Przeterminowany Rodinal

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

bawy2 pisze:czyli po prostu wsadzić do koreksa i jeszcze raz przeprowadzić proces utrwalania - po prostu, czy jeszcze jakieś kroki są potrzebne np. wypłukanie starego utrwalacza itp.?
utrwalasz i potem normalnie płuczesz
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

bawy2 pisze:czyli po prostu wsadzić do koreksa i jeszcze raz przeprowadzić proces utrwalania - po prostu, czy jeszcze jakieś kroki są potrzebne np. wypłukanie starego utrwalacza itp.?
Wiesz, to wypłukanie starego utrwalacza powinno było nastąpić w poprzednim procesie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

W sumie masz rację po to się płucze aby go wypłukać.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

no dobra, wyciągnąłem butelke r 09 agfoskiego, który kiedys nadobyłem chyba przez allegro (chyba) od naszego forumowego admina Michała ( przynajmniej tak mi sie wydaje ), ale nigdzie nie znalazłem tam daty przydatności, a pamiętam że kiedys czytałem o tym że R 09 się nie starzeje, więc jak to jest bo już zgłupiałem?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Wszystko się starzeje. Rodinal i jego klony powoli, a właściwie baaardzo powoli.
Na marginesie R09 nie mógł być agfowski. Agfa produkowała tylko i wyłącznie Rodinal.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Adriano
-#
Posty: 48
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Adriano »

Tak z własnych doświadczeń....między innymi jestem fotografem w muzeum, robiąc porządki w schowku pod skosem dachowym znaleźliśmy kilka lat temu, w szklanej butelce czarniutki Rodinal z datą 193....któryś. Żal było otwierać bo to prawie eksponat ale ciekawość wygrała. Działał bez zarzutu!
Aktualnie wykaszam stare zapasy czarnego z kryształami Orwo R09 z 1986r ;) A tamten chyba tak wyglądał:
Załączniki
rodinal.jpg
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

Hej,
Przed wyjazdem na tegoroczne wakacje coś mnie podkusiło, by wstawić Rodinal (oryginalny) do lodówki, bo zapowiadano upały. W efekcie wytrącił się żwirek. Wie ktoś czy nie wpływa to negatywnie na właściwości wywoływacza?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

To jest tak, jak się nie czyta forum ;-)
Już lata temu było o tym, żeby Rodinalu nie trzymać w lodówce bo się wytrąca "żwirek". No, ale jak już się stało, to nie odcedzaj go, zostaw to na dnie butelki. Przed wywołaniem zasadniczym sprawdź na ćwiczebnym filmie czy nie działa słabiej. Niby powinien dalej działać, ale mus sprawdzić.
Lux mea lex
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

J.A. masz rację rodinal nie r09
niestety daty produkcji na nim nie znajduję, szacuje że ma coś koło 6 lat nie więcej, bo wtedy zacząłem zabawę z fotografią. niestety etykieta wielokartkowa od poczatku była lipna i nie dała sie rozkleić, może w środku są jakieś przydatne informacje, ale ja ich juz nie odczytam
sam rodinal nie uzywany od bardzo dawna, butelka wypełniona szklanymi kulkami i gazem do zapalniczek zgazowane, ale juz bez gazu bo ostatnio walczyłem żeby odkręcić zakrętkę. kolor, myslałem że krwisto czerwony ale to jakiś wytrącony osad na zakrętce, nabrałęm do strzykawki, przypomina raczej czerwone wino, może nieco w pomarańcz wpada

btw mirasol to ma date ważności?
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Malfas pisze:btw mirasol to ma date ważności?
Nie wiem czy ma datę, ale wiem, że się starzeje - mój się zepsuł (stał się lekko mleczny i bardziej śmierdział). Nie odważyłem się używać do negatywów, poszedł do papierów ;-)
Awatar użytkownika
Rudoróż
-#
Posty: 17
Rejestracja: 14 gru 2014, 10:28

Post autor: Rudoróż »

Malfas pisze:sam rodinal nie uzywany od bardzo dawna, butelka wypełniona szklanymi kulkami i gazem do zapalniczek zgazowane, ale juz bez gazu bo ostatnio walczyłem żeby odkręcić zakrętkę. kolor, myslałem że krwisto czerwony ale to jakiś wytrącony osad na zakrętce, nabrałęm do strzykawki, przypomina raczej czerwone wino, może nieco w pomarańcz wpada
10 min temu zepsułam kliszę takimże R09 :->

rzadki, prawie przezroczysty - i nie , nie prześwietlony.

Stara chemia wylądowała w kiblu, żeby więcej nie chcieć eksperymentować :>
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Rudoróż pisze:rzadki, prawie przezroczysty - i nie , nie prześwietlony.
Prześwietlony film jest ciemny, nie rzadki (jasny, przeźroczysty).
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Rudoróż
-#
Posty: 17
Rejestracja: 14 gru 2014, 10:28

Post autor: Rudoróż »

[quote][/quote] zawsze mylę jedno z drugim :lol:
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

Rudoróż pisze:
zawsze mylę jedno z drugim :lol:
mylic możesz ale film dalej jest przeźroczysty
Awatar użytkownika
Rudoróż
-#
Posty: 17
Rejestracja: 14 gru 2014, 10:28

Post autor: Rudoróż »

Malfas pisze:film dalej jest przeźroczysty
ano jest.
Jak zeskanowałam coś tam widać, ale to coś tam to straszna bieda. Heh.

Nową chemię cza kupić i tyle ;) Oduczyć się oszczędności :P krakowska :lol:
ODPOWIEDZ