu pod słońce ale w takim klasycznym bezpiecznym sposobie użytkowania :)
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Oczywiście. Zadbaj o wysłonięcie soczewki (kompendium lub oslona) i będzie dobrze
Technikardan + mała szklarnia
ODPOWIEDZ